hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

středa 8. března 2017

Certifikát bez krutosti

Kosmetika a domácí přípravky společně ruku v ruce s tématem "krutost na zvířatech". Pár let zpátky se ale objevil certifikát HCS a s ním i HHPS. Hummání kosmetický standard (HCS) a HHPS jsou jediné platné certifikáty, které vám zaručí, že přípravek testován nebyl. Certifikát ale neovlivnuje cenu.

Ne všichni musí být hned vegani či vegetariáni, ale tohle téma mi přijde o mnoho důležitější. Jde o to, že pomoci zvířatům, která jsou opravdu ničena tím, co se na nich testuje, můžeme všichni a nemusíme ani sahat hluboko do peněženky.

LUSH - přísnější bez HCS
LUSH je jediná značka, která tento certifikát nevlastní s tím, že bojují s testováním o dost radikálněji. Kromě netestování výrobků ani žádné ze složek výrobku, kontrolují firmy, od kterých jednotlivé složky pochází. Firmy nesmí podporovat testování, testovat i u jiných složek, dokonce ani být financovány kýmkoliv, kdo by testování podporoval. Ověřují každou firmu zvlášt´ a to pravidelně, pokud firma nekomunikuje, je automaticky nedůvěryhodná.

Vyjímkou byla legislativa REACH, konkrétněji ECHA, která kontroluje škodlivost látek pro životní prostředí i pro člověka. ECHA tuto kontrolu prováděla na zvířatech, ale kvůli jejímu fungování LUSH musel u některých firem udělat vyjímku a přestože musely být kontorolovány, LUSH s nimi spolupracoval.

Ovšem 11. října 2016 vstoupila v platnost podstatná vyhláška, která hraje značce LUSH do karet a to velice pozitivně. REACH zakázala testování škodlivosti na zvířatech a díky tomu je značka LUSH zcela odpoutaná od krutosti.

Cenová dostupnost
Certifikát neznamená automaticky vysokou cenu výrobků. Například Lavera je dostupná v ČR a cenově jsou velice přívětivé.
Essence, nebo například Oriflame i Avon na svých strankách prezentují svou značku jako tu, která je proti testování, avšak certifikát nemají, proto je lepší jim spíše rovnou napsat.

Kosmetiky s certifikátem je opravdu mnoho, jeden ze seznamů najdete například zde.

Myslím, že by bylo rozhodně dobré se tomu tématu věnovat. Značka je jedna věc, ale udělat něco nejen pro svůj pocit, ale zároven tím někomu pomoci, je rozhodně na uváženou. Už jen tím, jak dopomohla REACH  se svým zákazem, lze vidět, že toto téma není jen bezvýznamný důvod k nenávisti.
Já osobně nejsem vegetarián, nejsem vegan (ale vegetariánské jídlo je fakt dobré), ale tohle téma mě docela pohltilo a rozhodně mi stojí si koupit cokoliv s HCS místo přípravku, který je pouze se známou značkou a vlastně i za stejnou cenu. Občas snad i levnější.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!