hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

čtvrtek 12. července 2018

japanese obsession?

NE, žádné anime. Japonsko mě lákalo vždycky, zároveň kvůli jejich smýšlení, jako jsou lidové legendy, ale také díky nádherným zahradám a architektura, která je naprosto uchvacující. Jednou jsem narazila na video, kde lidé točili své roomtours. Některé z nich měly tak nádherný výhled, jiné mě zaujaly svými rozměry, žít v tak malém prostoru (jejich kuchyně jsou totiž již od základu velmi malé) a oni v tom nevidí nic zvláštního.
Vedle toho všeho a vedle různých záhadných míst (Aokigahara, například?) pochází z Japonska spisovatel Murakami. Knížky mi ležely doma dlouho (přesněji, nám, já jsem chudý student, nakupuji v levných knihách) a já nebyla schopná se k nim dokopat.
Jenže jakmile se k nim dokopete, stojí to za to.
Od Murakamiho jsem četla Muže, kteří nemají ženy, Kafku na pobřeží (kterého mi vecpala sestra - o trochu bohatší chudý student) a Podivnou knihovnu.
Každá z knížek má něco do sebe a každá je z mého pohledu úplně jiná. V povídkách v Mužích, kteří nemají ženy, se například můžete setkat s naprosto nečekaným koncem, no a během Kafky na pobřeží neustále měníte názor. V jednu chvíli nechápete, o co jde, pak najednou prosvitne a vy si vše spojíte a v další stránce vám tento sen zničí.
Samozřejmě o ději si můžete jistit na internetu více, já vám tyto knížky pouze doporučuji a to 100%.
Dám vám sem pár větiček, které se mi moc líbily:
sáhodlouhý (je jen slovíčko, já ho tedy nikdy neslyšela, a ano, zalíbilo se mi)
"Osud je občas jako menší písečná bouře."
"Málo platný, co má na světě formu a tvar, to kousek po kousku mizí a namísto toho zmizelýho postupně narůstá nicota."
"Pohodlný, bezproblémový život je v něčem problémový?"
"V minulém životě jsem byla mihule potoční."

A nesmím zapomenout na Řehoře Samsu, jeslipak vám to něco neříká?

Kladivo na čarodějnice je poměrně známá knížka, já se ji tedy rozhodla koupit až teď (90 kč v levných knihách, že) a moc se na ni těším, protože si chci pustit i film, ale mým zvykem je si pouštět film až po knížce.
Murakamiho si chci rozhodně přečíst ještě mnohem víc, například Norské dřevo.
Co čtete vy, máte oblíbeného autora?

5 komentářů:

 1. v tvém věku mě to taky zajímalo :) teď už to nějak odešlo

  V3ronika life

  OdpovědětSmazat
 2. Občas mám náladu také na japonské knihy, z těch mě asi zatím nejvíc zasáhla kniha Les Aokigahara, což je spíš horor, ale zas podle skutečného místa, takže husina byla na místě, a nebo od Murakamiho je to kniha Norské dřevo, viděla jsem i film, ale ten mě tolik neoslovil asi jako kniha, a nebo mě ještě napadá Vegetariánka od Han Kang, všechny jsou jiné, zvláštní, naturalistické, ale dost mě bavily. i Když teda Han Kang je spíš korejská, ale stejně byla dobrá. Těším se na její druhou knihu Kde kvete tráva. :)
  do levných knich chodím ráda, ale někdy mám pocit, že tam nemají vůůůbec nic, a jindy bych si nejradeji odnesla hned pet knih, ale pak se dokážu ovládnout :D :)
  Kladivo na čarodějnice jsem našla doma a tak jsem se do ní nedávno pustila a nemohla jsem se nejdřív začíst a pak jsem se nemohla vubec odtrhnout. fakt mě to bavilo, ale na film si teda netroufám ani náhodou.
  Řehoř Samsa, no jasny, díky za pripomenuti, musim se k nemu nekdy zas vrátit :)))))
  www.veronikahaj.blog.cz :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To si taky přečtu, rozhodně! :)
   Norské dřevo si chci moc přečíst, už se na to těším. S Kladivem jsi mě alespoň navnadila, kdyby něco, nevzdát to na začátku. :D

   Smazat
 3. Murakamiho mám také velmi ráda, ale je přesně ten typ autora, kdy potřebuji mít na knihu náladu, jinak si ji vůbec neužiji. Kladivo na čarodějnice jsem četla kdysi dávno (cca 10 let zpátky?) a pamatuji, že se mi knížka dost líbila. Vlastně jsem už dříve plánovala její re-reading. Také chodím lovit do Levných knih, ale zrovna toho Murakamiho jsem tam ještě nikdy nechytla. Škoda, líbil by se mi doma i jinak než jen ve čtečce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To chápu, já byla spíš opakem - neustále jsem potřebovala číst ten děj, asi i záleží na knížce. Boužel, ani já ho tam nenašla, našla jsem ve slevě jednu z knížek v normálním knihkupectví, pro mé štěstí, ale jinak boužel.

   Smazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!