hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

čtvrtek 16. srpna 2018

60 km in 3 days

Jednoho dne jsem se rozhodla, že chci jít poutní stezku. Pro nezasvěcené, je to nějaká značená duchovní cesta, kterou dříve chodili věřící. Jedna z těch známějších je cesta do Santiaga. No, na Santiago nemám výdrž (nebo možná jo, nevím) ani peníze. Rozhodla jsem se pro dostupnější variantu a to západočeská cesta z Kláštera Teplá do Skoků. Víc než 60 km, rozvrhnuto do 3 dnů.
(Kdo nerad čte, mrkněte na video, sice vám prasata v noci nenatočilo, ale většinu cesty ano❤)Když jsem na milého vybalila, že to půjdu, nevěřil mi, pak ale pochopil vážnost rozhodnutí a řekl, že mě samotnou nepustí. No a tak jsme byli dva, ke kterým se přidal jeho bratránek s přítelkyní.
 Balení jsem se snažila omezit, vyráželi jsme v pátek (10.8.) ráno. Ještě ten den jsem něco povyházela, milý si totiž z nějakého důvodu nesl krosnu s 15 kg. Netušíme proč, ale odlehčili jsme mu od nějakých věcí i tam (a to už předtím jsme se domlouvali, že mu vezmu jídlo i spacák. Asi tam popadaly kameny, netuším.) a mohli jsme vyrazit.

Celou cestu jsem se snažila dokumentovat, proto se můžete podívat na průběh ve videu. Rozhodně si myslím, že vidět tu přírodu za to stojí.

Velká škoda je, že to moc lidí nechodí. A tak ani nepočítali s pasy, proto pro 4 vyšly 3. Pasy slouží pro razítka na místech jako penziony, restaurace a obchody, díky nim pak získáte certifikát.
 Měli jsme ale placky, které jsme si koupili. Ne, že by paní v Klášteře vůbec věděla, že to také prodávají. :D

Cesta samotná šla dobře. Naše trasa byla Klášter Teplá-Třebouň-Toužim-Skoky. Pátek byl deštivý, tak jsme využili naše pláštěnky, ve kterých se člověk cítil jako ve skleníku. Ke konci dne se zepšilo počasí, ideálně na postavení stanu a spánek.
 V Třebouni na nás měl čekat obchůdek, který tam ovšem nebyl. A zde jsme se už zoufalí, že kde seženem to, co potřebujeme, rozhodli vyjít 5 km do Toužimi. Chápu, že je asi zvláštní, proč bychom nedošli už tam, jenže přesně z Třebouně cesta zabočovala a proto nás po poutní stezce vyšla v sobotu na celý den, přestože po silnici to máte 5 km. Nicméně jsme došli, mezitím bratránek s přítelkyní postavili stany a my pak zpět dojeli busem a zapadli do stanu.

 Pravděpodobně nám kolem stanu přes noc chodilo prase, což byl důvod mého neustálého buzení. Nicméně jsme to přežili a zvládli jsme i druhý den. Avšak naše původní myšlenka, že hvězdička na mapě znamená místo, kde lidé stanují, se nám povedla vyvrátit až v Toužimi (zrovna v Třebouni hvězdička ukázala na krásnou malou louku, kromě prasete byl klid a pán, co tam projel traktorem, nás zval na grilovačku), kde nám ukazovala zvláštně umístěné pole.
 No nešlo to tam, plus nás musela opustit právě přítelkyně bratrance kvůli zdravotním problémům. A bratránek ji nechtěl nechat jet samotnou, zavolal pro ně svého otce a my jsme byli na chvíli v háji. Vše se však vyřešilo a my i ve tmě s pomocí bratránkovo postavili stan v malinké vesničce asi 3 km od Toužimi. Také nás přišlo zkontrolovat nějaké zvíře (asi?), ale nakonec vše dobře dopadlo a my se vrhli na sice nejkratší, ale nejnáročnější cestu k cíli.

Nohy opravdu bolely, chodili jsme jako důchodci, mě chytlo koleno, ale došli jsme a certifikát můžete vidět na první fotce. Jsem opravdu hrdá na to, že jsme to nevzdali, že jsme to opravdu ušli a překvapili i pána, který nám předával certifikát ve Skokách, že jsme si cestu nezkrátili a opravdu vše poctivě ušli.

TIP:
Já tu značku nemám ráda, Aussie mi jednoduše vadí jak z přílišné propagace jedné youtuberky, tak obsahově, ale tenhle suchý šampon byl jednoduše dobrý. A musím to uznat, nic jiného bych si nekoupila, ale šlo mi o low cost cestu a tenhle byl nejlevnější (v obchodě u nás) a snad i nejspolehlivější.
Zajímaly by vás nějaké tipy jak si nejlépe na takové výlety zabalit? Pokud jde o hygienu a hlavně jídlo, čistě jen názor za mě. Hledala jsem různé nápady, ale nikdo nepočítá například s tím, že si jídlo nebudete moci ohřát, že budete opravdu čistě stanovat v místech, kde si nejde udělat oheň a doufat, že vás nic nesežere.


Napadlo vás někdy se sebrat a jít na nějakou delší cestu? Sestra by třeba chtěla projít Belgii, tak jsem si říkala, jestli se tu také neobjeví některé zajímavé nápady a třeba inspirace, kterou bych využila i já.Můžete sledovat můj instagram pro fotky z podobných výletíků, nebo i videa na mystory

17 komentářů:

 1. Já chci hrozně do Santiaga, konkrétně portugalskou cestu, cca na 2 týdny. Letos to nevyšlo, příští rok asi spíše vyhraje třítýdenní Vietnam (a více dovolené v práci nedostanu), ale Santiago je taková moje záloha, že kdyby z nějakého důvodu nevyšla dovolená s partnerem, tak se sbalím do batohu a pofrčím směr Pyrenejský poloostrov. Sama. Napadlo mě jít kus v Česku jako vy, ale odrazuje mě nutnost brát si s sebou stan a karimatku. Krosnu nosím nerada. Ve Španělsku/Portugalsku můžeš jít opravdu nalehko jen s malým baťůžkem a spát ve speciálních poutnických ubytovnách. Moc vás obdivuji, že jste to v nepříjemném počasí nezabalili a došli až do konce! Jste hrdinové. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo, santiago mám taky v plánu! Je pravda, že to tu není tak uzpůsobené, jako zrovna u santiaga, ale i s tím stanem se to tak nějak dalo, přestože to nebylo nejlepší. Ubytovny teda v nabídce jsou, ale jako obyč penziony poměrně drahé.
   Uvidíš, obojí určitě bude zážitek, snad ten Vietnam vyjde:) děkujeme:)

   Smazat
 2. Já to hrozně obdivuju, když se někdo rozhodne překonat vzdálenosti pěšky. :-) Jsem na facebooku ve skupině cestovatelů, kteří chodí teba roční nejrůznější cesty odsud pěšky do ameriky atd. Chce to skutečně pevnou vůli, ale třeba jsi na startu a chytí tě to, aby ses vydávala dál a dál. :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Hello,

  Lovely !

  Sarah, http://www.sarahmodeee.fr/

  OdpovědětSmazat
 4. Projít si nějakou delší trasu už něm napadlo, ale nemám na to úplně odvahu :D Každopádně by mě třeba článek o tom, co si zabalit nakopl :) Je super, že jste se takhle vydali na cestu, podle mě jste si hezky utužili vztahy.

  TheWayByA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda:)
   Tak snad se k tomu někdy dostaneš, samozřejmě když se na to ještě necítíš, nemá to smysl, ale třeba si jednou řekneš, že máš odvahy dost a půjdeš:)

   Smazat
 5. Moc pěkný článek :) Už několikrát jsem snila, že bych se jednoduše vydala na nějakou takovou cestu :) Přesný plán zatím v hlavě nemám, viděla bych to spíše jen pro začátek někde tady po republice. Doufám, že příští rok se mi podaří více cestovat :)

  OdpovědětSmazat
 6. Naozaj ťa obdivujem, pretože ja na takéto túry výdrž nemám a už vôbec si neviem predstaviť spanie pod stanom. Takže máš moje hlboké uznanie za to, že si sa na to dala. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc:) Milý taky není zrovna na spaní ve stanu, ale nakonec to člověk ani tak nevnímá:)

   Smazat
 7. To musel být krásný zážitek! My jsme jednou s milým šli na výlet z Peček do Kouřimi, taky jsem si nesli stan na zádech a přespali jsme v lese. Bylo to sice jen na dva dny, ale stejně to byl nás nejhezčí výlet. Někdy se zas budeme muset někam vydat jen se stanem a spacáky.

  OdpovědětSmazat
 8. Moc skvělý článek! Tohle musí být skvělé a plné zážitků:-). Určitě by mě zajímalo, co si sebou vzít:-).

  OdpovědětSmazat
 9. Tohle je super nápad a za to tě obdivuji. Taky bych šla a myslím, že člověk by měl takovou cestu podniknout, aby si odpočinul. No uvidíme, možná když to řeknu před přítelem, tak něco takového podnikneme :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji!:) Určitě, rozhodně to každému něco přinese:) Uvidíš, třeba se zadaří:)

   Smazat
 10. To je super, já se chystám na Svatojakubskou cestu, která má 1200km (ono je těch cest víc), ale chci udělat tu kratší verzi jen +- 300 km. Tak jsem zvědavá, zdali to dám :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To tedy je rozhodně mnohem delší trasa:D Zajímala by mě, nicméně nevím, jestli bych jí jen tak zvládla:) Hodně štěstí!

   Smazat
 11. Moc děkuju za komenty, moc mě každý potěšil a je to od vás moc hezké a doufám, že se někdo, kdo o takové cestě přemýšlel, například nechal inspirovat! ♥

  OdpovědětSmazat
 12. Tohle bych asi také zvládla, ale jestli víš, jak natáčela Weef těch asi kilometrů. :O To by mě klepla pepka. Ale i tak jsi statečná, že jsi to vlastně vůbec dodržela a překonala se k tomu vyrazit. :-)

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!