hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

středa 22. srpna 2018

JAK si opravdu zabalit na cesty? Low cost, malá hmotnost a tak...

(Mám hodně nápadů a proto bych sem ráda přispívala pravidelně. Proto můžete očekávat články vždy v úterý. Jednoduše se mi ten den fakt líbí:D)
Pokud jste se rozhodli jít na nějakou delší trasu pouze s krosnou na zádech, je důležité mít všechno užitečné pohromadě, jít s co nejlehčím nákladem a samozřejmě očekávat neočekávané!
Pokusím se vám poradit, co si s sebou vzít, na co nezapomenout a jednoduše se podělit o všechno, s čím jsem se setkala, poučila, apod.
Jsou totiž věci, které vám internet neřekne. Například jaké jídlo si brát sebou, pokud netáboříte, jak se ochránit před prasaty kolem stanu a tak podobně. Tak se usaďte a jdeme na to.

Základem je samozřejmě krosna samotná. Pokud hledáte nějakou krosnu, snažte se brát tu nejlehčí, kukejte na nosnost a také různé vychytávky a kapsy. Čím víc kapes, tím organizovanější krosna a rychlejší hledání. A vychytávky na krosnách je například posouvání těžiště na krosně, aby se vám lépe nesla, jak drží tvar, aby se vám síla rozložila a různá poutka na stan, karimatku, spacák
 Tyhle tři věci jsou také hlavní. Pokud nejdete samy, máte výhodu. Rozložíte si to nejtěžší vybavení a nebolí vás pak záda.

 Organizujte si úplně všechno! Dělejte si seznam už předem, ať můžete v průběhu připisovat, vyznačte si trasu, nejlépe i kde přibližně hodláte postavit stan a popřípadě hledejte místa s obchody, případně restaurací, ale hlavně s vodou, jestli někde objevíte nějaký zdroj vody, může vám to pomoci.

Kolik vody?
Nemyslete jen na pití, které s těžším nákladem budete využívat o to častěji. Myslete i na čištění zubů, nebo nějakým jiným úžitkem, umytí rukou, čehokoliv. Naše trasa měla obchody, na nákup vody jsme jeden využili. Na tři dny jsme brali ve dvojici 3x 2l, s tím, že jsme ještě navíc potřebovali tak 3l, a to jsme s ní opravdu neplýtvali. Záleží i na vašem režimu, já jednoduše piju často a o obchodech jsem věděla.   Proto je důležitá organizace. Když předem víte, kde můžete vzít vodu, nemusíte si přibalovat litry, které vás jen unaví.
Oblečení je důležité. Nemůžete vědět, jestli budete ve dne shazovat co jde, no a pak se v noci klepat zimou. Věřte mi, nečekali jsme, že když se potíme v pláštěnce v dešti, budu se v noci nabalovat. 
Pomůže vám i spacák, stačí vybrat ten, který bude dostatečně teplý. Oblečení si neberte moc, vlastně co nejméně, snažíte se o co nejmenší zátěž, nechcete nést 15 kg na zádech. To, že budete páchnout, to k tomu jednoduše patří. Důležité je mít od každého aspoň jedno. A vícero si pak můžete zabalit spodního prádla, to vám tolik místa nezabere.Samotné balení
Kámen úrazu. Můžu to říkat stokrát, ale bez té organizace to fakt nepůjde. Seznam tvořte i z "banalit". Ono zapomenout si léky není taková sranda. I tampony pro holky, nikdy nic nevíte, i když berete HA, jednoduše se může stát cokoliv. A už jsem říkala, že prasata přitahuje krev?
Ale no worries, moč je naopak odpudí, tak si v noci nemusíte zacházet moc daleko na potřebu.
 Když natáčíte, náhradní sd se taky neztratí, URČITĚ nevynechejte nožík a zapalovač. Sirky hned zhasnou, když bude mít každý alespoň 1 zapalovač (když jdete sami, radši 2), nic se nestane.
Myslete i na dostatek kapesníků, případně ruličku toaleťáku využijete na všechno. A provázek se nám taky hodil, však pro vás si taky pravděpodobně najde využití.
Powerbanku jsem využívala, jelikož točení na telefon bere baterku, ale upřímně ani nebyl čas dělat na telefonu něco jiného a jen to zbytečně žere. Napsat "žiju" byste tedy taky mohli.
A peněženku pro všechno, to snad ani nemusím vysvětlovat.

Jedna z věcí, když chcete zachránit alespoň ten základ. Například, aby vás v případné restauraci (a když nějakou hledáte, buďte trochu shovívaví k lidem a hledejte tu s venkovním posezením) nemuseli ostatní moc čichat. Já si tedy brala jen antiperspirant na ráno.


JÍDLO
Každý ho má rad a je důležité. Jenže co vybrat, když je vedro, když jste někde, kde si ten ohýnek opravdu nezapálíte, to je otázka. A internet vám na ni neodpoví.

Nezapomínejte na nasycení i energii!
Oříšky, bonbonky, nebo třeba (a hlavně) hroznový cukr, to jsou nejlepší pochutinky na dodání energie. A můžete je mít kdekoliv a jíst je kdykoliv.
Pokud máte možnost si někde udělat táborák, běžte tam! Teplé jídlo alespoň k té večeři je mnohem lepší. Na to jsou dobré čínské polívky (nezapomeňte přibalit ešus), nebo práškové.
Kuskus je taky super a můžete si udělat navíc na druhý den za studena.
Konzervy jsou takovým základem, ale za mě? Já bych tohle nedokázala strčit do pusy ani za mák. Raději tu polévku v prášku, než takový hnus. A to jsem si kupovala tu "kvalitnější".

Může však nastat situace, že budete čistě v přírodě, ale třeba i blízko vesnice a tam si táboráček nevytvoříte. Nejlépe se třeba domluvit s městem, jestli se tam můžete utábořit, aby nebyl problém. My to tak udělali a nikdy nebyla komplikace. Lidé jsou vstřícní a vám to neublíží.
Co však v tomto případě koupit?
Je důležité se podívat i na předpovědi. Ze 30 najednou nebude 10 (kromě noci, kdy jsem klepala kosu, haha), tudíž pokud je vedro, s čokoládou nepočítejte, pro jistotu.
Existuje mnoho oplatek a sušenek bez čokoládové polevy.
Kávenky, zlaté (ovesné na fotce byly perfektní), piškoty (třeba i ty sladké) apod. Nestojí vás skoro nic a nasytí.
Z trvanlivých jídel například na večeři je dobré ve vedru zvolit například marmeládu, tu si zabalíte a k tomu nejlépe žitný chleba, ty tři dny vám v tomhle balení vydrží. Pokud je možnost po cestě koupit třeba sýr nebo salám, berte to, ale netahejte se s tím celý den.
Věci se ve vedru rychle kazí.
Pokud vedro není, můžete využít svou fantazii. Paštiky, salámy, je to na vás. Nejlépe však pečivo s čímsi, aby vás to dost nasytilo.

Pro případné ohřátí si vemte třeba i čaj, nebo 3v1. Doporučuju i suchary, těch je hodně, nic neváží a nasytí.
Samozřejmě musli tyčinky, nebo samotné musli, ve vedru bych doporučovala bez mléka, ale je ho opět dostatek a znovu - nasytí.

Ovšem pokud máte možnost tábořit, jak jsem již zmiňovala, internet je plný receptů, které vám budou jistě vyhovovat, ode mě máte spíše tipy pro rychlovky, jelikož po náročném dni se asi nikomu moc gurmetit chtít nebude.
A spíše se soustředím na bezohýnkové jídlo, které se například v létě hodí spíš.


Důležité je si zabalit hygienu, jako vlhčené ubrousky, protože na to, že se umyjete u rybníka, spoléhat nemůžete. V létě obzvlášť, je vedro, ve vodě jsou sinice, je špinavá. (vlastní zkušenost)
Suchý šampon v malém balení bude taky k úžitku, skoro žádné místo vám nezabere a jistě ho využijete nejen vy. Já tedy doporučuji Aussie, i když, jak jsem psala dříve, Aussie nemusím, tak tento šampon byl super a levný.
Masážní emulze, nebo jakákoliv mast na svaly. K ní bych přihodila tak tisíc vykřičníků, jednoduše tohle bude pro vás něco jako zázrak. Zapomenete si ho a první den po X km budete mrtví. Je to jeden z těch nejlepších pomocníků a když ho přítel zapomněl, věděla jsem, že jsme pravděpodobně v háji.
A bylo to druhý den tak 3x náročnější než ten předchozí.

Sluneční brýle X pláštěnka. Ano, to modré není igelitka, ale pláštěnka. Dostatečně velká, aby zakryla mě i krosnu a to stála tak 24 kč. Pokud máte vespod krosny pláštěnku přímo pro ni, ulehčíte si tím práci.
Baterku máme v telefonu všichni, ale čelovka je milionkrát užitečnější, když je tma a vy potřebujete rychle sestavit stan. Asi nepředpokládáte, že ve tmě budete stavět stan, ale myslíte, že my to čekali?
Lékárnička je povinností, myslete na náplasti, na nějakou desinfekci i obvazy. Dokonce skrývala i píšťalku na 120 dB, kterou jsem druhou noc měla přivázanou k ruce. 
Desinfekce je velmi důležitá, i kdyby to měla být jen nějaká jako je na ruce, tak alespoň něco.

Igelitové pytle jsou pomocníkem, kterého byste si neměli zapomenout. Využité obaly neházejte do přírody, kuřáci, vajgly si taky skladujte do nějakého sáčku, jednoduše nedělejte bordel a raději to vyhoďte. Docela mě mučí, když vidím, co jsou lidé schopni udělat za neskutečný nepořádek. Přivážete pytel ke krosně a v místě, kde to půjde, jej vyhodíte.
Můžete mít i pro případný menší úklid po ostatních gumovou rukavici.

A také, samozřejmě, nezapomínejte na tužku a nějaké papíry k ruce. I kdyby se vám zdálo, že je nebudete potřebovat, můžete toho pak pekelně litovat. A to se týká vlastně všeho uvedeného výše.
Co jsem si nevzala já a co by se nám hodilo.
Buď by se nám hodila kobercovka,nebo obyč šitíčko k tomu provázku. Krosna si díru může vytvořit kdykoliv a kdekoliv a celou cestu doufat, že to budete muset přeskládávat někam pryč, neboi jestli vůbec vydrží, není úplné terno.
A knížku jsem si nebrala, jelikož z drobností se taky skládá výsledná váha a nečekala jsem, že se bude hodit. Když jsem ale v 7 zapadla do stanu a nechtěla vstát, neměla jsem moc co dělat.
Tohle je už ne tak nutná věc, ale nám by se lepidlo na obuv hodil. Když jdete dlouhou trasu, nebudete si zbytečně nakládat poměrně těžké boty navíc, ale co když se ty vaše jediné nějak poničí. Jedné z nás se rozlepila podrážka, naštěstí zaprvé jela dříve domů, no a za druhé to ty boty vydržely.


Máte taky nějaké tipy? Myslím, že nějaký základ, který je všude tu máte, snažila jsem se i o věci, které vám jen tak někdo neřekne a na google tyto informace seženete těžko.
Doufám, že se mi to povedlo a že jsem někomu i pomohla.
Myslete hlavně na užitečné věci, ale na lehkost, protože ta je nejdůležitější!

Pokud chcete, můžete mě sledovat zde na instagramu, kde jsou další moje výletíky.
Mějte se krásně a za komentář budu ráda ♥♥

18 komentářů:

 1. Šikovný soupis! Když už jedu s krosnou, tak obvykle do kempu se zázemím, ale jinak jsem zvyklá cestovat hodně nalehko. Souhlasím, že nepoměr teplot ve dne a v noci mnohdy překvapí a je dobré být na to nachystaný, i za cenu nošení silného spacáku. V polovině června jsme měli při stanování v noci kolem 6 °C, k tomu přes den 27 °C ve stínu.

  Tahat s sebou plná balení kosmetiky mi přijde zbytečné, na cestování jedině mini balení - deodorant úplně maličký tuhý nebo krémový s krabičce, podobně jsou k drogerkách dneska běžně k dostání i mini zubní pasty nebo opalovací mléka. Standardně vozím tuhý malý šampon od LUSHe, který lze použít i jako mýdlo nebo prací gel a mini bambucké máslo od Saloos, které má úplně univerzální využití. Suchý šampon dělá v mini balení Batiste. Spoustu místa ušetří speciální ručník z mikrovlákna, na oblečení nosím základ z bambusové viskózy, která je antibakteriální, termoregulační a ani po týdnu nošení nesmrdí. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty rozdíly bývají síla, pravda.
   Máš pravdu, já na tu kosmetiku ve výsledku myslela jen na ten deoodorant a suchý šampon. Ty maličké balení jsou taková klasika, třeba ty pasty, ale ono zase raději potáhnu jednu pastu, co mám doma a používám ji a už je třeba z poloviny prázdná, což pak vyjde stejně to malé balení s rozdílem, že nenakupuji. A v přírodě jsme právě nahradili vlhčené ubrousky, protože pro nás prací gel i mýdlo je k ničemu. Nicméně když se najde možnost nějakého toho spláchnutí, tak se rozhodně hodí, vzpomenu si na něj, až někam vyrazím, kde bude možnost. :)
   O tom suchém šamponu vím, viděla jsem takový velký regál, kde jich bylo hroozně moc. Hledala jsem podle internetu a nejvíc mi asi přinesl ten Aussie:)
   To určitě, u nás využití ručník opět nenašel, ale pro někoho to může být užitečné:) O tom oblečení jsem nikdy neslyšela, nevím jak to funguje s dostupností, proto nevím, jestli by to bylo pro každého, ale myslím, že hlavní věc, co by měl člověk mít čisté, je spodní prádlo:)
   Moc děkuju za tipy, prohledám dostupnost toho oblečení:)

   Smazat
  2. Juu, Aussie už také dělá miniaturky? :) Jenže před nedávnem měli mini suché šampony pouze Batiste, ale ty jsou na můj vkus dost převoněné. Přitom ta malá balení musí jít hrozně na odbyt, na festivaly nebo výlety není nic lepšího.

   Bambusové oblečení je sice úžasně funkční a už i relativně dostupné, ale pořád dost drahé. Mám pár triček z Bambutiku a můžu je jen doporučit, nosím je i do práce, je to normální "civilní" oblečení, akorát s extra funkcemi :). Ale nejsou zrovna low-cost a navíc jak si na ně člověk navykne, tak už jiná nechce.

   S prádlem každopádně souhlasím, vždy beru jeden set navíc, pokud neplánuji přepírat. Ručník používám i jinak než na utírání, pro mě je to taková univerzální deka a utěrka pro všechny příležitosti. Ještě jsem minule zapomněla napsat, že místo tyčinek s sebou vozím sušené maso jerky a flapjack/raw tyčinky. Je to o něco dražší varianta než sušenky, ale zato kvalitní jídlo, co zasytí i bez éček a rychlých cukrů a není mi z něj po pár dnech špatně. Teď testuji ještě práškový syrovátkový Mixit drink, dobrá je prý i Mana.

   Mám tyto články i diskuze pod nimi moc ráda, je to fajn srovnání a inspirace. Mě by třeba nenapadly ty igelitové pytle nebo šitíčko.

   Smazat
 2. Super rady a tipy, já třeba osobně v organizaci plavu, když si mám zabalit kufr na dovolenou, je to úděl, natož když by se jednalo o krosnu, kterou potáhnu celou dobu na zádech. :-D Ale tohle je určitě článek, který spoustě lidem může pomoci, moc hezky sepsané. :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Já jsem psala článek jenom na tipy na jídla pod stan, co vydrží a nezkazí se :) Jinak ten gel na svaly by mě vůbec nenapadl!! To je opravdu dobrá vychytávka. Dobré jsou ty mini balení kosmetických produktů :) nezaberou tolik místa. Ikdyž člověk jede třeba jen na3 dny, stejně potřebuje toolik věcí prostě "kdyby náhodou.." :D:)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fakt? To je super, rozhodně se to bude hodit! Děkuji. Přesně tak, o to horší je pak vybírat co nejméně věcí:D

   Smazat
 4. Z mé nejčerstvější zkušenosti: Odlétala jsem na 2 měsíce do Anglie a povoleno bylo jedno malé zavazadlo a jedno příruční, však to znáš.... Docela se mi povedlo se šikovně vejít, ale... zpátky jsem si rozhodně přikoupila zavazadlo navíc a stejně je to asi málo :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To naprosto chápu, je hrozně těžké vybírat věci na cesty a člověk pak se leží na kufru a snaží se ho zapnout... :D

   Smazat
 5. Je mi líto, že tohle už nikdy nezažiju - nejspíše. s malým mimčem fakt ne no :D
  V3ronika life

  OdpovědětSmazat
 6. Tak podobně přežíváme na rybách :) jsme také odkázání na to co si vezmeme a nesmí toho být moc, protože auto je plný věcí na ryby. :) Takže takhle po skromnu a to platí i u jídla a pití, tak akorát všeho. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na ryby bych se tedy někdy chtěla vydat, tak alespoň vím, co mě čeká:D

   Smazat
 7. Na takové výletění moc nejsem, ale nikdy člověk neví, co se mu může hodit - pořád někam jezdím a pořád mám pocit, že tahám moc krámů, takže se mi bude určitě tvůj návod hodit :)

  OdpovědětSmazat
 8. tak po tomto clanku som si uz skoro stopercentne ista, ze sa nikdy na ziadnu turu nevyberiem :D ja mam rada pohodlie a ochotna by som bola stanovat jedine tak na zahrade :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to chápu!:D Něco takového opravdu není pro všechny, můžeš zkusit zažít dobrodružství na vaší zahrádce:D

   Smazat
 9. Přesně tohle jsem řešila tedka v patek, co si nabalit na dovcu a saaakra, ze jsem tvůj clanek neobjevila driv :D

  OdpovědětSmazat
 10. Já si vždycky myslím bůh ví jak málo jsem si toho nezabalila, a pak mám krosnu narvanou k prasknutí :D nejvíc místa mi ale nejspíš vždycky zabírá jídlo a bomba na vaření (bez teplé kaše se já ráno neobejdu :D).

  OdpovědětSmazat
 11. Balení je moje noční můra. Do krosny jsme naposled balili, když jsme se vraceli ze Zélandu domů přes Asii a i přesto, že jsme polovinu věcí vyházeli a rozdali, jsme na sobě táhli 35 kilo a ještě teď si živě pamatuji jak se mi kolikrát chtělo brečet, když jsme se motali po zapadlých vesničkách a nemohli najít ubytování a já měla pocit, že už s tou zátěží neudělám ani krok:) Takže obdiv všem, kteří to zvládají!

  OdpovědětSmazat
 12. Joo, bez seznamu nikdy nebalím, mám jeden univerzální, za kterej jsem vždycky tak ráda!

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!