hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

úterý 4. září 2018

Back to school: stay focused, tips&trying to sum zero waste.

Poslední týden jsem se probouzela s těžkým srdcem. Podívám se na datum a boužel, i já se musím smířit s tím, že přichází září. Sice to vidím a slyším každý den, jenže kdo by si to dobrovolně chtěl přiznat?
Obzvlášť, když jdete do čtvrťáku a čeká vás narvaná hlava a nějaké ty deprese.
Ale naděje nevymřela a ten školní rok si můžeme zpříjemnit a zjednodušit. Já se zaměřila na estetickou stránku kromě výzdoby a hlavně organizaci.

Já nesnáším obyčejné potřeby do školy. Potřebuju něco, co vypadá hezky, abych, dá se říct, měla radost při využívání těch věcí. Můžu milionkrát doporučit, pokud jsi (a i nejsi, může ti to pomoct) kreativní člověk, pořídit si penál, sešity, batoh, všechno na míru pro tebe. Dokonce i propisky (které vidíš na obrázku, ty jsou moje fav) můžou dělat radost.
Proto také vyrábí hromadu designových sešitů, aby bylo z čeho vybrat. A to je přeci radost moci psát do sešitu s penálem, na který tě baví se dívat. Automaticky si v hlavě pak nechceš ten stav, ve kterém jsou tvé školní potřeby, zničit.
(A ano, jsem v maturitní třídě. Dřív mi bylo jedno, co nosím, hlavně, že to mám. Když jsem se ale začala soustředit na to, aby všechno nějak vypadalo, rozhodně funguju ve škole líp.)
A tenhle penál, který se mi ohromně líbí za asi 20 kč.

Organizace je základ úspěchu. A k učení potřebuješ plán. Jakmile si já nenapíšu datum testu, neexistuje. A to je pak překvápko. Proto se bude hodit diář. Mým vyvoleným je diář s Muchou a jeho výtvory. Našla jsem ho náhodou v coopu a nedám bez něj ránu. 
Při výběru doporučuji myslet na velikost - Nebude moc malý? Nebo naopak potřebuješ zase tak velký? Mrkni ale i na prostor na každý den, aby to stačilo pro zápis všeho.
A úplně nejlepší diář je ten s pevnými deskami. Nejen, že se jen tak neponičí, ale působí opět o něco upraveněji - a jsme znovu u toho, co jsem psala před chvílí: Dvakrát si rozmyslíš, jestli ho chceš mít hezký, nebo zanedbaný.
Nejlépe je ho mít třeba na lavici, ať si pak neřekneš: "Napíšu si to později," no... a nenapíšeš. 
Stejně tak mít takový zápisník s motivačními citáty, no vším co tě napadne, to není k zahození. Zde si třeba já ukládám všechny vzpomínky, píšu si zbytek, co není v diáři. Třeba jaké programy na cvičení zrovna mám, nebo nějaké plány, třeba při výběru kostýmů na pasování.
Spíš než k nějakému vyššímu účelu působí pro radost, ale ve škole radost potřebuji dennodenně doplňovat, k tomu mi dopomáhá právě i takový zápisník.

Rozhodně pak přemýšlej i o výběru sešitů. Diář je jedna věc, ale sešit, který ti padne, věc druhá. Sešitů je hodně, vzorů taky, jak v papírnictví, tak v supermarketech. Nebudu ti sem házet příklady, já jsem spíš typ pro nevzorované, miluju retro sešity, které prodávají u nás. Obyčejné sešity nemůžu vystát, ale jakmile píšu do toho "svého", hned mám radost, když do něj píšu.
Hlavním účelem je pak zjednodušení při učení na testy apod. Organizace v sešitě je stejně důležitá, jako organizace v datech.

Tašky, pytlíky, penály. 
Nešetři s taškami. Tahle organizace ti ulehčí hledání v batohu, obzvlášť, pokud sebou taháš tolik věcí, jako já. Penál a kosmetická taštička není vše. Můžeš si pořídit i nějaké menší na léky a hygienické potřeby, v jednom pytlíku nosím i balík žvýkaček, náhradní prádlo a ubrousky na telefon.
Ještě vzhledem k mojí něco-jako-OCD mám nutnost nosit u sebe velký balík vlhčených ubrousků. Zezačátku se ze mě dělali kamarádi srandu, no a jak to nakonec využívají.

A jak si přilepšit? Pro snad většinu studentů je čaj nebo kafe nutnost. A já jakožto snažící se zero waster jsem proto zakoupila v jednom obchodě keramický hrníček s uzávěrem. Za 40 kč a ano, existují i dražší, ale neříkám, že nejde sehnat za tak krásnou cenu.
Kavárnička v našem městě (a velmi populární u gympláků) otevírá brzo a já myslím, že takových kaváren je vícero. A pokud ne, po škole jistě mají otevřeno všechny. Buď si kafe nebo čaj uděláš doma, nebo zajdeš do kavárny s tímto. Samozřejmě je to každého volba, jestli si objedná do plastového, nebo jednoduše nerecyklovatelného kelímku, nebo třeba zváží koupi tohoto.
Pokud však byste chtěli, ale váháte, bojíte se, napište a já pro vás klidně vytvořím článek na toto téma. Jestli se není čeho bát, pokud ano, tak čeho. Pokud tím někomu pomohu, budu jedině ráda.

A flaška na vodu na fotce je plastová. Jenže je zde rozdíl, kdy plast spotřebujete během chvíle a plast, který vám vydrží hodně dlouho. Tuhle flašku se mi podařilo koupit asi za 30 kč a je to jediné, co používám. Plním si ji vodou, případně jednoduše nějakým pitím a nepotřebuju si neustále kupovat někde nějakou minerálku. Ušetří to peníze, čas, starosti.

Menší lifehack - Stává se, že taková plastová lahev může po chvíli používání zapáchat (nenašla jsem jemnější variantu. :D). No tak místo vyhazování do ní nasypte takové 4 polévkové lžíce rýže a zalijte do 1/3 octem. Počkejte 10 minut, pak pořádně protřepejte a vymyjte saponátem. Flaška bude jako nová.
A jak zlepšit své návyky, zmírnit únavu, vylepšit si učení? 
Ranní vstávání je i mým problémem a dokazuje to těch 8 budíků, které mi zvoní. Jenže pravdou je, že jsem se naučila dvě důležité věci.
První rada - neprožívej to tolik. Jasně, vstávání sucks, nikdo nechce... ale musíš. Nezměníš to. Jde jen o vypínač v hlavě, který tě přinutí to neprožívat. Zamysli se, je to opravdu nutné? K čemu ti to je? Neubližuje ti to spíš, když se ti akorát hůř vstává?
Druhá rada - hydratace. Voda je kouzelník. Při probuzení se pořádně napij vody. Budeš se cítit lépe a vstávat se ti bude taky tak. A nejen ráno. Hydratuj celý den. Vytvořit si návyk na pití není tak těžké. Pij ráno, přes den i večer. S vodou jsem se poměrně rychle odnaučila pít třeba coca colu.
Jasně, občas si dám.
Ale nepotřebuji jí. Nejraději mám perlivou vodu a ta mi k životu stačí.
Voda mi také pomohla se uzdravit v rekordním čase. Jakmile mě chytne rýma, jednoduše trávím den tím, že piju. A dokážu vypít třeba 6 litrů (a snad i víc). A ano, strávíš dost času i na wc, ale další den jsi zase ready. (další lifehack?)

I čtení ti může pomoct v mnoha ohledech. Nejen, že pokud si zvykneš číst, nebudeš mít problémy s maturitní četbou (jakoukoliv četbou). Ale výhoda je, že čtení dokáže i krásně unavit. Večer si sedneš s knihou a až zjistíš, že moc nevnímáš, běž spát a můžu zaručit, že není noc, kdy bych se nevyspala dobře.
(Já vím, Miláček od Maupassanta, proboha, to se učíme. No ale, sakra, to je fakt dobrá knížka.)

A nakonec pro menší závisláky - Aplikace na telefon můžou být i užitečnější, než jen na psaní si s kámoši, nebo prokrastinaci na youtube. Pokud jste se nesetkali s touto aplikací, tak nyní už musíte.
Forest: stay focused.
Aplikace je zdarma, yay. Pokud se potřebujete soustředit, tato appka vás nakopne. Zadáš si délku, jak dlouho chceš pracovat a můžeš si začít pěstovat stromek.
EDIT: Aplikace je zdarma pro android, vlastníky Iphonu to vyjde na asi 50 kč.
Čím déle pracuješ, tím hezčí strom vypěstuješ. Můžeš si i dokupovat, avšak nezapomeň, že jakmile opustíš aplikaci, budeš mít po stromu. Celou dobu tě doprovází motivační citáty a pokud chceš, zapneš si hudbu, která může být v koncentraci velkým pomocníkem.

Pro menší uvolnění vám sem házím i aplikaci Questions diary
Po dobu jednoho roku vám hází každý den otázku k zamyšlení.
Po roce otázku, kterou ti dal první den, podá znovu.
Bude snad odpověď jiná?

Vedle mnoha aplikací jako audioknihy, photomath (který jistě všichni známe)...
Existuje anglická aplikace s názvem Amino, kde se můžete navzájem motivovat například při učení. Akorát v angličtině.

Já doufám, že jsem ukázala tu druhou stránku chození do školy, jelikož diy a tipů, jak se učit je nespočet. (A mně nepomáhá ani jedno, jediné, co mi kdy přineslo ovoce, bylo psaní hesel na barevné lístečky.)
Snažila jsem se ve zkratce využít to nejdůležitější pro samotné přežití ve škole a se školou.
Máte také nějaké vlastní nápady, tipy, cokoliv? Klidně se podělte, jistě si mnozí našli to své, co by mohlo pomoct i někomu jinému. Jen to ještě žádný youtuber nenatočil.
Navíc, mě opravdu baví ty diskuse v komentářích. Jem moc ráda, že vaše komenty nejsou jen o jedné jednoduché větě, ale kolikrát to jsou celé odstavce a to mě fakt těší.♥♥♥

Sleduj můj instagram pro fotky z podobných výletíků, nebo i videa na mystory ♥

19 komentářů:

 1. Ty jo, když si vzpomenu na střední, tak jsem věčně zapomínala na úkoly a testy a teď si říkám, že v ty době jsem vlastně ani diář neměla, téměř ještě nikdo... možná dvě, či tři holky ze třídy. To se rozmohlo až s vysokou.

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 2. No vidíš, já jsem si maturitní ročník užila. Člověk má tu posvátnou auru "dospělého" maturanta, povinných předmětů ubylo na minimum (matika jen 2x týdně, yaay!), zato plno zajímavých seminářů, které jsem si sama vybrala jakožto přípravu na VŠ. Maturita samotná byla v pohodě, státní tehdy pro gympláky levou zadní a poslepu :), školní sice těžší, ale zase z mých oblíbených předmětů a s vyučujícími, co mě znali 6 let. Mnohem větší stres byly přijímačky na vysokou, na ty jsem se taky učila o to více, ale to už je jiný příběh.

  Výběr školních potřeb jsem si taky vždycky hrozně užívala. Krásné poudro, sešity (měla jsem jeden na "vše" a k tomu matiku zvlášť, zato o to hezčí!), různé milé drobnosti. A na diáře a pouzdra mám úchylku, tam už to ani jinak nazvat nejde. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to já normálně závidím. Nám před dvěma lety zrušili část seminářů pro čtvrťáky, a nyní máme všechny hodiny a k tomu semináře ze třeťáku. Takže matika ne 2x, ale 4x týdně. :D To chápu, ten stres z přijímaček je, co znám, u většiny horší.
   To je super, že jsme na tom stejně, je to taková nejpozitivnější část na té škole. :D

   Smazat
 3. Tiež som ten typ, čo musí mať pekné pomôcky, aby sa vedel sústrediť a bez diára nedávam počas školy nič. perfektná organizácia je pre mňa prvým krokom k úspechu. :) Školské pomôcky rada nakupujem cez aplikáciu Wish, doručenie trvá dlhšie, ale zbožňujem všetky tie krásne a farebné vecičky, čo mi potom pristanú v schránke. :)

  OdpovědětSmazat
 4. Já vždycky byla nadšená z propisek :D. Diář byl pro mě na střední must have!! Jinak bych vše zapomněla :). Na vysoký beru vše elektronicky :D,jelikož mám kalendář v noťasu a v mobilu propojený, tak je to lehčí :) i kvůli práci:).
  Hodně štěstí ve 4. ročníku! :)
  Pěkný tipy! :)

  Shard of Dreams

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, mám to úplně stejně! :D To chápu, pro mě je lepší si to psát, zatím, ale to je o každém. Děkuju moc! :)

   Smazat
 5. Za prvé..moc krásný blog! Moc mě tvůj blog zaujal, takže jsem ráda, že jsem našla nějaký nový:-).

  Za durhé - velmi přínosný článek,hlavně co se týče vstávání, s tím má asi problém každý.:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju mockrát! Snažila jsem se vnést něco, co by mohlo pomoct dalším, než tipy, které známe :)

   Smazat
 6. To jsou super tipy, moc krásný článek! Já jsem na vysoké a pořád si potrpím na hezké věci do školy, i když je moc nepoužívám :D moc ti držím palce, hlavně u maturity, určitě čtvrťák zvládneš a pak si užiješ dlouhé prázdniny! :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 7. Bez organizace ani rána a bez zdobení to taky! :D všechno píšu do diáře, lepíky jsou mou velkou záchranou a zvýrazňovače, všechno mám ráda barevné a dokonce i sešity si zdobím sama. Loni jsem na to kašlala, ale letos mám úplnou chuť už do nich něco napsat :D Super tipy :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem na to jeden rok úplně kašlala, ale mě to pak mrzelo. Tohle je mnohem příjemnější způsob! :D

   Smazat
 8. Moc pěkně sepsaný a užitečný článek :) Já si všechno píšu buď do poznámek na plochu v notebooku nebo do mobilu :D Budu asi jedna z mála, ale na diář jsem si asi nikdy pořádně nezvykla :D
  Elle about everything

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jak to kde je, ale mezi svými si spíš já přijdu jako ta jedna z mála, když na to ostatní kašlou. :D Ale je to taky způsob, se kterým se dá projít. :D

   Smazat
 9. Super článek! Vidím, že se školou se vypořádáváš stejně jako já, taky si dávám vždy hrozně záležet na tom, jak to vypadá. (Čtvrťák už mám teď naštěstí za sebou, ale i tak přeji hodně štěstí!) Já jsem si třeba vždy na sešity a složky lepila menší moodboards s citáty apod. Taky mě baví si různě zdobit diář - hned se ty to do listy plní líp... Organizace je taky velmi důležitá, vždy všechno plánuju a navíc je tu moje obliba nejrůznějších deníčků a sešitků. :)

  Kout světa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak to mám a je to super, když to člověka baví a najde si ten správný způsob. :) Děkuju moc!

   Smazat
 10. Tak já jsem tedy pěkný bordelář, mám ve všem zmatek. Zkoušela jsem snad všechno, ale nikdy to nevydrží dlouho.

  OdpovědětSmazat
 11. Taky je pro mě důležitý obklopovat se věcma, co ráda vidím a dělají mi radost. Sešity si často nějak polepuju nebo pokresluju, aby se mi na to v tý škole dobře koukalo :D

  OdpovědětSmazat
 12. Bez diáře bych asi umřela :D Už pět let si kupuju Moleskine, ten s jednou stránkou na každý den. Potřebuju zkrátka hodně místa, protože do diáře píšu úplně všechno.
  Moc pěkný článek :)

  OdpovědětSmazat
 13. Jééé v zimním semestru jsem si taky pěstovala zahrádku :D :D Teď v letním už jsem to ani nepotřebovala. Každopádně appku mám pořád radši v telefonu. S těmi pomůckami máš naprostou pravdu. Když má člověk nějaké cute pomůcky (sešity, propisky), hned se tam člověk těší, aby je mohl používat :) Mě hodně pomáhá, že čím dřív to udělám, tím dřív od toho budu mít pokoj a budu mít dřív volno :D :D

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!