hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

úterý 18. září 2018

Pěšky do Německa

Nastaly špatné časy, jak po fyzické, tak psychické stránce. 
Pro někoho to znamená ležení u filmů a jídla, já však taková nejsem. Jen bych se nervózně převalovala a zbytečně myslela jen a jen na problémy. Avšak byla tu i druhá možnost, a to se projít pěšky do Německa. Kdo by to odmítnul?
Zvlášť, když se vytvořilo hezké počasí a na pořádný začátek školy nejsem ještě připravená.
A k tomu vás na cestě povede vaše čtenářská soul-mate.

Musím říct, že rozdíl poznáte hned a doslova za hranicemi. Přišlo mi hezké, že si buď projdete most k silnici a po silnici jdete ještě v Čechách, nebo projdete 20 m lesíkem a ocitnete se již v Německu.
Nemusí tam být přechod, aby vám zastavovali, dokonce jsme viděli pána, který šel do banky a přitom si své auto ani nezavřel.
Chápete ten velký rozdíl? My na to užasle zíráme, oni to berou jako samozřejmost.


Abych ale vyšla s pravdou ven, o žádnou tůru se nejednalo. Pouze 3,5 km dlouhý chodník uprostřed přírody a vyjdete v Klingenthalu z Kraslic. Pokud ale nebydlíte v podobném městě, nebo právě zde na západě, asi se s tím jen tak nesetkáte.
Přestože i já žiju na západě, bydlím ale dál a proto moje cesty do Německa byly vždy dobrodružstvím. A pak vidíte obyvatele cizího města, jak si chodí na procházku přes hranice a zpátky. Ale pořád je tam vidět ten nádherný rozdíl měst, kdy v Čechách s tím ideálem nepočítejte.

Hlavní věcí, kterou zde Češi tráví svůj čas, je nakupování. Super je jejich zálohovatelnost PET lahví. Také jsem byla nadšená z Coca-Colou, Spritem apod. ve skle. V reklamách lahev nenajdete, ale naopak v Tescu byste Sprite ve skle hledali horko těžko. A přestože já takové nápoje téměř nepiju, občas si dám a mnohem lépe vypadají právě ve skle, navíc se dají později využít jako dekorace.
Ani my jsme neopomenuly menší nákup, jelikož cena sójového mléka je, oproti nám, směšná. A to musíte koupit, to nejde to tam jen tak nechat, když už v tom Německu jste.
Svícínek za euro je moje vzpomínka a Bowle nápoj, chutná o něco lépe jako cider, ale sama přesně nevím, co to je. Nemá někdo nějakou zkušenost?

Zde na hranicích nejen, že si berou brigády studenti z Čech, ale prodavačky ani trochu nezkřiví obličej, když jim hodíte centy, aby si je propočítaly. 
A buďme k sobě upřímní, jak dlouho jsem neviděla veselou a milou prodavačku?

Mnoho věci se mi na zahraničních městech líbí, ale přecijen je ve mně asi kus vlastence, protože asi by mě ani v zahraničí bydlet nebavilo. Ráda si najdu hezké místo zde a pak se můžu o to víc těšit na krásy jiných měst, kultur, whatever.

Bydlíte někde blízko hranic, napadlo vás takhle někdy jít na nějakou přeshraniční "procházku"? 
Plánujete v budoucnu bydlet v zahraničí?


20 komentářů:

 1. Pěšky jsem hranice přecházela jen na horách, kde člověk rozdíl mezi Českem a Německem či Polskem zaregistruje jen v přepnutí mobilního operátora. Stejně je to ale zvláštní pocit svobody, když si představím, že 50 let zpátky něco podobného nebylo ani ve snu možné. Udělali jste si hezký výlet! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak:) Já si vůbec nedokážu představit, že bych musela shánět kde co, jen abych mohla jet pár kilometrů mimo ČR.

   Smazat
 2. Se třídou jsme často jezdili na Kristýnu a odtamtud jsme párkrát došli do Žitavy, taky kousíček :)

  OdpovědětSmazat
 3. V Německu jsem byla jen na hřbitově xD
  Erin

  OdpovědětSmazat
 4. Musím priznať, že som aj rada, že na základnej škole sme mali príležitosť takto niekam chodiť :) Prechádzky som vždy mala rada, a čo najdlhšie :)

  Klaudia Duranova BLOG  / check my IG

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je super, u nás nic takového nebylo. :) Přesně tak, v takových chvílích si nádherně vyčistím hlavu.

   Smazat
 5. Ja v okolí hraníc nebývam, ale určite je takáto prechádzka skvelým nápadom :) Ísť na chvíľku inde, no zároveň si stále blízko miesta, kde bývaš :)

  FRENCHSTYLE

  OdpovědětSmazat
 6. Ten svícínek je moc hezký :) a za tu cenu, no nech ho tam viď! Hele, snažím si vzpomenout na milou prodavačku a moc se mi to nedaří :D Na druhou stranu, kdybych tam taky takhle pracovala, hrozně by mě to vnitřně užíralo a byla bych na ostatní taky otrávená :) Jinak tohle prožívám, když jedeme na dovolenou na Štúrovo. Je to hraniční město s Maďarskem, takže stačí přejít přes most a jste v Maďarsku, moc se nám to tam líbí! Jinak jednou bych se chtěla odstěhovat na pár let za hranice, ale s plánovaným návratem domů :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten jednoduše musel být můj! :D
   Chápu to, jsem ale potěšená, že dokázaly být milé a to pokaždé, když jsem byla v Německu. Naprosto chápu, musí to tam být pěkné. :)

   Smazat
 7. Takhle pěšky jsem ještě hranice nepřecházela, ale hodně jsem jezdila do okolních států na kole :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravdu? Já umět na kole, tak asi taky jezdím, nicméně před nedávnem jsem s tím začala. :D Ale musí to být super odreagování

   Smazat
 8. No, já bych asi k těm nejbližším hranicím musela jít tak... odhadem... 50 - 60 km vzdušnou čarou. To by byl výlet na dva dny s mým tempem. :-) Ale je to zajímavá představa. Pak bych mohla chodit houbařit do Německa.

  OdpovědětSmazat
 9. odo mna z domu je to zahranicie tiez celkom blizko. nie vsak Nemecko, ale Rakusko. ale tam je samozrejme tiez hned citit rozdiel. ak clovek pride do (skoro) najblizsej rakuskej dediny za hranicami, tak sa to tam hemzi Slovakmi ako nakupujucimi, tak aj predavajucimi. predsalen si viem predstavit, ze tie platy predavaciek su tam o nieco vyssie ako o 10 km vedla v nasom malom hlavnom meste. well, hento uz je zapad a my sme v podstate stale vychod. podla mna mozeme byt radi, ze uz mame moznost len tak prekracat hranice (aj ked na tych rakuskych v poslednom case obcas policajti zastavuju minimalne auta) a byt akoby v uplne inom svete.

  OdpovědětSmazat
 10. Já to mám do Německa také kousek. :-) Hlavně, když jsem na chalupě ve Šluknovském výběžku. A máš pravdu. Rozdíl je opravdu propastný. Přesto mi na Německu něco vadí. :-/ Pokaždé, když tam jsem mám nějaký špatný zážitek s lidmi. Jednou mě obtěžoval chlap u jezera, pak dělají, že mi nerozumí třeba v McDonalnu a tak. Přijdou mi dost arogantní. Samozřejmě ne všichni Němci, ale někteří bohužel. :-((

  OdpovědětSmazat
 11. Jestli máš takto možnost nakupovat, určitě bych to dělala častěji. :)) U nás mám zase úplně to stejné, ale do Rakouska. Babička tam jezdí nakupovat pravidelně. My zase nemáme procházku lesem, ale vinohrady. :)

  OdpovědětSmazat
 12. Tomu říkám docela odvaha. Já dlouho chci někam vyrazit... i když třeba ne pěšky, to už je jedno, ale zkrátka jsem se k tomu zatím neodvážila :D Furt si říkám, že si na to musím ještě vydělat, ale když to tak člověk vezme, ani tolik peněz nepotřebuje... třeba když jde pěšky, jako ty :) Ono podle toho kam by to bylo :)
  Je zajímavé, že si ten pán nezavřel ani auto, když šel do banky. Teda pro nás je to zajímavé, ale tam se asi nekrade tolik.
  Pokud bydlíš ale nedaleko hranic, není to taková fuška a takový výlet je docela fajn :) To já si zase vyšla takhle na polskou louku a do lesa, když jsme byli s babičko a dědou na chalupě, ale neviděla jsem tam nic neobvyklého. Kdyby to nebylo vyznačené, ani bych nevěděla, že jsem v Polsku :D
  Já, když jsem dělala v TESCU jsem byla náhodou usměvavá a lidi byli také. Kolikrát ale když sedíš pět hodin v kuse za kasou a už tě bolí záda a někteří zákazníci jsou mrzutí, není tak snadné, aby ses stále jen usmívala :) Kdo zkusí, ten ví :) Nikdy nevíš, jak dlouho tam ta prodavačka sedí a kolik ji prošlo pod rukama už zboží :D Na druhou stranu jsou protivné prodavačky samy o sobě ne jako prodavačky,ale jako ženy jako takové.. chápeš :D
  Já ani pořádně nevím, kde bych v budoucnu chtěla bydlet, ale přibližně vím, jak chci, aby vypadal můj dům :D Kde bude ale realita, opravdu netuším :D
  Jinak tvůj blog i ty skrze článek na mě působíte příjemně :)

  OdpovědětSmazat
 13. Všechny komentáře jsou úžasné, moc moc vám za ně děkuji! Jsem moc ráda, že mi tu vyprávíte o tom, jak to máte vy. I když to je pár kilometrů bez rozdílu, s rozdílem, nebo snad 60 km. :) Je to opravdu potěšující! ♥

  OdpovědětSmazat
 14. Blízko hranic nebydlím a ani zahraničí na bydlení neplánuji. Ale mám přibuzné asi 15 kilometrů od hranic Rakouska a právě dost z nich dodává zemědělské produkty, či dojíždí do Rakouska. Tam je to dost obdobné, akorát s tou zálohou je to jinak. Mimochodem mám pocit, že zálohované tam byly v Německu i plechovky??? Nejsem si jistá :-D Ale je to dobrý.

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 15. To je skvělý :) My jsme tohle léto chodili po horách na slovenském i rakouském pohraničí, kde jsme pořád přecházeli tam a sem, ale nevím, jestli se to počítá :D

  OdpovědětSmazat
 16. Bydlím u hranic se Slovenskem. Rodiče tam jezdí nakupovat velmi rádi, kupují si časopisy a pečivo a maso v oblíbených obchodech. Já sama tam občas zajedu pro nějakou knihu :)

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!