hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

pátek 26. října 2018

Gympláci nic neumí.
Tak kdo ze studentů gymplu nikdy nečetl nebo neslyšel takovou větu? Jsme k ničemu, nebudeme umět ve výsledku nic, protože nejsme zaměření na obor, v budoucnu se neuchytíme, jen si hrajeme na elitu.
No jo. Já ani teď, v maturitním ročníku, nevím, co studovat dál. Více lidí to neví, ale to neznamená, že jsme k ničemu. A k tomuhle jsem došla právě teď. Přesněji před chvilkou. Znáš ten pocit, kdy něco děláš (jako třeba sprcha?) a najednou si všechno uvědomíš, všechny souvislosti, a dojde ti, že máš před sebou snad i to nejlepší?
Proto to píšu. Protože chci ukázat, jak moc jsou studenti gymplu k ničemu. Co všechno vlastně dokážou a to ještě neodmaturovali. Protože mi to dělá hroznou radost a dostatek motivace pro to, abych pokračovala v tom, co mě baví.

No, abych tomu dala kostru (přestože v tuhle chvíli se jen raduju za všechny ty lidi), představím vám všechny (nebo alespoň co má hlava zvládne vyplodit), kteří se něčemu věnují a kteří mají (podle mě) neskutečný talent a našlápnuto dál.

NEJPRVE SI UDĚLEJTE KAFČO A JÍDLO
(bude to delší, hah - ale kvalitnější!)

CrazyHouse Band

 Můj nejmilejší, který tu samozřejmě nesmí chybět. Proč? No, nejen, že hraje v takové klidné, hezké a poměrně známé (zde v kraji) folkové kapele, ale i zde. V kapele CrazyHouse hrají dva gympláci, můj milý a jeho kamarád (doslova od plenek? haha). Oba umí zpívat a dávají to lidem znát. Zrovna 20.10. měli koncert, ze kterého vycházeli s úspěchem. A nejen to, hraní po akcích, v Mariánských lázních na kolonádě (kde si vydělali na právě tento koncert) a já nevím, co ještě. Jsem moc ráda, že tam můžu být, že je můžu poslouchat (případně fotit), že to už od roku 2013 spolu táhnou a to jsou ve teď ve třetím ročníku.
Na jejich instagramu se objeví občas i příspěvek doe mě, hah, tak kdyžtak klikni sem.

AikoMoje spolužačka, abych trochu zamachrovala. Jestli se koukáte na Superstar, tak tam se objevila 2015. Dokonce v té TOP 20. No a teď vystupuje na různých akcích v ČR. Asi bych tu byla dlouho, kdybych všechno musela vyjmenovávat, jednoduše jak u nás, tak v Praze, tak v Brně. A je neskutečně zvláštní, když vy toho člověka znáte i ve chvílích, kdy by sám sebe třeba prezentovat úplně nechtěl, no a v druhé chvíli vypráví, jak jí nějaká menší fanynka přinesla zmrzlinu.

No a můžu říct, že Ája si pro to hodně dřela a dost dlouho, neustále tvořila nějaké písničky, chodí na zpěv, vytváří dokonce i svoje vlastní. A vlastně sem můžu hodit i jednu písničku, moji nejoblíbenější. 

Goldenview films

A zase se bude mluvit o spolužákovi. No co, mám holt nadanou třídu, ze které mám radost. A víte, co je na tom úžasný? Tohle je zase úplně něco jiného než Aiko. Přesněji, Goldenview je studio, které vytváří (amatérské?) filmy. A Tomáš, tedy můj spolužák (ahoj), hraje v těchto filmech. V posledním (Srdce zóny, taky se můžete mrknout) hraje jednu z hlavních postav. Na jejich premiéru došlo dost lidí, natlačení a očekávající, než nás vpustí do sálu, až jsem z nich chytla fóbii. Ale film skvělý. A zase, před tolika lidmi a na plátně naprosto jiný Tomáš než ve škole (když myslím jiný, tady to platí tak stonásobně.).
Ale mají nakročeno hodně vysoko. Nechápu, jak mohli něco takového stvořit, nad tím doteď přemýšlím.


TynaKu

Snad se to tak píše. No, rozhodně zde byste už mohli vědět více. Týna je zase naopak spolužačka mého milého. A poprvé, co jsem ji viděla, tak bych fakt neřekla, že to bude člověk, který bude dosahovat takových čísel na sítích. No a najednou poslouchám, že natáčí videa a zničehonic 25k, 30, no i 50 000 sledujících. Co na to říct? Ta má víc než našlápnuto.

Přestože nedělá zrovna videa, na která bych se koukala, v tomhle článku bych řekla, že o to vůbec nejde. Jde tu o to, že má potencionál a pokud by si to nezasloužila, takového čísla by nedosáhla. A rozhodně by za ní pak nechodili její fans. Proto jí řadím mezi lidi, kteří podle mě něčeho dosáhli a chtěla bych je zmínit.

Slunečnice aka handmadeNekončící článek, protože teď jsme se dostali (opět) k úplně jinému odvětví. Přísahám, od té doby, co tato holčina tvoří a hází to na instagram, tak sleduju každý příspěvek. Vytvoří na tašku či na tričko úplně cokoliv. A to je hned z vedlejší třídy. Hoodně dlouho jsem se přemlouvala, abych jí napsala a nakonec napsala.

No a můžu být teď šťastnější? 
Na to kolikrát jsem si řekla, že už bych mohla o něco poprosit... (Hned bych to ukázala, vlastně jsem chtěla počkat s tímhle článkem, než to bude, ale jednoduše jsem to chtěla sdílet co nejdříve. :D)

Matěj C.H.

A vrátím se k hudbě, asi k ní ve třídě má hodně lidí pevnější vztah. Totiž, zase a zase, můj spolužák a jeho kapela. Kapela, která má vlastní hudbu a vlastní texty. A jasně, že si je ve třídě pamatuje většina. Nejlepší na tom je, že jeho vystupování na koncertech je neskutečně přívětivé, tudíž i kdyby se vám nechtělo, jdete tancovat a užijete si to.

A vždy můžete očekávat něco navíc. Koho by napadlo, že bude jedním z nejlepších matikářů od nás.


Nejprve poslechněte a pak se teprve pustíme dál, haha!

Absolventské tattoo aka baklajean.tattoo

Rozhodně jste museli vidět mé tetování, které jsem si nacpala na velkou fotku do jednoho článku. Handpoke mě neskutečně baví a Jean na něj má talent. Stejně tak na sketche, které nikdy nepochopím, jak někdo dokáže zvládnout.

A můžu být jen ráda, že moje první tetování je právě handpokem od někoho takového.Abych pravdu řekla, tenhle ultradlouhý článek bych psala věky. Nejen tito lidé, ale třeba i spolužačka, která začala dělat modelku pro debbiebrowndress, nebo plno mých oblíbených fotografů, jako je jeden absolvent a zároveň přítel spolužačky, umělci, třeba klučina ze třeťáku, nebo další ojedinělý zpěvák, který se také odhodlal po maturitě vydávat své písničky.

Takových lidí je neskutečné množství, když si to tak uvědomím. Říkám si, že vlastně ani nejsem smutná z toho, kam chodím, kvůli plno jiným problémům, které se dějí. A v tuhle chvíli je mi dokonce i jedno, jestli a kam půjdu na VŠ.
Já jsem někdo, kdo tvoří blog, který baví mě i vás (doufám, že, haha) 

A příští rok si plánuji uskutečnit výstavu obrazů (3 z nich jsem dokonce i prodala, to je jeden z mých největších úspěchů v životě).No nekope vás teď ta motivace přímo do zadku?
Protože tohle je takový nával lidí, kteří vám ani ještě neudělali maturitu, a stejně se dokáží věnovat jiným činnostem a odnášet si z nich větší a větší úspěchy.
Přestože tohle byl neskutečně spontánní článek, jsem za něj moc ráda, i kdyby zas tolik lidí nezajímal. Protože o tohle jsem se jednoduše chtěla podělit. Využít to jako motivaci pro ty, kteří si třeba nejsou jistí, jestli ukázat něco nového světu.

Motivují vás také někteří lidé ve vašem okolí?

22 komentářů:

 1. Já to slyšela a nepřipadám si jako gymplák neschopná, ale pokud člověk není nějakým způsobem super kreativní a nebo se této stránce nechce tak věnovat, má to trochu těžší ve světě, kdy lidi mají obor a on ne, už jsem to zažila, když jsem vyletěla z prvního oboru na vejšce a te¨d znova, že sice obor z VŠ mám, ale práci ne... kdybych měla i ze střední obor bylo by to snažší :) Jinak moc takové lidi obdivuji. :) Ráda bych dosáhla něčeho většího, co má smysl. Na jednu stranu je to můj blog, ale na druhou nepřipadá mi zas tak průkopnický :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za ty roky to u nás funguje tak, že i přesto, že se musíme tak nějak orientovat ve všem, hodně nám pak pomáhají ve směrech, ke kterým my sami se přidáme, protože na středí už 100% víš, jestli biologii nebo humanitní. Proto tohle rozhodně není o tom, jestli jsou či nejsou takto kreativní. :) Spíš si myslím, že je blbost se neuchytit, většinou čtu pak zkušenosti samotných gympláků, kteří to vidí právě jinak.
   Samozřejmě nevím, jak to ale funguje u vás. :)
   Tvůj blog má nějakou historii a má hodnotu, proto je rozhodně důležitý! :)

   Smazat
 2. Se všeobecným vzděláním se nikdy neztratíš. Vzdělání není jenom o tom, že víc 2 informace a obě 2 zítra použiju v práci. Je to obecně o tom umět si dávat věci do souvislostí. ,,K čemu mi je tohle a tamto..." Zabije někoho, když to bude vědět? Nechtějí rozumět světu okolo sebe? Chápu, že to řekne někdo, kdo má svoje zaměření, ale proč tohle slýchávám i od gympláků? Jasně, taky jsem neměla na gymplu ráda třeba matematiku nebo fyziku, ale rozhodně netvrdím, že byla úplně k ničemu. A pak si ještě lidi stěžujou, že na gymplu nejsou praxe. A proč by byly, že? Prostě to je takový typ školy. Taky nepůjdu na kuchaře a nebudu si stěžovat, že mně tam nenaučí opravovat auta :D
  U nás ve škole bylo taky hodně nadaných lidí. Dvě poměrně známé Youtuberky, lidi, co umí s grafikou a videem, hudebníci, modelky... Možná to zní hnusně, ale když je někdo neschopný, neschopným zůstane i kdyby měl ten nejlepší gympl na světě. Když vzpomínám na různé lidi z ostatních tříd našeho ročníku, tak si říkám, proč zrovna oni šli na gympl, když si na něj neustále stěžovali, ale přitom nic nikdy neudělali, aby to měli lepší, třeba přestoupili? Dneska to vidím z pohledu budoucí učitelky. A nebo lidi, co si myslí, jak jsou strašný hvězdy, protože mají na gymplu dobrý známky ze všeho, tudíž nevědí, do jakého směru patří a nic je vyloženě nebaví a pak se diví, že je nevezmou na nejtěžší školu v republice... asi kvůli vzhledu... Je to těžký, ale trend hejtování gymplů mně nebaví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prvně: Děkuju moc za komentář! Do tohohle jsem se opravdu hrozně začetla. Naprosto souhlasím, já ani nevím, co bych k tomu dodala, je to jednoduše úžasně vystihnuté. To stěžování a celově hejt na gympl je mi proti srsti. Buď tam jdu, případně přejdu, ale pokaždé z té školy něco budu mít, pokud vyloženě nejdu proti ní. A to nechápu, proč by někdo dělal.
   Takže super vyjádření, opravdu myslím, že tohle by si mělo přečíst více lidí. ♥

   Smazat
 3. Moc pěkný a zajímavý článek :) Taky jsem z gymplu, dokonce osmiletého. Musím se přiznat, že mě gympl vůbec nebavil, ale hodně mi dal. Sicejsem měla obavy, co se ze mě bude, když se mi nepodaří dodělat VŠ. Ale naučila jsem se tam učit a díky tomu udělala magisterský obor v podstatě bez problému :D Za to spousta spolužaček ze střední byla moc šikovná po praktické stránce, ale nezvládaly větší rozsah učení. A je moc super vidět, že mezi námi je taková spousta lidiček, co se něčemu věnují a jsou v tom úspěšní :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Alespoň něco pozitivního ti dal a to je super! :) Přesně tak, je super když se něčemu takhle věnují s úspěchem. :)

   Smazat
 4. Na gymnáziu jsem už osm let a nejhorší je, že to samé si občas říkám sama sobě. K čemu jsem? Vždyť umím od všeho trošku, ale vlastně nic pořádně. Nemám pořádně vyhraněný směr. Teď už sice vím, že chci jít uměleckým směrem, ale stejně jsem dost rozpolcená a chtěla bych se věnovat příliš mnoha směrům najednou...
  Problém je, že ohledně umění je gympl absolutně na nic. Na druhou stranu ve tvém článku i ve svém okolí vidím, že pokud člověk opravdu chce a má talent, ale schopný všeho...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je problém v tom, že se musíš na něco zameřit, v tom ti gympl dává tu možnost, zjistit co by tě mohlo bavit do podrobna, většina ale se sekne na tomhle a místo toho, aby se snažili hledat svoje zaměření skončí u toho, a to je smutné.
   No, třeba u nás tak ne, ono možná ani u vás, jen stačí hledat a fakt se tomu věnovat, vždyť sama můžeš vidět, kolik z lidí kolem mě z gymplu se sami zaměřili. :) Jen je potřeba hodně sebereflexe.

   Smazat
 5. Naprosto s tebou souhlasím. Také chodím na gympl (dokonce osmiletý), takže už neskutečně dlouho slýchám, jak je to k ničemu a především od té doby, co zbytek lidí v mém věku šlo na odborné školy, ale gympláci jsou strašně jedineční a všestraní lidé. Máme na škole také plno lidí, kteří už dokázali strašně moc věcí - napríklad kluky, co dělají nejrůznější videa k akcím po celé republice, holku, která byla na mistrovství Evropy v airobicu a spousty dalších. Moc pěkný článek :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát! Přesně tak, u nás to slýchávám také dost často. To je super, koukám, že nejsem jediná, kdo chodí na školu s plno úspěšnými lidmi, a moc jim to přeju!

   Smazat
 6. Naopak já vnímám gympl jako školu pro ty, kteří chtějí jít poté na VŠ a na něco se zaměřit a třeba si to ještě pořádně rozmyslet. Beru to jako plus, u nás v okolí jsem se nesetkala s tím názorem, že by gympláci nic neuměli spíš naopak :) Ale zase si nemyslím, že lidi co mají například obchodku nebo průmku, nemohou jít na vš na úplně jiný obor :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máš opravdu štěstí, já to slýchávala dost často, z toho podnětu také vznikl tento článek. :) Ale jsem ráda, že někde to berou jinak! To je samozřejmé, jen ten gympl ti dává asi na výběr tak, že můžeš nahlédnout do všeho, při zaměření se tomu asi vyloženě musíš věnovat. :)

   Smazat
 7. Tohle jsem slyšela milionkrát. A taky si myslím, že se gymply přeceňují. Na gympl by měl jít člověk z vlastního přesvědčení. Z přesvědčení, že se chce vzdělávat nad určitý rámec všeobecnosti. A že ho dost možná čeká vysoká, ale ani to není nutností, když má člověk ostré lokty. Častokrát rodiče nacpou dítě na gympl, a to dítě to nikdy nedocení.
  No a jinak? Máme na oboru spoustu lidí z odborných SŠ a těm zase leze na nervy, že automaticky všichni vyučující počítají, že tam jsou jen lidi z gymplu. A přitom spousta těch SŠ lidí ví mnohem víc než lidi z gymplu. A přece je super, že se člověk během života může rozhodnout změnit svůj směr, ne? Na technicky orientovaných školách zase gympláci mají mezeru v tom, že neměli moc praktických hodin. A tak se to všechno pěkně vyvažuje.
  Prostě každý má dbát, aby to, co dělá, dělal rád. Aby měl znalost a nedělal to, jen protože ho nikam jinam nevzali. I to, k čemu přičuchneme omylem/z donucení, může se ukázat jako život naplňující činnost.
  Štve mě, že když někde řeknu, že mám gympl, myslí si kdekdo, že jsem elitářka. A přitom nevědí, že pocházím z rodiny, kde kolikrát nebylo co jíst. A že obdivuju každého, kdo pracuje jakkoliv může. Fyzická i psychická práce se cení.
  Moc pěkný článek! Přeji ti hodně štěstí s maturitou! Podobné pocity jsem loni touto dobou také mívala... Ještě to několikrát přijde. :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chápu, jak to myslíš, ale dneska už na ten gympl jde minimum z donucení :) Spíše nevědí kam jít. Ano, třeba obdivuju některé, co vystudovali obor ohledně aut, jelikož když o tom mluví a něco vysvětlují, jde vidět jak to chápou a já se cítím jako blb. :D Ale zase v jiných oblastech toho vím více já.
   Naprosto souhlasím jinak, je to chytře napsané a děkuji! Snad to nějak vyjde :D

   Smazat
 8. Krásný článek. Když někdo dokáže dělat ke studiu ještě jiné věci, je to úžasný, i když někdy opravdu náročný. Spousta lidí, co tu zmiňuješ mě zaujala a hned po dopsání komentáře si o nich půjdu zjistit víc. :) Na závěr snad jen... Nebojme se plnit si sny... jde to. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát :) Je to super, jak to zvládají a jsem ráda, že tě někteří zaujali :) Přesně tak!

   Smazat
 9. Já jsem taky z gymplu, konkrétně v maturitním ročníku a takové fráze jsem si už taky vyslechla, ale nějak to nehrotím, protože ačkoliv jsem někdy naštvaná, že jsem tam šla a občas je to těžší, tak jsem ráda, že jsem zrovna tam. Možná, že mě po gymplu nevezmou hned do práce, ale proto jsem tam taky šla, abych se připravila nám VŠ. Zároveň nám dávají skvělý přehled o dění ve světě a nacházím se mezi nadanými lidmi, což mi dodává energii a motivaci. Ve třídě mám hned 3 úžasné zpěváky. 7 šikovných sportovců a dalších chytrých lidí. Je to rozhodně lepší prostředí pro rozvoj než kdybych byla na nějakém učilišti, kde se hulí tráva a berou drogy - samozřejmě to tak není všude, jen jsem si teď vzpomněla na jednu takovou školu. A ačkoliv se může zdát mít obor lepší, tak já jsem ráda za to, kde jsem. Gympl mě dost posunul a vůbec si nepřipadám k ničemu. Naopak mám díky němu i pár věci, které si můžu napsat do životopisu. Navíc se snad díky němu a přípravě dostanu na psychologii, na kterou strasne moc chci. A taky je fajn pocit vědět, že tam studovali zpěváci jako Albert Černý nebo Tomáš Klus. ��

  OdpovědětSmazat
 10. Juu, to je super motivační komentář! Ani nemám co dodat, jen hodně štěstí v maturitním ročníku, hah. A anoo, taky jsem si na podobnou školu, kterou zmiňuješ, vzpomněla. :D

  OdpovědětSmazat
 11. Toto je fakt krásný článek! Aiko zpívá nádherně, děkuji za odkaz. Taky mám za sebou gympl, ale podobné hlášky jsem nikdy neposlouchala. Možná to bylo tím, že jsem od 17. narozenin při střední chodila na odpoledne a večery do práce, tak si to asi nikdo nedovolil :D. Rozumím té myšlence, že když člověk dokončí gympl, tak umí vlastně něco málo od každého oboru a přitom nic pořádně, takže v tu chvíli jsou na tom studenti odborných škol o něco lépe a můžou si podobné hlášky dovolit :). Jenže tento stav netrvá dlouho. Po gymplu se očekává vysoká, další odborné vzdělávání nebo třeba i podnikání, když má člověk vizi. Gympl taky lépe naučí jazyky (čest výjimkám). Jsem ráda, že je tu ta možnost výběru, a ještě raději bych byla, kdyby se podařilo pozvednout úroveň středních odborných škol, aby do nich nešli ti, co se nedostali na gympl, ale lidi, které by daná práce aspoň trochu naplňovala.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Moc se mi líbí její hlas. :) Tak to máš ode mě hodně respektu, tohle by mě asi hodně rychle složilo. Já si třeba myslím, že člověk se během těch let na gymplu má i trochu zocelit a tak nějak se zaměřit. Každý totiž stoprocentně alespoň ví, jestli jde spíše biologie, matika, či humanitně. Proto si zase myslím, že takové hlášky jsou dosti hloupé, jelikož to vyjde naprosto stejně, když student kašle na obor a na gympl, protože neví oba nic. :D Ano, s těmi jazyky s tebou rozhodně souhlasím a i se zbytkem, protože odborné školy některé fakt oceňuji, co dokážou naučit a je škoda, že tam chodí zrovna lidé, kteří nejsou schopni tohle se učit, ani nechtějí.

   Smazat
 12. Taky jsem chodila na gympl, nevěděla jsem, co chci dělat, tak jsem šla tam. Ani ve čtvťáku jsem to nevěděla. Šla jsem na matematiku, protože to bylo jediné, co mě z předmětů bavilo. Ale nebyla to dobrá volba. Jen chci říct, že časem přijdeš na to, co chceš dělat - takže se s tím nestresuj. Až to přijde, tak to bude stát za to :). To s těmi obrazy je moc skvělý úspěch ;) jen tak dál. No a co, že máš gympl a nevíš, kam jít na VŠ? Ono úplně na tom nezáleží, záleží na tom, aby člověk dělal to co ho baví. Mně třeba vadilo, když se na nás pár jedinců kouklo jako panebože ti jsou divní nebo moc chytří a nechtěli se s námi ani bavit, prostě nás odsoudili a hotovo. Přitom já ani pravý gymplák nebyla :D. Ano, používala jsem občas jiná slova než ostatní, ale nebyla jsem šprtka a taky jsem nikoho neodsuzovala…ale lidi už jsou prostě takový :). Naštěstí jen někteří ;).

  OdpovědětSmazat
 13. Taky si ze mě přítel vždycky dělal srandu že jsem z Gymplu, ale nikdy jsem si z toho nic nedělala. Já teda tak nadanou třídu neměla. Opravdu mi příjde až pozoruhodné, kolik talentovaných lidí máš v okolí! Já teda moc o nikomu nevím, ale třeba někdo něco takového tvoří, jen jsem se to ještě nedozvěděla :) Doufám, že nám pak o tvé výstavě něco napíšeš! A to je teda hodně super, že jsi prodala své obrazy!!!! Já jako jeden z velkých úspěchů beru to, že jsem loni prodala své zdravé cukroví na objednávku a taky, že mě oslovila jedna slečna, že sleduje můj blog - to mi udělalo neskutečnou radost!

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!