hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

pátek 12. října 2018

Opak minimalismu? aneb nutné radosti


Jakmile se snažíte snižovat množství odpadu, myslím, že se to dost začne spojovat i se snižováním obecně počtu věcí. Já tedy osobně nikdy tolik věcí neměla, dá se tedy říct, že takovým minimalismem žiji už dlouho.
Kromě vynechání nějaké té fast fashion mi ale na mysl přišla další věc. Náramky, řetízky, ozdoby, které moc lidí neřeší, přesto je nosíme snad každý den. Já si místo nákupu potrpím spíše na ty ozdoby, které mají nějaký svůj příběh, jsou starší a podle mě i mnohem hezčí. A nemusíte ani zbytečně utrácet za nějaké náramky.Jojo, asi se tu nemusí najít mnoho lidí, co vůbec něco takového nosí. Ale když už a jste například jako já a chcete mít nějakou malou věc na sobě, tak jste tu správně.
Kromě náramku z chirurgické oceli a řetízku ze stříbra, které jednoduše nesundavám, nosím také například přívěsek na fotce. Moc se mi líbí ten styl "half penny". Je pozlacený, proto se k něčemu jednoduššímu opravdu hodí.

Z domoviny jsem se také pro přehrabování zastavila u tohoto náramku s květinami. Řeknu vám, že ten je těžší, než se zdá, ale je fakt úžasný, když ho máte třeba k šatům.
Zkuste na sebe být přísní a vyhazovat věci, které používáte. Budete z toho mít opravdu radost?
Ne vše je totiž nutnost, kritika sama sebe je potřebná, ale člověk by měl znát hranice.

Nejčastěji asi nosím náramky a přívěsky, ale nikdy ne moc pohromadě, protože to by pro můj vkus bylo moc. Stačí fakt jen jedna věc. Získala jsem je pouze "dědictvím", přesto vypadají lépe, než z obchodů.

Přestože takových přívěsků mám poměrně dost, nikdy jsem je nepoužila nijak společně. Důvody jsou třeba i takové, že každý z nich má naprosto jinou barvu a styl a cítila bych se zvláštně. A je to jediná věc, na které si asi potrpím. Časem protřídím asi všechno u sebe, ale já už od takových 13 nepotřebovala tolik věcí, plnou skříň a kdesi cosi. Ani teď to nepotřebuju, během let jsem ve svém pokoji udělala několik čistek, které způsobily, že bych dokázala být zabalená do 20 minut. A proto je tohle jedna z těch radostí, které se nevzdám.

Ne každý by si asi chtěl podědit naušnice, protože to nemusí být úplně nejhygieničtější. Nicméně na tomhle světě pro to existují takové kouzelné nádoby s nápisem "čistič". No a je jich mnoho druhů na různé povrchy. Proto tohle vidím jako ten nejmenší problém.
Zajímalo by mě, jestli je tu někdo, kdo to naopak vidí z toho druhého úhlu, protože najednu stranu to dokážu chápat, avšak pořád s tím úplně nesouhlasím. :)

Takové věci si asi jen tak někdo na sebe nevezme, ale tak dozvíte se něco více, jaká bych tak mohla být, a rozhodně vás to může třeba inspirovat... :D
Tu napodobeninu mince na první fotce jsem jednou se sestrou našla snad při tetině stavění domu v zemi. Je asi pekelně stará, ale moc se mi zalíbila, že jsem si ji upevnila. Stejně tak vázička, kterou mi kupodivu dost lidí pochvalovalo.
Možná se to zdá trochu výstřednější, pohromadě to určitě dává mnohobarevnost a takovou různorodost, nicméně odděleně to působí takovým ozvláštňujícím dojmem, tím, že k jednoduchému oblečení máte něco takového.

Ovšem nic není 100%
Moc se mi líbí takové ty krystalky na přívěsku, které už jsem si tedy kupovala, nicméně těším se, jestli je někdy pošlu dál a tam už se jen tak nevyhodí. :) A stejně tak to dopadlo s "obracečem času", který jsem dokupovala.

Chtěla jsem vám hlavně ukázat, že ať se snažíte o cokoliv, nedělejte něco, co vám není příjemné. Pro mě by nebylo příjemné tohle všechno povyhazovat a dělat to nebudu. Je to součást mě a zůstane to tak. V takových ohledech na sebe často jsou lidé až moc přísní, nebo naopak k nim kritičnost přichází od druhých. Je to škoda, protože kdybychom každý místo kritiky snažili podpořit a diskutovat mezi sebou, mnohem více bychom se mohli rozvíjet. :)
Tak doufám, že jsem přidala něco na zamyšlenou, spolu s tím jsem se podělila o něco málo, co ke mně patří.

Máte něco, na co si vy osobně potrpíte a nevzdali byste se toho jen tak?

15 komentářů:

 1. Já to mám podobně. Minimalismus mi nesedí, ráda se strojím a miluji výrazné doplňky. Na druhou stranu, to, co mám ve skříni, pravidelně nosím. Jsou to věci, které mi dělají dlouhodobě radost. Oblečení, boty a další, ve kterých jsem se necítila, jsem před stěhováním předala potřebnějším a i teď se snažím aspoň jednou za čas skříň trochu probrat a těch pár zašlých nebo těsných kousků, co se tam pokaždé najde, rovnou vyřadit. Co se šperků týče, maminka je šperkařka a určitá posedlost hezkou bižu je u nás dědičná. Máš krásné kousky, hlavně ty náramky jsou achhh, navíc s příběhem, plné vzpomínek. Byla by škoda dávat je pryč. Minimalismus má být o omezení věcí, které nám jen zaplavují byt či dům, aniž by měly svůj účel, ale prostě tam jen leží a zabírají místo. Někdo nemá citovou vazbu k ničemu, někdo si naopak na drobné radosti potrpí, ať už na šperky nebo třeba plnicí pera, zatímco je minimalistou v počtu párů bot nebo v kuchyňském nádobí :). Tak to aspoň chápu já.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, zas tolik lidí, co by rádi nosili výraznější doplnění neznám. :) Děkuji moc!
   Minimalismus jako takový je podle mě hodně rozšířené téma. :) Beru ho jako jistý styl, kdy člověk najde dostatečnou rovnováhu ke všem svým věcem. Nepotřebuje nutně shánět nové věci a opravdu je tak nutně nepotřebuje. Ne přímo se vzdát všeho, co máme rádi, ale uvědomit si, co v reálu opravdu využíváme. A také zde hraje roli nějaká organizace, která je podle mě důležitá. Ale každý může chápat takové pojmy klidně jen trochu jinak, no a pořád to bude pravda. :)

   Smazat
 2. Máš doma krásné šperky. Já si potrpím na pár šperků, které nosím každý den. A když je náhodou zapomenu, tak je to jak kdybych byla nahatá :D Jsou to náušnice z Paříže, které mi koupil přítel, hodinky, které jsem dostala k Vánocům, náramek a řetízek, který jsem dostala k narozeninám a náramek z Dubaje. Každý kousek má svoje kouzlo a příběh. Přesně tak, jak píšeš. Nikdy bych ani jeden kousek za nic nevyměnila :) Krásný článek :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) To chápu, bez svého řetízku a náramku, který nesundavám, ta to bych nedokázala existovat. :D To je krásné, a moc se mi líbí, že ten jejich příběh začíná u tebe a ty jim dáváš tu duši. :)

   Smazat
 3. Já jsem dřív hodně střídala řetízky a náušnice, ale od té doby, co mi přítel dal stříbrný set k Vánocům, už nosím výhradně jen ten O:) Až se budu jednou stěhovat, rozhodně to všechno prodám, podaruju nebo dám potřebným. Mám toho asi víc, než je zdrávo, ale znáš to, toho není nikdy dost :D :D Jinak moc se mi tvůj styl líbí, ikdyž nevím, zda bych ho sama nosila :) Když tyhle šperky člověk moudře zařadí do outfitu, můžou ho udělat vyjímečným a moc krásným :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To chápu, no určitě jiní budou moc rádi. :) To je pravda, občas slovo málo je spíše dost. :D
   To chápu, já tedy vždy, jak říkám, si vezmu buď řetízek, nebo náramek. Nenosím to většinou dohromady, pak by se mi to moc nelíbilo. :) A třeba k nějakému jednoduchému oblečení právě to vyleze na povrch. :)

   Smazat
 4. Já asi nikdy nebudu minimalista a obdivuji lidi, co se tím tak drží ve všem. Mám obecně asi dost věcí, i když mi to nepřijde a kupuji jen to potřebné. Zas třeba v bytech mi víc věcí příjde útulnější a zbydlenější, ale je to na každém jak to má rád. Mě je prostě líto pěkné věci vyhodit, i když je už třeba nevyužiji :D ale zas hodně věcí zas dávám lidem co je potřebují, případně ty hodně hezké prodávám :) jinak šperky jsou super, líbí se mi že máš osobitý styl, já různé náramky a naušnice miluju, takže jich mám doma celkem hodně, ale zas je nosím, tak proč ne :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolikrát se ani nezdá, kolik toho dokážeme nakupit. :D U mě kromě tohoto bys obecně moc věcí nenašla. :) Je pravda, že takové zabydlenější domky jsou hlavně s takovými blbůstkami, ale to by se dařilo i s minimalismem, jen člověk musí vědět jak na to. :)
   Děkuju moc :)

   Smazat
 5. Já jsem sice zastánce minimalismu, ale tyhle serepetičky mají taky co do sebe :)

  FIT MADDIE

  OdpovědětSmazat
 6. Hezký článek a věcičky :) Já se sice snažím nemít moc věcí, doplňků a všeho, ale moc se mi to nedaří :)Hezké věci mám prostě ráda. Tvoje šperky jsou moc hezké, líbí se mi :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Ano, i já, pokud se na to necítíš, proč bys to měla vyhazovat, hlavní je tvůj pocit. :)

   Smazat
 7. Mě to tedy osobně přijde dost kýčovité .. nemám ráda tyhle "starožitné" věci :D ale každý jsme jiný, takže zase chápu, že ty bys třeba úplně nenosila šperky, které mám v zásobě já. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Říkala jsem si, jestli tu někoho takového najdu :D A máš pravdu, každý má rád něco jiného a ohledně té zdobnosti a jednoduchosti obzvlášť :) Třeba kdybych si měla z té své sbírky vzít vícero najednou, taky už se cítím kýčovitě. :)

   Smazat
 8. Náramky vypadají opravdu luxusně takový bych si přála :) Jinak jsem nadtím zauvožovala a asi máš pravdu chtělo by to najít nějakou cestu a uskromnit se

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!