hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

úterý 9. října 2018

Solo trip: nemám kamarády?

No... ne, samozřejmě, každý má kamarády. Nicméně tento výlet jsem absolvovala sama. Proč? No, milý doslova těsně předtím dostal horečky, tak jsem sháněla a různě se ptala, jenže kdo mohl, tak byl nemocný, nebo nemohl.
Co se dalo dělat. Musela jsem se smířit s problémy, které kvůli tomu nastali (a že jich bylo), nenechat se rozhodit a vzít si vše potřebné.
Má cílová stanice byla Olomouc, asi 400 km dlouhá cesta z domoviny. (A někdo z vás tam normálně bydlíte, vtipné, co?)

No, spala jsem asi 2 hodiny, abych mohla v půl šesté ráno odjíždět z města, kde jezdí Regiojet. Cestu jsem prospala, dojela do Prahy a tam jsem byla hrdinsky rozhodnutá projít se pěšky k hlavnímu nádraží. Hrdinství zmizelo ve chvíli, kdy se spustil příšerný slejvák, nakonec to skončilo cestou metrem a na nádraží jsem se zabavila v Neoluxoru. (A popovídala jsem si s jednou náhodnou paní, jen tak.)

Další asi tří hodinová cesta vlakem a byla jsem v Olomouci. První, co mě zarazilo, bylo množství eskalátorů, marně jsem se koukala po obyčejných schodech. Ale nádraží pěkné, orientace taky, jednoduše jsem se vydala po nějaké velké ulici a dorazila jsem správně! (Což není úplně zvykem...)

Ale neradujte se s tou mojí správnou orientací moc dlouho. Ne, že bych se nejprve vracela, abych mohla vidět tento chrám sv. Gorazda. No, a ještě ke všemu to bylo všude rozkopané a já šla špatně, že kdybych se ještě jednou nevrátila a nešla po mostě hned u chrámu, musela bych jít dalších třeba 20 minut.

Další návštěva musela být u katedrály sv. Václava na jejich malém Václavském náměstí. Tam už jsem problém neměla, tu věž můžete vidět na střechami už dostatečně daleko. No a Olomoucký orloj, ten musí navštívit snad každý, kdo sem zabloudí, ne?


Ještě před nějakým větším cestováním jsem musela zajít do kavárny. Těch je tu opravdu mnoho, třeba se mi moc líbila Cafe La fee, no a Jazz fresh cafe, která byla moc útulná, pán v ní byl opravdu neskutečně příjemný a káva mi chutnala. Tyhle menší kavárničky mají jednu úžasnou výhodu - jde vidět, že to jejich zaměstnance baví, jsou v příjemném prostředí a pracují tam ti, kteří se do tohoto prostředí hodí.
Pro milovníky kaváren tedy doporučuji, můžete mi sami napsat nějaké tipy, protože zde opravdu nejsem naposled. :)
Prošla jsem opravdu hodně různých kostelů, škoda jen sv. Mořice, která se rekonstruuje. Koupila jsem přítelově mamce a i té mé tvarůžky (co čekat, že?), tedy, cesta jakžtakž vyšla, ale zde u přítele se hned snědla, jelikož všem ostatním zrovna dvakrát nevoněly. :D

Ubytovna Marie, kde jsem byla, mě zklamala kvůli svým rezervacím. Samozřejmě vím, že to je i má chyba. Nicméně jsem musela místo kolejí najít ubytovnu a dostala jsem tip - přes booking však psali, jak mají málo míst, tak jsem rychle chtěla rezervovat. Po zjištění, že pojedu sama, když jsem jim psala, zda-li by tuto rezervaci zrušili kvůli nemoci, nevyhověli a tak jsem za jednoho člověka platila dvakrát víc.
No, i kdybyste umírali, asi by jim to bylo jedno.

Příště mám však v plánu sehnat ubydlení v Long story short hostel, protože je opravdu překrásný, styl je přímo pro mě a lituju toho, že jsem se zde nemohla ubytovat.

Nicméně, i jednání na ubytovně, vše proběhlo dobře, dokonce i ostatní návštěvníci byli čistotní. (A já v místě, kde je jedna sprcha pro všechny, trpím, neustále tahám antibakteriální gely a ubrousky.. no, je to mnohem těžší, než kdyby vám byla byť jen malá nečistota jedno.)


A důvod mé návštěvy? Uprostřed týdne v maturitním ročníku to asi opravdu moc smysl nedává.
Totiž, v březnu se mi povedlo za jakousi religionistickou esej vyhrát 2. místo a 4.10. se konala konference, kde předávali ceny. A jelikož to mám jakožto nezapočtenou absenci, musela jsem jet, přeci.
I přednášky mě opravdu bavily, přestože se mi nepovedlo zrovna nejintelektuálněji vystoupit a když jsem se venku ptala jednoho poměrně mladého pána, kde najdu kapli Božího těla, poslal mě do dvěří, u kterých jsem stála. Chytré, ne?


Přes moje dobrodružství s několika hodinovým blouděním po ulicích, kdy jsem se ztratila na cestě k ubytování, šla jsem směrem k Penny, kde Penny nebylo, jsem zde byla šťastná, koupila jsem si předraženou italskou zmrzlinu a schytala začátek dní "Rozkvetlé památky", které fakt doporučuji.
Jednoduše jsou po památkách upevněné květinové výzdoby, ovšem přenádherné. Trvá to do 14. října.

Taky jsem si popovídala s paní při koupi nějakých menších suvenýrů, vyprávěla mi o Švýcarsku, kam jezdí a pochválila mi batoh. Má sestra mi pak v Praze říkala, že nechápe, že jsem tak komunikativní.


No, komunikativní nebo ne, nebyla jsem nadšená, když mi sestra, která pomáhala s objednáním jízdenek, zarezervovala místo v kupé. Ještě ty syrečky, achjo.
Pak mě ale vzala na Chodov (kde jsem v životě nebyla, jediný Chodov, na který jsem zamířila, je město poblíž mého bydliště) a na černo jsem přespala na koleji. A předtím jsem poznala ještě lidi z její koleje, a vždy, když mě představila jako svoji sestru, padlo něco jako "Jo to jsi ty!"
Tak bůhví, co napovídala. 

Taktéž na ten byt ještě toho večera klepal správce kvůli plísni na jejich stropě, který způsobil Ind o byt výše.

V to ráno jsem se ještě projela do města na kafe a Cheesecake a pak se stavila na hodinu ve škole, protože proč ne?


Ne, že by někdy moje cesta byla normální, z takového popisu ani nevím, jestli to vůbec zní dostatečně vtipně, jak to doopravdy bylo, nicméně já si to užila.
A také jsem se zadarmo vylila ze tří dnů školy.

Jak si užíváte vy? Cestujete i mimo nějaké ty prázdniny?

(A ještě mě neodebíráš? To bys měl napravit!) ♥

14 komentářů:

 1. Olomoucí už jsem projížděla tolikrát, naposledy jsem tam navštívila ZOO, ale jako pořádnou návštěvu beru výlet 4 roky zpět s kamarádkou a jejím přítelem.. od nás z Ostravy necelá hodinka vlakem.. zase bych se tam docela ráda podívala! :) Klidně i sama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do Zoo jsem se taky chtěla podívat, ale nevyšlo to. :) To není tak daleko, ani ne hodinka, rozhodně to máš blíže! :D

   Smazat
 2. Olomoucem jsem možná jenom, tak projížděla, ale nikdy jsem ho neprošla, ale jako koukám, že je to tam fakt krásný! :O No, tak už vím, kam si udělám s kámoškou příště výlet! :).
  My s přítelem byli nedávno v Bratislavě :) a spíš jinak musím cestovat někam přes prázdniny kvůli ostatním, jelikož moje škola není tak často, ale ostatní jsou v ní třeba každý den, tak to moc nejde :D:). Ale plánuji letos ještě možná nějaký slovenský města a pak drážďany nákupy :D:)

  Shard of Dreams

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To rozhodně! :) To centrum za to stojí, ty parky hned vedle taky!
   Do Bartislavy bych se někdy chtěla podívat. :) To chápu, tak třeba o těch volnech jako před Vánoci třeba ty Drážďany to je krása!

   Smazat
 3. Zrovna o víkendu jsem přítelovi říkala, že tu Olomouc známe jenom vánoční, že ani nevím, jak vypadá po zbytek roka :D Letos už tam totiž po 4. pojedeme na vánoční trhy, které jsme si tam velmi oblíbily. Z vlakáče do Šantovky je to kousek a pak je to opravdu asi 5-10min na náměstí. Vždy to má krásnou atmosféru, hrozně se nám tam líbí! Jestli se dá brát jako cestování, když takhle jedu do Olomouce na vánoční trhy nebo do kina do Hradce Králové tak jo :D Jinak ani moc ne :) Kde jsou ty časy, kdy jsem se mohla ulít ze školy! Na vš bohužel tu docházku člověk někdy musí mít 100% :D :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravdu? No, musí tam vypadat moc pěkně. Jela bych, ovšem to by byla na trhy poměrně dálka bez auta. :D No tak cestování může být cokoliv, co ty si pod tím představíš :)
   To chápu, nám tady se všemi hodinami ta absence roste milionkrát rychleji, proto když jsem zjistila, že to vlastně ani nebudu mít jako absenci, tak už jsem kupovala lístek... :D

   Smazat
 4. V Olomouci jsem ještě nikdy nebyla, ráda bych to Česko víc prozkoumala!
  A snažím se rozhodně cestovat i mimo prázdniny, protože je všude míň lidí a často to vyjde i levněji!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně, já mám tolik českých měst, které chci navštívit. :) Ano, to máš naprostou pravdu! Pokud nejsou vyloženě třeba trhy, tak je to cestování snažší. :)

   Smazat
 5. Někdy cestování a výlety o samotě vidím spíš jako plus, člověk pročistí hlavu a nemusí se ohlížet na druhé :D :) Moc hezké fotky :))

  OdpovědětSmazat
 6. Cestuji ráda sama. Loni jsem sama dokonce poprvé vyrazila i na delší dovolenou do zahraničí. Vyčistím si hlavu a jsem "pozorovatelem" - více si užívám památky, sleduji atmosféru míst, seznamuji se s místními a dalšími single cestovateli. Cestování ve více lidech má sice své nesporné výhody, ale takto samostatně je to úplně jiný zážitek. Ráda to střídám. :)

  Olomouc je nádherné město; úplně chápu to omámení. A moc gratuluji k výhře v soutěži! Ty tři dny legitimního volna sis zasloužila, o tom žádná. Dobře, že byly takto hezky využity.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že střídat to vůbec není na škodu. Naopak, člověk si zkusí vše možné. :) To věřím, když je člověk sám, nemusí se odkazovat vůbec na nikoho. :)
   Děkuji, jsem za ně opravdu ráda. :)

   Smazat
 7. Musel to být parádní výlet :) Já byla v Olomouci poprvé letos v srpnu, na Noci s Pánem prstenů :) Prošla jsem si i město a moc se mi tam líbilo, dokonce natolik, že bych tam ještě letos ráda jela na víkend :)

  OdpovědětSmazat
 8. Já tě obdivuji už v tom, že jsi vyjela sama tak daleko :-D I když já zrovna nedávno vyjela sama do Brna na rychlou otočku, a pak zpět do Prahy. Každopádně Olomouc vypadá úchvatně a také se tam jednou podívám, ale ráda bych s přítelem ,tak snad taky nebude nemocný :-D Tvá cesta zní dobře, strašně krásně se mi tvůj článek četl a fotky taky super. Jenom mě tedy zaskočilo, že si musela platit ubytování pro dva, fakt šílený. :O

  OdpovědětSmazat
 9. Solo cestování podle mě má hodně co do sebe. Parádní článek !:)

  FIT MADDIE

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!