hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

úterý 6. listopadu 2018

Proč neuznávám Greenpeace?

Tento článek mám v hlavě už dlouho, jenže zatím se mi vždy hodila více jiná témata a to důležitější: nebyla jsem si jistá, jaké bych v tomhle ohledu měla očekávat reakce.
 Proto jsem strávila nějakou dobu na internetu, abych si vše řádně ověřila. Problém je v samotných stránkách. Přijde mi, že svět se dělí na dvě poloviny: bud máš rád Greenpeace, nebo ne. A bylo těžké se dokopat k nějakým objektivním názorům, přestože stránky založené na objektivitě nedokáží působit v případě Greenpace tak, jak by měly.

Nicméně jsem tu a čtete tento článek, což znamená dvě věci. Že jsem si dokázala vytřídit myšlenky a již je čas vám tu něco málo povědět, no a taky to, že jsem stále doma nemocná a přestože bych nejraději vylezla s foťákem ven, nemůžu. Ale mám dostatek času psát, to nikomu neublíží.

Greenpeace zná snad každý. Kdo by o něm také nikdy neslyšel? Jako malá jsem si představovala tuto organizaci přesně tak, jak mi ji představovala televize. Sluníčkáři, hippies, možná trošku breathariáni? Kdo ví. Pořád to mělo ale "docela" daleko od pravdy.

Pokud znáš Greenpeace, ale nevíš, o co jde (nebo máš stejné představy jako já v osmi):
Ekologická organizace, která funguje od roku 1971 (jednoduché když se vám ve stejném roce narodil rodič). Rozšířená je ve 40 zemích, včetně nás. Popisují se jako organizace, která se snaží nenásilně upozorňovat na problémy související s životním prostředím.


Kde je tedy problém?
Narovinu. Myšlenky Greenpeace mi jsou často "poměrně" sympatické. Nojo, ale ne každý eko zastánce bude i jejich zastánce, i když se to tak asi zažilo. Myšlenka totiž není vše. Před nějakou dobou (dlouho tomu je) jsem se registrovala do kampaně Plast je past. Bylo to k podepsání petice za omezení jednorázových plastů. Proč ne.
Chvíle, kdy jsem začala pochybovat, netrvala moc dlouho. Pokud jste v kampani, vidíte několik "úkolů". Nevím přesně, kolikátá část to byla, přijde vám totiž tolik emailů, že se v tom už moc neorientujete. (Což ale chápu a respektuju, pokud znáte jsmefér, tak to je to samé)
Přišel mi ale email s odkazem na video. A jelikož si hodně pročítám emaily, abych zjistila, jestli mě to má zajímat nebo ne, po pročtení a objevení náhleďáku jsem se na video musela podívat.

Společně s videem, kde šly ženský nakoupit, bez žádných zmínek šly ven vytáhnout jednotlivě nákup z obalu, a pak daly krabici dovnitř, fungovala akce lepení samolepek. K těm dámám: Ne, že by si jich někdo všiml. Obzvlášť tu prodavačku chytla osvěta.
Pokud chcete, můžete se mrknout tady. <- v jistých oblastech jsem se taky trochu zasmála.

Ne, tohle nechápu. Kde byl smysl této akce? Polepit zbytečně všechno kolem, aby lidé museli vyhazovat další odpad? Četla jsem si jednu rozvinutou diskusi na Facebooku, kde se Greenpeace bránilo, že tyto samolepky jsou recyklovatelné, o čemž však docela pochybuji.
A pokud, tak jejich upozorňování, že recyklace není úplná pomoc a celkově zastávání omezení zbytečného odpadu je trochu mimo mísu.

Problém je dokonce v tom, že za obal nemohou lidé, (pokud si nevezmou sáček na zeleninu, citrusy apod.), ale výrobci. Přestože to vidělo několik zaměstnanců, nějaké lepení zboží, které pak nakupuje normální člověk, nevede k jádru problému. Obyčejný člověk jednoduše neovlivní, jestli je ta minerálka v PETce nebo ne. A navíc znehodnotí obal, palec nahoru.

http://www.instagram.com/martin_brazda
Opak Greenpeace? Hihi
Další problémy, které mi nepřijdou úplně OK a je jich několik. Obecně souhlasím s politologem jménem Wyn Garnt, který kritizuje mezeru mezi těmi, co sedí v kanclu a aktivisty. Kolikrát mi totiž přijde, že chybí jistá kontrola nad tím, co se opravdu děje.
Problém mám s tím, že na jejich stránce sami prohlašují, že všechny akce "nejsou legální, ale všechny legitimní". Eh, dobře. Bez souhlasu vstoupíme do obchodu a polepíme jakoukoliv zeleninu, kterou uvidíme. Vlastně tím tak trochu porušíme to, co tvrdíme o odpadu, ale to je jen naše myšlenka přece.

S tímhle mám ale osobně problém ve více směrech. Pokud jste si nevšimli, Greenpeace několikrát vnikl do zóny elektrárny Prunéřov a vylezli na komín. Vnímám to tak, že nezákonné věci nevedou k normálnímu řešení problému, protože celá ta akce ztrácí na věrohodnosti (kde by taky měla být když dělá světoznámá organizace něco, co se neslučuje se zákonem?). K tomu všemu museli v elektrárně zůstat v pohotovosti, protože kdyby si jeden z aktivistů ublížil, problém by nesl ČEZ
V dalším případě protestovali proti rekonstrukci věže, která by byla méně škodlivá a celkově takových výstřelků do tmy najdete vícero.

Vidím problém v takovém jednání, protože nechápu, jak se k nim vůbec někdo může chovat s respektem, když oni sami respekt jako takový neudržují. Ano, například slíbili, že jejich chování bude na věži bezproblémové, ale stále porušili zákon, pro to omluva neexistuje.

Abych to shrnula, pokud jste si to vůbec pročetli (to chce potlesk, hi), Greenpeace je organizace, kterou neuznávám, protože bych v ní viděla spíše chaos než právě tu organizaci. Zase na druhou stranu se mi líbí jiné akce, jako třeba měření mikroplastů, to je naopak něco, o co bychom se také měli zajímat.
Jsem člověk, který si snaží v mnoha věcech utvářet vlastní názor a doufám, že pokud nesouhlasíte, stejně tak ho dokážete respektovat. Chtěla jsem se s vámi poděli s něčím, dle mého názoru, důležitým, protože už mě nebaví číst různé problémy s nimi spojené, nemám ráda jejich způsoby obhajování, které mi často přijdou nesmyslné a ráda bych, kdyby se to časem změnilo.

Boužel, pokud se rozléháte do více jak 40 zemí, je to problém. Na druhou stranu, oficiální stránky Greenpeace podporují dost aktivistů v každé, s prominutím, volovině.

Dost by mě zajímalo, jak vnímáte Greenpeace vy, jestli to neřešíte, nebo naopak ano.
Budu ráda za každou reakci!
Peace, hi.
21 komentářů:

 1. Myslím, že není lehký najít organizaci, která by měla úplně "čistý štít", která by nikdy nedělala žádný chyby, to na co Greenpeace upozorňuje je správný, to, že na to jdou občas nelegální cestou- myslím, že lidi/průmysly proti kterým bojují taky rozhodně nejednají vždycky fér a proto to já osobně nevnímám tak jako ty, právě kvůli takovým akcím zvedli povědomí a strhli pozornost na něco, co by obyčejnou kampaní třeba nebylo možný..
  Já jsem měla spíš problém s tím, že ještě před několika lety na stránkách neměli uvedený jaký vliv má na planetu zemědělství, konzumace masa a mléčných produktů, protože to není moc populární téma, už to na stránky přidaly, ale až po tom, co vyšel ten dokument, co na to upozorňuje. Dokonalý nejsou, ale celkově se mi líbí co dělají a podporuju je, zajímavej článek, nejdůležitější je se nad takovejma věcma zamyslet a nepodporovat je slepě jen proto, že to vypadá, že dělají správnou věc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No mít čistý štít není úplně to, o co mi jde. Kdyby těch výstřelků bylo pár, tak je to jedna věc, ale ono se stačí podívat do zpráv, toho je víc, jako kdyby to byl záměr. A můžou šířit jakoukoliv osvětu, ale nelegální činností to není dobrá cesta a přijde mi blbě šířit něco dobrého špatnou cestou. Tím, jak jsou rozšíření, nemají problém s propagací. Vždyť kampaň Plast je past je známá sama o sobě, to tam ještě nebyly samolepky. :)
   Vše se dá dělat nějakou legální formou a dostatečně na to, aby si toho všimlo vícero lidí, chápu, co se snažíš říct, ale nesouhlasím, vždy to jde cestou dodržování zákonů :)
   Já osobně je podporuji v oblastech, kdy dokáží dodržovat jistá pravidla, kdy to vidím jako dobrý nápad a ne zbytečnost :) A pokud je podporuješ, rozhodně je super, že se zajímáš o takové problémy, zbytek je čistě na tobě :) A děkuju moc za názor!

   Smazat
 2. Chapu, kam svym clankem mirite, ale greenpiece fandim. Nevim, jestli jste nekdy videla nejake video treba z jatek nebo velkochovu apod.(pokud se o to zajimate),ale vetsina zaberu je porizena obycejnymi lidmi, kteri se proste snazi dat povedomi o tom, co se ve skutecnosti deje. Tim chci rict, ze taky nekdy musi svou cinnost vykonavat nelegalne (proniknuti do soukromeho rpostoru apod.) ale mozna ze bez nich bychom se nedozvedeli pravdu a nezvysilo by se to povedomipo tematu. ��
  Lucie|www.dvazelenaci.cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono nejprve to zkusit legálně je jedna věc, než hned vše řešit nelegální cestou, spíš mě mrzí, že se zastává názor, že je lepší nelegálně, když nikdo nezkoušel nic jinak. Hlavně kdyby alespoň tam mohlo být někdy a ne skoro pořád, jestli chápete. :) Avšak legálnost i tak není jediný problém, který mám - viz první část článku. Přesto děkuji za názor! :)

   Smazat
 3. Já upřímně Greenpeace také nemusím, vadí mi ty jejich až moc aktivistické akce v Praze. Každopádně do kampaně plast je plast jsem se také zapojila. Vždycky tu bude něco pro a proti. Líbí se mi, jak si to shrnula :)

  TheWayByA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát :) To naprosto chápu, každý podle mě dokáže najít něco pro a něco co mu bude proto srsti :) Důležité je, jak se do toho zapojíme my sami.

   Smazat
 4. Krásný článek. O polepování jsem vůbec nevěděla, haha, to je doopravdy směšné. Já je nemam ráda hlavně z důvodu, že je to klasická organuzace jdoucí si pouze za majetky. To, že jsou ekologové je taková menší zástrčka. A přijde mi, že se snaží řešit menší problémy a větši jen tutlají. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát :) Rozhodně chápu, co tím chceš říct a ano, v hodně případech se tak úplně nesoustředí na to podstatné, jak jsem psala, výstřelků do tmy mají dost :)

   Smazat
 5. Já jsem považovala Greenpeace za organizaci věnující se ochraně životního prostředí a podle toho, co jsi pro nás zjistila mám na to stejný názor jako ty :/ určitě by tam měla fungovat lepší organizace a taky by všechny akce měly být legální, no ne?! Jinak fakt skvěle napsané :) určitě se neboj psát svůj názor, podle mě si to podala skvěle :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát za koment!:) Je to škoda, že to u nich tak funguje, třeba by mohli dělat aspoň minimálně něco s tou organizací, no nevím, jestli se snaží...

   Smazat
 6. Popravdě jsem se nikdy o toto téma nezajímala a vlastně nemám ani chuť ani potřebu, ale zase na druhou stranu jsem ráda, že jsem se z tvého článku něco dozvěděla, především když vím, že si tomu věnovala nějaký ten čas, abys tento článek mohla napsat. To prostě oceňuji. :-) A jinak z toho tedy vyplývá, že to neřeším :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát, to oceňuji! Ano, i to je možnost, když ti to není úplně sympatické, je lepší to neřešit :)

   Smazat
 7. Jsem rozhodně pro ochranu životního prostředí a mám dojem, že moc lidí, které by zajímala, není. Takže na jednu stranu si všech organizací, které se ochraně zvířat a prostředí věnují, ale zrovna Greenpeace na mě moc nezapůsobil. Jejich aktivisté jsou až moc aktivní, věčně je o nich slyšet, že zase provedli nco nelegálního. No, i když se snaží, nepůsobí moc seriozně :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já nemám dobrý pocit z lidí, kteří narážejí na to, že je to zas trend a blabla. I kdyby, je to milionkrát lepší trend než třeba vlasy na Biebera, nebo takové :D Ale i tak se to rozrůstá, což je super :) Ano, mám stejný názor, ta serioznost je podle mě u takové organizace důležitá a tím, že si ji sami ničí, tak je to pak těžké. Děkuji moc za názor!

   Smazat
 8. Já jím fandím, neuznávám je 100%, i tam jsou chyby, jako ale skoro všude, ale z celkového hlediska rozhodně lepší organizace než jiné, které jdou opačným směrem :)

  SmileThess

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc za názor!:) Ano, existují organizace, co jsou pro nás horší. V některých ohledech je taky podporuji, např to měření mikroplastů :)

   Smazat
 9. Já mám pocit, že některé akce Greenpeace jsou skvělé a mají velký vliv a u některých si zase říkám "jakože co? proč?" (jako třeba u toho videa). Plasty jsou obrovský problém a polepit věci v obchodě rozhodně nic neřeší, protože se to k výrobcům stejně pravděpodobně nedostane. Nedávno jsem viděla přednášku o dopadu plastů na mořské želvy (když želva nějaký kus plastu sní, tak to na 99% nepřežije) a spíše takové věci by se měly dostat k výrobcům, aby viděli, jak moc to těm zvířatům ubližuje a možná se nad tím trochu zamysleli.
  Jinak moc hezký článek, určitě ti musel dát strašně práce :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát :) Ano, hodně jsem o tom četla, a naprosto s tebou souhlasím! Mohli by omezit akce jen na to, aby si clovek rekl "super"! :)

   Smazat
 10. Greenpeace vůbec neřeším, znám to právě jen ze školy jako eko organizaci. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 11. Greenpeace sleduji jedním okem. Na jednu stranu mě zajímají témata, na která upozorňují, aktuálně třeba zamořené oceány, balení jednotlivých kusů ovoce do plastů nebo kácení pralesů kvůli palmovému oleji. Na druhou se ale nijak aktivněji nezapojuji, nebojkotuji, nediskutuji. Podporuji menší, místní organizace, kde přesně vidím, kam mé peníze a čas jdou. :)

  OdpovědětSmazat
 12. No s Greenpeace je to těžké, kampan na záchranu plastů mi nepřijde úplně špatná, ale jak říkáš, všude je nějaké to ALE :_(

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!