hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

úterý 11. prosince 2018

VEGAN TIP: mandlové mléko

Tak jsem měla po ruce už delší dobu pár mandlí. Snídaněmi moc neholduji a tak taková ta instagramová výzdoba fitness breakfasts padá. No ale už dlouho uvažuji, že bych zkusila mandlové mléko, které si přecijen hodně spojuji s Vánoci. A také jsem byla líná to vyzkoušet dříve.
Nicméně pár receptů jsem četla a hodně je jich pro mě zmatených, neucelených. Ale vyzkoušela jsem si to po svém a musím říct, že o tohle se jednoduše musím podělit! Třeba to pomůže někomu, kdo o tom také uvažuje, jelikož je to zdravá a výborná verze mléka. Jen se musí umět připravit.
Potřebujete:

1)  mandle (neoloupané*)

2) vodu

3) misky, hrnek, mixér

4) gázu, látku**

5) dochucovadla (med, vanilkový cukr...)

*Ve výsledku je to asi úplně jedno, spíš jsem měla strach, že když je neoloupu, bude mléko hořké, ale to se nestalo.

**ta gáza je opravdu super, protože se skrz ní dostane výsledný nápoj, ale přes např. utěrku by to mělo jít také.


Možná budete znát recept jinak, já využila mišmaš všeho, co mi přišlo nejvhodnější a myslím, že výsledek vyšel lépe, než kdybych se držela jednoho receptu.

Ještě stojí za to si říct, proč je mandlové mléko tak super.
Když shrnu jedny z nejdůležitějších (alespoň pro mě) funkcí, je to snižování hladiny tuku v těle, podporuje výživu svalstva a trávení, obsahuje vitamíny A, D, E, vápník apod.
Je vhodný pro diabetiky, lidi s intolerancí na laktózu. Může fungovat jako perfektní náhražka kravského mléka.
Stejně tak podporuje klidný spánek, ale dokáže vám předat dostatek energie přes den.


Do misky nalijete v poměru 2:1 (voda:mandle) studenou vodu a necháte s mandlemi stát několik hodin. (Píše se, že čím déle, tím lepší chuť. Ideál je cca 24 hodin, chuť je pak tak akorát výrazná.)

Vyměřila jsem si mandle do jednoho hrnku a poté přidala dva ty samé hrnky vody.

Po 24 hodinách jsem přecedila mandle, pořádně je opláchla pod vodou a nasypala do velké misky. Poté jsem do ní přidala čistou vodu ve stejném poměru jako předtím.

Teď rozmixujete (já využila tyčový a šlo to skvěle i s ním), aby z mandlí zbyly doslova drobečky. Během toho jsem dosypala podle sebe asi půl pytlíku vanilkového cukru a přidala za sebe maličko normálního pro chuť, spíše bych ale volila asi med nebo něco takového. Nicméně na chuti to nic nezkazilo.
Teď máte rozmixovanou bílou tekutinu plnou drobných kousku rozmixovaných mandlí. Vezměte gázu a udělejte si z ní pytlík, do kterého začněte slévat celý obsah. Část se vám dostane do misky, ale pak si musíte pomoct rukou.

Přesněji vyždímat ten pytlík do misky.


Divili byste se, ale díky gáze mi opravdu v misce zbyl jen čistý nápoj připravený k pití.

Kamenem úrazu by mohla být příprava samotná, jako třeba špatné zmixování, nebo i chuť. Zase to ale nesmíte přehánět, je lepší přidávat postupně. Taky záleží na vás, moje mamka vanilkový cukr nemusí, ale podle mě se tam fakt hodí.

Na receptu není zas tak moc co zkazit, ale dle ostatních receptů bych si nedokázala představit, že ty mandle ve vodě nenechám a rovnou zmixuju. Nevím, jak by poté vypadala chuť.
Našla jsem, že spotřeba by měla být během 3-4 dní. 

NEVYHAZUJTE gázu s drobnými kousky mandlí. "Dužinu" můžete využít třeba jako drobenku, doplněk k různým jogurtům nebo tvarohům (aka fancy fitness snídaně), nebo něco jako mouku.


Zkoušeli jste si vyrobit mandlové mléko a povedlo se?


15 komentářů:

 1. Krásná práce! Škoda, že mi ta mandlová, sójová ani rýžová mléka nechutnají. Jednou za čas jim dám šanci, zda se můj názor nezměnil, ale zatím jsem se nechytla. :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je škoda, ta sojová mi přecijen přijdou ale více podobná mléku, to mandlové je už jiné. Ale záleží i co s ním uděláš. Třeba v kafi je opravdu výborné! :)

   Smazat
 2. Jé, mandle miluju. Jinak domácí mandlové mléko chutná milionkrát lépe, než to kupované, takže určitě vyzkouším:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já spíše mléko, než mandle samotné, ale také je mám ráda. Je pravda, že mi fakt chutná! :) Určitě :)

   Smazat
 3. Zrovna včera jsem si na to uložila recept. Určitě ho zkusím brzo udělat!

  OdpovědětSmazat
 4. To je super recept, ještě jsem ho nikde takhle neviděla a vím, že mandlové mléko miluje hodně lidí :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Je pravda, že tím, že se dá nahradit za mléko jako takové, je to super alternativa a v kafi naprosto výborná. :)

   Smazat
 5. Týjo, to vůbec není na přípravu drahé, ale neuvěříš, co já si celou dobu představovala :D Čtu ten článek a celou tu dobu mám zafixováno, že je to návod na mandlové mýdlo! Prboha, vůbec nevím, kde jsem na tom byla, když je jasně napsáno "mléko" :-DDD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :Dd No to tedy nevím, jestli bych zvládla vytvořit mandlové mýdlo, ale povedené! :D Rozhodně se to vyplatí :)

   Smazat
 6. To je skvělé! Konečně nebudu muset utrácet za Nemléko! :D Hned jak budu mít čas, tak to vyzkouším.

  TheWayByA

  OdpovědětSmazat
 7. Klidně bych zkusila, jen kdyby ty mandle nebyly tak drahé :(

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mandle jsou dražší, je pravda, že se to vyplatí lidem, kteří potřebují nahradit mléko nebo ho nechtějí (kravské). :) Ale o Vánocích bývají jak slevy, tak lidé mají u sebe mandle, tak trochu na zkoušku může zkusit doma každý. :D

   Smazat
 8. Nejlepší! Všechno co se týka mandlí, tak mám ráda obzvlášt máslo a mléko :) Já tam přidávám loupané mandle a také super

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!