hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

středa 9. ledna 2019

#zerowaste: CURANATURA vs. Curaprox?

K takovým základním zero waste tipům patří i kartáček z bambusu. No, jenže jaký vybrat, že. U bambusových kartáčků jsem objevila problém, kdy štětinky nejsou dostatečně měkké, nebo dokonce existují i takové, které nejsou zas tak 100% kompostovatelné. Proto bych chtěla za sebe trochu pomoci, doporučit a srovnat kartáček Curanatura s jedním z kartáčků švýcarské značky Curaprox.


Chtěla bych upozornit, že vše jsem si hledala sama, abych předala jen to nejlepší, protože zubní kartáček je podle mě opravdu hodně důležitá položka v domě.
Nebrala jsem na to nikdy zas takové ohledy, ale když zjistíte, jak si vlastně správně čistit zuby, že ta tvrdost taky dost rozhoduje, hodně vám toho dojde. Vlasy se mohou mýt čistě šamponem jak dlouho chcete a nikdy je nebudete mít vyloženě špatný. U zubů to tak ale není.

Curaprox, jak už jsem zmínila, je švýcarská značka a předpokládám, že mnoho z vás ji zná. Pro mě je to jediný dostatečně vyhovující kartáček, už jen z toho důvodu, že i přes používání různých Listerine a past na bůhvíco, nemám zuby nejzdravější. 
A právě proto jsem se začala hodně věnovat tomu, abych našla dostatečně kvalitní kartáček, který by mi nahradil všechnu péči, kterou potřebuju, no a k tomu mi pomohl na cestě k zero waste.

Podle mě Curanatura účel splnila.

Na trhu najdete více možností, já zvolila celobambusový kartáček (bamboo extra soft), u kterého asi zůstanu. Nenašla jsem ho sice v žádném kameném obchodě, za to v různých eshopech jich je dostatek a občas se setkáte i s nějakou akcí.

Původní návrh byl nakoupit bambusový kartáček v DMku. Pokud mermomocí chcete v kamenném obchodě, právě tam je. Jenže štětiny nejsou tak jemné, jako tady u toho. Proto by sedl pravděpodobně někomu s opravdu zdravým chrupem.
S milým dopisem mi došly tentokrát dva (folly.cz, kde jsem narazila právě na slevu při koupi dvou), tudíž rovnou převezmu i jeden k milému, abych ten jeden neustále nevozila sem a tam. Není to zrovna pohodlné neustále něco tahat na každý víkend, jestli rozumíte.

No a teď přejdu k nějakému srovnání.

Narovinu, jasně, že pokud si budete čistit zuby špatně, tak ta pachuť kartáčku vám bude překážet. Já jsem se díky hygienikovi naučila jemně projíždět čistě po zubech (díky tomu má Curaprox opravdu malou hlavu) a jelikož ani Curanatura nevyrábí obří kartáčky, dokáže se přibližně vyrovnat a nijak mi v tom nepřekáží.
Víte totiž, že při čištění zubů, kdy projíždíte i přes dásně, si akorát způsobujete problémy?

Mohl by se najít někdo, komu bude překážet moc velká čepel/hlava (nebo jak to nazvat?) oproti prostoru, kde jsou štětinky. Avšak zrovna tohle bych vyvrátila, naopak vám pomůže víc rozevřít ústa, abyste se dostali v klidu i do zadní části. 
Pokud jsem vás trochu znejistila, asi byste si i vy měli zajít na svoji hygienu, opravdu doporučuji, nakonec zjistíte, že jste většinu dělali celou dobu špatně, hah. (Už se opakuji, ale považuji to za důležité.)

Štětinky jsou opravdu něco, za co bych Curanatuře dala jedničku. Štětinky jsou jemné, příjemné na zubech a vyčistí. Plus, když si kartáček oplachujete, díky dostatečným mezerám se vám zbytky pasty krásně vymyjí.

DŮLEŽITÝ EDIT:
Využití bambusu k výrobě zubních kartáčků má své důvody. Kromě kompostovatelnosti je důležité zmínit to, že je to přirozeně antibakteriální materiál, a to i po zpracování. A je to logické, proč by vyráběli kartáčky ze závadného materiálu, že?
Nicméně pokud jste nad tím nikdy nepřemýšleli, tak jste obohaceni o další zajímavost. (Stejně jako to, že voda z bambusu je opravdu čistá voda.)

Cenově je Curanatura podobná, snad o něco levnější. Ale to záleží asi i na výběru kartáčků, protože štětinky mohou být i s uhlíkovým vláknem, nebo jinými vymoženostmi. 

Avšak kromě pár drobných navíc ještě pomůžete té naší planetce. A ne málo. Po použití jednoduše hodíte do kompostu. A je to!

Tak co, nezkusíte to? Nebo snad už sami máte?
Můžete se mrknout na nové video   :


12 komentářů:

 1. Upřímně jsem tento kartáček nezkoušela, a ačkoliv vypadá dobře a je to super ZW věc, tak bych do něj asi nešla. Osobně mi Curaprox neuvěřitelně vyhovuje a za zadní stoličky se s ním dostanu tak akorát a u té větši hlavy bych měla strach, ačkoliv jsi to vyvracela. Navíc bych měla strach, jestli se v tom dřevu nebudou množit bakterie.. Ale i tak je recenze fajn, třeba jednou změním názor:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To naprosto chápu, curaprox je super značka. :) Hlava neni vyloženě velká, jen o trochu větší a bambus je přirozeně antibakteriální, nicméně tento fakt dopíšu, je poměrně důležité tohle vědět.

   Smazat
 2. Ha, to je aspoň užitečný článek! Taky používám nejjemnější Curaprox a mám jej velmi ráda. Bambusové kartáčky jsem přecházela, protože jsem neočekávala, že by byly srovnatelně měkké. Tak jsem ráda, že jsi tuto teorii vyvrátila. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát! Jsem ráda, že jsem pomohla a třeba i zapříčinila další koupi bambusového kartáčku. :)

   Smazat
 3. Ten bambusový kartáček je super, ale já zůstanu u klasiky. U tohohle dávám jako prioritu své zuby a hlavně dásně, které jsou navyklé na určitou měkkost a typ kartáčku. Curaprox jsem používala dříve, teď používám jinou švýcarskou značku a to Tello a jsem s tím moc spokojená. Třeba časem taky přejdu na bambusové kartáčky, ale zatím ne. Každopádně máš článek pěkně zpracovaný a hlavně je to dost zajímavé téma :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můj je to samé, proto bylo obtížné hledat, jelikož soft kartáčky z bambusu nebyly kolikrát tak soft. Nicméně tento je a perfektně velikostně, abych nezacházela do dásní, co je špatně. :) Ale záleží na každém, třeba k tomu jednou dojdš. :) Děkuji!

   Smazat
 4. Díky za srovnání a za tip. :) Koukám na jejich web, že se dají koupit i v kamenných prodejnách v Brně, tak se po návratu z Erasmu skočím mrknout. Jsem zvědavá na tu měkkost/tvrdost, sama používám medium a moc jemné kartáčky mě rozčilují, tak to musím nejdřív vidět naživo. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáš vůbec zač! :) Ano, někde určitě budou mít, já v místě, kde bydlím, jelikož to není nijak velké město, tak těžko budu hledat. Snad se poštěstí! :)

   Smazat
 5. takovej dlouhej článek o kartáčku na zuby :))

  OdpovědětSmazat
 6. Nevím proč, ale pořád mám dojem, že mi nějaká ta štětinka uvízne v puse :-D Slibuju ale, že se časem už dokopu a koupím ten bambus, slibuju to sama sobě už dlouho

  OdpovědětSmazat
 7. Curanatura boli moje prvé bambusové kefky, som rada, že túto eko verziu robí čoraz viac značiek.

  OdpovědětSmazat
 8. Tyhle používám už dlouho a jsem spoko :)

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!