hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

středa 13. února 2019

Time-management a produktivita trochu jinak

Internet a poslední dobou mnoho blogů se vám snaží nabídnout články o vylepšení vašeho času a produktivitě. Víceméně ale všechny članky, které jsem pročetla, byly o motivaci.
Motivací můžete být přemrštění, ale pár konkrétních tipů, rad, které nikde nejsou, vám tu motivaci zase může hodně rychle srazit. Někomu to stačí, ovšem těm, kterým ne, jsem se rozhodla pomoci sama. Budu se totiž věnovat tomu všemu. Jen trochu více do hloubky (ale ne zase úplně, vždyť bychom tu byli sto let.).
A nejen to, co jsem našla na internetu, ale z dalších zdrojů - a hlavně - ode mě. Co mi z toho vůbec reálně pomáhá.

Rozčleníme si náš článek, pro lepší orientaci. A samozřejmě, začneme základem.

1. Třídění, motivace, všechno, co vám už nabídli jinde

Základem je správné plánování a motivace. A tím začneme. Pokud už jste hledali podobné články, dávno máte o tomto bodě přehled. Dostatečná vůle a motivace něco dělat je základ. Nejprv se naučte tohle. I já měla problémy k mnoha věcem se dokopat. Existuje plno tipů, jak na to.

Plánujte si každý den. V klidu si sedněte, řekněte co fakt musíte a co uděláte rychle. I kdyby to rychlé znamenalo vynést koš, můžete to udělat dneska, přestože to není tak důležité. A už z toho důvodu, že to máte hned hotové, si ty nejrychlejší činnost nechte na začátek.
Poskládejte si činnosti ne od nejlehčí po nejnáročnější, ale nejprve krátké, poté nějakou náročnější, na kterou bude navazovat spíše odpočinková činnost. Jinak se zblázníte.

2. Jak na učení

Naprosto jednoduše!
Výuku si rozplánuj do úseků po třeba 20 minutách, neuč se v kuse 2 hodiny. Nejvíce se budeš soustředit uprostřed každého úseku, to už máme prokázané. A čím menší jsou úseky (nejméně ale 20 minut, nejvíce 40), vyjde ti mnohem více času, kdy se maximálně soustředíš, a tudíž se i nejvíce naučíš.

Pauzy doporučuji trávit mimo část tvého koutku s učením. Třeba se jít napít (voda! také důležitá, čím víc piješ, tím více udržuješ mozek v akci), nebo se trochu nadlábnout. A časově nejlépe 5-10 minut.

Co ti nejde, k tomu si sedni těsně před spaním. Tenhle fígl mi doporučila má třídní učitelka, jelikož mozek během spánku zpracovává informace. A samozřejmě lépe zpracuje informace, které získal naposled.
Mnoho výzkumů tuto techniku potvrzuje, stejně tak .
Je to geniální.


3. Odpočinek?

Každý potřebuje na chvíli vypnout, někdo víckrát, někdo zase naopak. Tady si ale můžete dovolit trochu toho multitaskingu. Třeba když chcete jen na něco koukat a sedět, spojte to s jídlem, pro někoho je odpočinkem knížka. Můžete si během toho pustit audioknihu.
Odpočinek totiž může být produktivní.


bannwer

Zrovna teď píšu článek, protože to je pro mě odpočinek. U toho poslouchám písničky a další mluvená videa, která bych si pustila, kdybych nemusela po napsání článku nic dělat. Nebo nechtěla. A mám odpočinek za sebou bez zbytečného prodlužování, že mě "fakt moc zajímá to video".

bannwer

A uvažujte hlavně to, že během dne nemusíte stihnout vše. Přemýšlejte, než začnete plánovat, kolik vám to reálně zabere času. A když to nestihnete, no a co, stihli jste víc než polovinu (kupříkladu).

4. Town or village

Asociace, haha. (Moc maturitních otázek). Znamená to, že doma (villlage) není jediné prostředí, kde se dá učit. Pokud víte, že existuje člověk, se kterým neprokecáte  hodiny v kavárně, sedněte si spolu a ty dvě hodiny tam pracujte.
Tak, jako všude, s někým vždy podáte lepší výkon. (Obzvlášť ve fitku, ve sportu.) Ale při učení to funguje stejně.

A nebo jsou jiná místa, kde to učení jednoduše funguje líp samo od sebe. Pro mě je to třeba naše školní studovna. Může to být ale i knihovna, park (ten v zimě vynech), prakticky jakékoliv místo.


5. Je tvůj největší problém únava?

Pokud chceš, ale jsi lenoch, musíš si to vrazit do hlavy. Pokud ale denně neuděláš nic kvůli únavě, změnu vyžaduje tvůj životní styl.

Na fotce můžeš vidět Mindflow, což je jeden z velice známých doplňků stravy. Jedná se o přírodní náhražku kofeinu. Musím za sebe potvrdit, že Mindflow podivným způsobem funguje. Funguje ale v soustředění, ne že bych pak měla chuť běhat maraton. Kolikrát cítím únavu, ale tělo se zvládá dost slušně soustředit i na těžší výpočty matematiky.

HLAVNÍ je ale ZMĚNIT STRAVU! Jíst pravidelně, po škole přijď a najez se. Super jsou například vajíčka. Jde totiž o nedostatek bílkovin. Samozřejmě pak existuje protein, ale prosím, nemíchejte to s kravským mlíkem.

Naučte se netrávit čas na posteli, ve které spíte. Samozřejmě že tělo je pak zmatené a budete mít větší potíže. Jak nebýt unavený, ale pak v noci i problém v klidu spát.
A pokud vstáváte na 5 budíků, tak s tím přestaňte. Já chápu, že je neskutečně deptající vstávat, ale to, že si nastavíte další, nebo dokonce i o půl hodiny dřív pro pocit "že můžu dál spát", v ničem kromě minutového oddechu nepomůže.

Nastavte si pojistku, ale první budík a poslední, na který byste měli vstát, by měl být jeden a ten samý. A to v čas, kdy potřebujete vstát. Pokud to je těžké, dejte si telefon na druhou stranu postele, ať máte pohyb, a hned jak vypnete budík, pořádně se napijte. Neuvěříte, jaký to má účinek.


Na závěr asi řeknu to, že kouzlo, jak najednou být produktivní, neexistuje. Nebo existuje, je to vaše vůle. A jakmile jednou začnete, není tak těžký udržet se v tom.
Fandím všem, co chtějí dosáhnout lepšího plánování, větší produktivity. Sama vím, jak je to náročné a obzvlášť vyškrabat se z prokrastinování 24/7.

Tak do toho, můžete mi napsat, jak jste na tom vy.14 komentářů:

 1. ja vzdy zlyham pri bode motivacia :D

  OdpovědětSmazat
 2. To je super napsaný článek :) Já už si na svůj styl práce a celkově učení přišla. Nejvíce mi to vyhovuje někde v kavárně, kde vidím pracovat další lidi a hlavně nesnesu ticho :D :) Vyhovují mi kratší časové úseky a pak pauza.

  TheWayByA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je super! Stačí to zkoušet a opravdu to pak funguje a člověk se k učení vrací raději než jindy. :)

   Smazat
 3. Veľmi pekný článok! Ja mám najhoršiu pracovnú etiku na svete, ale veľmi sa na tom snažím pracovať a Tvoj článok pôsobí naozaj motivačne! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je moc dobře, snažit se na tom pracovat se vyplatí, protože ti to mnohé přinese. :) Děkuji

   Smazat
 4. Ahoj, podle mě je v time managementu hrozně důležité netrávit moc času na sociálních sítích, to člověk zabije času ani neví jak. Mým asi největším problémem je únava, po práci a tak podobně... To pak člověk má i nějaký ten čas ale nechce se mu vůbec nic - cvičit, ani psát na ten blog, protože mu to hlava prostě už moc nedává. Já se na videa koukám při jídle na youtube, to mám moc ráda :) Mám moc ráda nějaké dobré tipy, jak lépe využít svůj čas :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pravda! :) Přesně to je problem hodně lidí a je na to jednoduchý recept - doplňovat bílkoviny. :)

   Smazat
 5. Mým problémem je, že se ráda učím v posteli i když vím, že se to nemá :D naštěstí jsem se díky gymplu celkem naučila, jak se učit, takže teď na vš nemám problémy :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aje:D No to není ten nejlepší způsob, ale pokud se zvládáš učit, tento hřích ti může být odpuštěn😄

   Smazat
 6. Já hrozně ráda dělám plán an den, jaklože si sepíšu nebo v hlaě sesumíruju věci co ten den udělám. Mám pak hroznou radost když to odškrtnu. To jezení u videii, seriálu atd. není moc dobrý, protže se mozek soustředí místo na jídlo na kouklání a proto přichází brzo potom pocit hladu.

  OdpovědětSmazat
 7. Veľmi pekný článok. Osobne si robím každý jeden deň nejaký plán, ako bude môj deň zhruba vyzerať, pretože toho mám trochu viac a ak by som nemala time management, nič by som nepostíhala :D :)
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovědětSmazat
 8. Super článek, zrovna teď se mi hodí, čeká mě maturita a pořád hledám nějaký styl jak se co nejlépe naučit :)

  Maris Novotná

  OdpovědětSmazat
 9. Můžu potvrdit, že ty fígle na učení fungují. Zkusím to plánování dne, protoze můj time management stále není úplně optimální.

  OdpovědětSmazat
 10. jojo, dvacetiminutovky jsou nej. jen já mám teda sklony se do toho zažrat, a když vydržím těch dvacet minut, prvních, které jsou nejhorší, tak pak zvládnu bez přestávky pracovat i hodinu
  www.libenanovakova.cz

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!