hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 21. dubna 2019

Odmaturuju? Jak se naučit učit


"Musíte se naučit učit," oznámila nám naše třídní, sice teprve měsíc zpátky, ale i tak. Má pravdu. Uzavřela se absence, tak nastává měsíc plný drcení, zkoušení, doplňování. Ne, že bych se na to těšila a ne, že bych si nemyslela, že to nezvládnu. Ten strach se s maturitou spojuje vždy a přejde to až na VŠ, kdy se na vás navalí mnohem horší testy a zkoušky.
Slyším to všude, ale ani student na vejšce neřekne, že pro něj maturita byla lehounká, to se smějí až později. Sami si tím museli projít a samotné je čekalo to, co nás teď. Učit se víc než kdy jindy.

I já budu maturovat, na konci měsíce a na začátku května píšeme další slohovku a didaktické testy. Toho se nebojím. Složitější to bude s ústní zkouškou, ta bude horší.
Sepsala jsem si ale metody, které mi pomáhají. Pokud hledáte time-management, klikněte sem, protože o něm jsem již psala více. Tady se jedná čistě o maturitu, čistě o to, jak se nezhroutit a jak být fit.Držet si zdraví
Nejdůležitější je udržet si své zdraví. Ještě víkend před slohovkami jsem ležela doma s dalším z milionů nachlazení, které mě potkaly během posledních měsíců.
Snažit se cpát prášky je zbytečné. Za sebe doporučuji bylinkové čaje, různé směsi na nachlazení apod. Na krk mi pomohl fenykl, anýz a tymián smíchaný v čaji. Do druhého dne jsem se cítila skvěle.

Dokonce jsem se  dvakrát napila vincentky. Zoufalost je zoufalost, ale tělo se zaradovalo.
A hned, jakmile vám bude líp, tak se snažit narvat do sebe to nejlepší na imunitu. Mně zabral skvěle jediný produkt, a tím je čaj na imunitu s Echinaceou od LEROSu. Seženete jej v lékárně i v Tetě, DMku... 10 sáčků jsem stihla se slevou za 28 kč. A bohatě mi stačily. Od té doby i přes otravné střídání teplot a chození ráno v šatech jsem jako rybička.
Notebook nebo papír?
Upřímně jsem si původně myslela, že co je na papíře, se naučím líp. Není to moc pravda. Hned na začátku se rozhodněte, z čeho se vám učí lépe, co je pro vás příjemnější a pohodlnější.

Ale doporučuji přecijen si vše nejprve připravit na počítači. Super pomocníkem je notebook, který si tahám do školy a mohu se připravovat. Pokud se učíte líp z papírů, můžete vzít tužku a do vytisknutých výpisků dopisovat poznámky.

Pauzy na jezení
Vyčleňte si čas, jak dlouho se učíte. Když už to bude dostatečně dlouho, doporučuji na chvíli vstát a jít pryč. Psala jsem to už v time-managementovém článku. Nejlépe přijde vhod jít si připravit svačinku, protože vstanete, chvíli se věnujete jiné činnosti, ale nesetrváváte v pozici, ve které se učíte.
Pauzy se mohou využít i jinak, ale přecijen jít si pro jogurt, připravit si nějakou pěknou insta-friendly sváču je podle mě nejpříjemnější cesta.

Zbavit se stresu každý den
Meditace. Pro někoho hloupá blbost, pro maturanty možná záchrana. Před spaním si stačí vyčlenit i pouhých 5 minut a snažit se sednout a vypnout. Nemusíte u toho strávit 3 hodiny, aby vám meditace pomohla. Je to perfektní odreagování, srovnání se stresem a hlavně psychická příprava na další den.

Zbavit se stresu se dá i cvičením, protahováním. Více, než posilování, je, myslím si, důležité umět pracovat se svým tělem. Nedosáhneš si ve stoje na špičky? Pokud ti to je jedno, well, ignoruj tento odstavec. Já bych se cítila nejistá, jelikož nedokážu ovládat své tělo ani v tak jednoduché činnosti jako sáhnout na špičky.
Ověřila jsem si, že stačí 5 minut se protahovat, abyste za pár dní viděli, že si na ty špičky dosáhne každý. Žádné výmluvy, chlápek, který skoro nemohl chodit, díky józe získal možnost ovládat své tělo do takové míry, že se chodit naučil.
Zájemcům klidně poradím pár rychlík cviků na každodenní protažení. 💗

I pravidelné hobby pomáhají zbavit se stresu a zapomenout na učení. (Ale ne na vědomosti.) Například já 2x týdně docházím do fitness centra. Tam si na středověkou literaturu ani nevzpomenu. Nebo maluji, v malování/kreslení, se naučíte soustředit se na emoce místo vědomostí, tudíž vás zkouška děsit nebude.

Nedokážu se učit doma.
I přesto, že nemusím docházet do školy, tam chodím a budu docházet i v příštím měsíci. Doma se spíše přistihnu u prokrastinace. Občas mi stačí i dojít na zahradu, jelikož na zahradě se také běžně neflákám. Ve škole je pro váš mozek na denním pořádku se učit, tam na videa na youtube zvyklá nejsem, tudíž pak nemám co dělat a rozhodnu se posunout v učení.

Kavárny mají také skvělé prostory, můžete si dát dortík (hah) a pak se s kávičkou u ruky věnovat studiu. Nebo se sejít s kamarádem a vzájemně se prozkoušet, nechat si vysvětlit určitou látku. No a posledním prostorem je třeba knihovna, knihovny většinou mají i prostor vyhraněný pro studium/čtení. Tam si můžete donést svoji povinnou četbu.


Nestačí si látku jen pročítat.
Školně maturuji kromě jazyka z češtiny a výtvarky. Obrovská výhoda mít sobě podobné předměty je jejich propojení. Romantismus, realismus, všechny směry jsou stejné (kromě pár dalších) a jejich rysy jsou si taktéž podobné. Proto se snažím více než jindy se vše spojit dohromady.
U výtvarky (= dějiny umění) doporučuji získat praxi. Projet si některé památky, nebo se rozpomenout, pokud jste v minulosti některé navštívili. Pak se vám lépe spojí s některými směry.
Kamarádka mi vyprávěla, jak se v poslední době rozcestovala a začala si propojovat rysy jednotlivého směru, ale také češtinu a dějepis.

Pokud jde o další pomůcku, tak jsou to internetové testy. Dějiny umění občas mohou být docela komplikované. Pokud musím seškrtat rysy, které daný směr neobsahuje, někdy se cítím nejistě. Některé body jsou naprosto jasné, ale sem tam se něco najde.
Těch testů je na netu ale požehnaně a díky tomu se naučíte ty dějiny vnímat více otevřeně a ne jen definicemi apod. Dokážete se více propojit. Opět. To vám u maturity ale neskutečně pomůže.

Článek je dost dlouhý, pokud jste ho přečetli, jsem moc ráda a můžete zanechat komentář, jestli vám například i něco nepřinesl. Děkuji moc a přeji všem maturantům štěstí!

A užívejte si krásné počasí, dokud trvá! Já byla například na bruslích.

Máte vy nějaké své učební rituály?
Berte to tak, že si vzájemně můžeme dneska pomoci a poradit.
19 komentářů:

 1. To je srandovní, jak každému funguje něco úplně jiného. Já se třeba potřebovala učit doma, protože venku mě rozptýlila každá drobnost. A úplně nejlépe se mi vždycky učilo v posteli, což většina lidí naopak zavrhuje. :)

  Moc držím s maturitou palce. Sestřičku to teď také čeká, tak na vás budu myslet na obě. Já měla maturitu velmi lehkou, mnohem horší mi přišly přijímačky, ale každý to vnímá jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jee, no teda, za sebe musím říct, že kdybych se učila na posteli, tak se pak nevyspím. :D Ale ano, proto si nesmí člověk brát zase všechny rady k srdci, někomu naopak vyhovuje víc učit se doma. :) Děkuji, no držím sestře taky palce! Doufám, že ta maturita bude lehká nakonec, snažím se učit. :)

   Smazat
 2. Hlavne sa ničoho neboj :) Maturita je absolútne v poriadku, a to ti hovorím z vlastnej skúsenosti, kedy som pred každou plakala a mala som fakt hnusné témy :)

  S LÁSKOU, TORILINKA 💕/ @Torilinka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čekám, že jednou to na mě možná taky přijde. :D Ale snad ano, děkuji moc. :)

   Smazat
 3. po prvom skuskovom na vyske clovek zisti, aka bola maturita vlastne lahka. teda minimalne v mojom pripade to tak bolo. a to som ani nemala na vyske ustne skusky.
  kvoli maturite sa vela ludi stresuje, ale vacsinou fakt plati, ze ak neprelezies, tak ta prehodia. a ucit sa na maturitu mesiac mi pride az sialene :D my sme mali jeden akademicky tyzden, pocas ktoreho som sa realne ucila asi dva dni. a zmaturovala som na same jednotky :D boze, to boli casy. ale hej, pamatam si, ze som z toho bola dost na nervy.
  tak teda drzim palce :)

  OdpovědětSmazat
 4. Maturita nebyla lehká, taky jsem z toho byla fakt nervózní, ale je fakt že oproti těm zkouškám je to skoro nic no :D já třeba musím mít na učení klid a ticho, takže se mi nejlíp učí doma a musím si to říkat nahlas a z papíru, notebook by mě rozptyloval, ale je fakt, že spoustu materiálů si třeba upravuji a pak tisknu :) taky si musím dělat pauzy na jídlo a oderagovat se třeba nějakých videem a dobře se vyspat :) držím ti palce, určitě to zvládneš, ségra letos taky maturuje, tak vám budu držet palce :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 5. Musíte se naučit učit :D Sice pravdivé, ale třídní s tím přichází trochu pozdě, teď už byste to měli umět a jet uplatňovat :D
  Nechci tě nijak strašit, to určitě není účelem mého komentáře, ale pro mně nebyla maturita až tak lehká. Jasně, teď to vidím s odstupem a taky nad nějakými událostmi kroutím očima :D
  Mně se lépe učilo z papíru a taky se mi svým způsobem lépe učilo z poznámek napsaných rukou. Sice to zabralo víc času, ale stálo to za to :)
  Přeju ti určitě štěstí a jestli se budeš poctivě připravovat, není důvod, abys to nezvládla :) Není to úplně o těch znalostech jako spíš nezanedbat nějaký předmět, otázku, cokoliv :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasné, proto jsem to psala :D No, uplatňovat... jednomu se to lehko řekne. :D Ta maturita zas tolik o uplatňování není, má to nějakou osnovu a něco říct musíš, teď jde o to, co za informace potřebují slyšet. Asi záleží hodně kam chodíš (protože informace, které získáš, tak třeba nemusí chtít). Ale jasné, když člověk maturuje a něco o tom ví, tak se mu pak maturuje líp.
   Mně jak u čeho, Ale už jen třeba psát si ty poznámky tě vyjde líp, protože se ti to vleze do hlavy. Díky moc, snad ano. :)

   Smazat
  2. Myslela jsem uplatňovat to, že se umím učit, to většina lidí, co se průběžně učí, se naučí během střední, a kdo se neumí učit, teď už se to asi moc nenaučí :D asi jsem se špatně vyjádřila :)

   Smazat
 6. Já naštěstí maturuji až za rok, ale i tak už těď pociťuji docela stres a nával všech možných příprav na maturitu. :D Moji výhodou je to, že si všechno už od prváku sepisuji a mám to tak nějak pohromadě, takže mi to pak nezabere tolik času.
  Souhlasím s tebou v tom, že se mi lépe učí z papíru. Ráda si všechno sepíšu na notebooku, aby to bylo úhledné a uspořádané, vytisknu a poté si to barevně ladím a připisuji poznámky. :D
  Moc držím palce! :)
  Tera in Chester

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve třeťáku to děsí asi každého, ale v tom čtvrťáku se to srovná. :D Až na stresy těsně před. Tak to je skvělé, je lepší být připravená dřív. :) Díky!

   Smazat
 7. Maturuji letos a mám s učením velký problém, protože to pořádně neumím a hrozně rychle se u toho začínám nudit, takže já praktikuji učení se před zrcadlem, kdy sama sobě látku vykládám a vysvětluju (což je dost komický, ale jako jediný trochu účinný:D). Se svačinkou a pauzami souhlasím, mně dost pomáhá si mezi učením ten den třeba jít zacvičit nebo tak - upustit páru, vyčistit si hlavu..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, tohle by mě třeba nenapadlo, ale asi to bude dost účinné, komické je to možná jen jako představa, ale předpokládám, že takových lidí je mnohem víc. :) A když to pomáhá

   Smazat
 8. Já si pamatuju, jak jsem byla před maturitou hrozně vystresovaná a přišlo mi, že je toho tak strašně moc, že to nemám šanci udělat.. A teď s každým dalším zkouškovým na maturitu vzpomínám s čím dál tím větší a větší láskou, jaká to byla vlastně pohoda a příjemný pokec s učitelama, který jsem znala.. Ale vždycky, když už začnu propadat zoufalství, že mi to nejde a nic neumím, tak mi pomáhá přestat myslet na to, co všechno nevím, ale prostě si říct, že jsem se to učila, tak přeci něco vědět musím. Tahle strategie mi docela dost pomáhá i při samotném zkoušení, jelikož mám vždycky po vytáhnutí otázky tendenci začít panikařit, co všechno k té otázce nevím, ale je fajn se na chvilku zastavit a veškerou svoji energii soustředit na to, co vím :) Něco podobného jsem udělala i při ústní maturitě z češtiny, kdy jsem neustále dokola opakovala stejnou myšlenku jen, aby nebylo ticho a nezačali se ptát na to, co nevím..

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anoo, to je skvělý tip! Protože předpokládám, že vnitřně taky zpanikařím. :D Díky!

   Smazat
 9. To já se zase ráda učím doma :) jak sama píšeš, přestávky si ráda zpříjemňuji nějakou krásnou svačinou :D Já jsem se naštěstí už dříve na gymplu, tak během sexty, septimy naučila učit a teď na vš se mi to fakt hodí :) A jak říkáš, s odstupem času vzpomínám s láskou na maturitu, jak to "bylo ok" :D

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to dokážu pouze na zahradě. :D Ale to ti závidím, já kdybych se naučila učit dřív, než ve třeťáku, byla bych klidnější. :D Ano, to věřím, no zatím takový pocit nemám. :D

   Smazat
 10. Tohle je perfektní článek. Maturitu určitě zvládneš, máš to dobře podchycené. Je fakt, že na vysoké děláš malou maturitu každého půl roku. Ale mozkové buňky si chrochtají když je krmíš vědomostmi. Nejdůležitější je zvládat stres :)

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!