hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 14. dubna 2019

Pokud jsi zero waste, tak máš svoje brčko

Krásný den všem maturantům, nematurantům i odmaurantům. Někteří jste mi předtím poslali štěstí do komentářů a za to moc děkuji, slohovka se snad povedla a teď se začínám připravovat na didakťáky
Před nedávnem jsem narazila na Bamboozle, což je obchod s bambusovými brčky. A poslali mi pár brček z Bali. No a dneska si něco povíme o brčkách samotných a o tom, co bychom mohli společně udělat. Já nevím jak vy, ale já piju pořád a poslední dobou jsem si brčka oblíbila (#zanepolitátrička).
Brčka byly jednu chvíli totiž neskutečně probíraným tématem. Jakmile bylo na fotce obchodu (např. Penny) na Facebooku plastové brčko, sesypala se na ně lavina komentářů, jestli něco takového myslí vážně.
Jednoduše bylo vlastně jedno, jestli máte kelímek, který vyhodíte hned po dopití, ale museli jste mít neplastové brčko. A my můžeme být chytří, posunout se o level výš, a můžeme mít obojí z vytrvalého materiálu, hah. 

Alternativu brček už najdete skoro kdekoliv a je poměrně dostupná. Existují výrobky z nerezové oceli, ze skla a z bambusu.


Nevýhoda skleněných je, řekla bych, snadné rozbití. Rozhodně to není něco, co bych si nosila v batohu. Sama mám jedno z nerezové oceli permanentně v tašce. Nebo můžete koupit bambusové, které je designově asi nejlepší a hlavně - rozložitelné. Jen se o něj musíte umět postarat.


Brčka z eshopu jsou vyrobena v Číně. Já hned věděla, s kým se o zbytek brček podělím, protože bych všechny nevyužila (a mít je u sebe je trochu zbytečné, ne?). A děkuji za své kamarády, kteří se začali věnovat stejnému problému a snaží se také posouvat. Hned se v takovém ohledu cítím líp.

12 kusů brček i se špachtlí na čištění stojí necelých 400 kč. Aby vám vydržely dostatečně dlouho, musíte se o ně umět postarat. Po každém použití je dobré je opláchnout a při vyšším používání je dobré je alespoň 1 za měsíc vyvařit. (5-10 minut ve vodě)

Moc se mi líbí, když si stránky vytváří vlastní články na dané téma. Například právě tady se můžete dozvědět o tom, jak se brčka z bambusu vyrábí

Zjednodušeně řečeno, bambus roste rychle, využívá se druh dosahující výšky, která je vhodná pro rychlé sklizení, nemusí se nijak upravovat a právě tím, že se zkrátka jen seřežou do stejné délky a provrtají, aby byl otvor širší, nemusí být zcela rovné. Logo se tvoří laserem.


Přestože mi přišel úplně obyčejný balík, neočekávejte splachovací vychytávky jako z Lush (který ale i tak můžu využít jako například koš, nebo při posílání jiných balíčků), tak brčka samotná byla ukrytá v krásném látkovém sáčku bez dalších úplně zbytečných fólií i se štětkou, která je vyrobená z kokosových vláken. Můžete si ji sami také pořídit, mám dojem za 45 kč?

Poté, co brčka přišla, jsem měla velikou chuť se s nimi podělit se světem. No a to můžete udělat taky.
Proč?

A jak?
Napsat své kavárně či restauraci. Stejně jako se v kampani Plastjepast snažili kontaktovat lidé různé provozovny, můžete se vy sami snažit napsat té, která svůj přístup ještě nezměnila.
Je to jen otázkou času, tak proč jim nenabídnout možnost být mezi prvními?

Já napsala kavárně do Ateliér kafe, kam se občas chodívám učit. Ale ani já nemyslím na vše a stane se, že se holt při objednání limonády nepřipomenu. Ale lepší by bylo, kdybych se ani připomínat nemusela. 

Samozřejmě pokud už byste chtěli něco takové psát, jednejte slušně. Pokud máte podnik rádi, napiše to, nechte provozovnu, ať se sama rozhodne.
Můžete připojit rovnou odkaz, například v mém případě jsem nabídla obchodu stránku Bamboozle, kteří mají pro spolupráci vyhrazenou část a obecně mě stránka zaujala množstvím nabídnutých informací. A samozřejmě designem.

A pokud patříte mezi šťastlivce, kteří z brček nepijí, tak vás asi zrovna tento problém trápit nemusí, haha.

Ptala jsem se, jak jsou na tom s dopravou. Odepsali, že využívají dva možné druhy, jelikož jinou možnost v tuto chvíli nemohou nabídnout. Vyšlo z toho, že využívají jeden z nejvíce zátěžových druhů pro prostředí a jeden z nejméně zátěžových druhů. Přesněji leteckou a námořní.
Je těžké si o tom udělat názor, kdyby se Bamboozle soustředilo více na námořní dopravu, rozhodně by tím planetě pomohli více.

Máte nějaké své brčko ve vybavení na cesty?
Pijete z brček často?
Já třeba poměrně dost, obzvlášť když ležím, tak je méně pravděpodobné, že se poliju.

14 komentářů:

 1. "Zero waste" vychytávky z Číny jsou trochu problém – sice se tváří bezobalově, ale musí cestovat přes půl zeměkoule. Každopádně lepší než plastové brčko, to je jasný.
  Osobně se obejdu bez brčka a jako větší problém vidím kelímky, sáčky, igelitky, lahve. Proto se snažím s sebou nosit vlastní vybavení, a minimálně nákup věcí, které dokážu plánovat (zvlášť drogerie) si vyřešit bezobalově. Ale ne vždycky se daří, pak jde člověk na normální nákup do supermarketu a pár zabalených věcí odtamtud stejně odnese. :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom souhlasím! Záleží, jestli nějakým způsobem využívají dopravu, která by fungovala tak či tak, nebo dopravce snažícího se řešit tyto podmínky. Boužel tak to funguje u mnoha výrobků, většina z nich je dovážena a některé právě úplně zbytečně. Jak jsem psala, kdo to nevyužije, je to pro něj zbytečné, ale v restauracích je podle mě dobré řešit i brčka, protože zro na v podnicích je to větší problèm než kelímky, protože se v restauraci nevyužijí. Ale je super, jaký na to máš pohled a ano, boužel to tak musí být, i když se některé věci dají sehnat na trzích, boužel bez některých produktůvv obalu se člověk neobejde. Ale hlavní je to omezit, kdyby každý chodil do kavárny se svým hrnkem, nebo si dělal kafe doma či zašel někam přímo sednout, hodně by se změnilo. A to je jen začátek. :)

   Smazat
 2. Doma brčkem nepiju, ale když jdu večer na drink, tak si ho obvykle beru kvůli rtěnce. Podobně pokud je v pití led, tak brčko ocením.

  Skleněná a kovová brčka mě děsí, zvlášť při představě, že je používají děti. Ono měkké patro v ústech je opravdu měkké. Věřím, že to jde řešit lépe - aby bylo brčko z měkčího a ohebného materiálu a v případě nárazu se nezapíchlo do pusy nebo nevyrazilo děcku zuby. Kov navíc hrozně vede teplo/zimu, takže pít tím něco ledového nebo naopak teplého je opravdu "zážitek".

  Bambus mi přijde o něco lepší, ale zase se špatně čistí, dlouho schne a navíc má tendenci přejímat vůni a chuť nápoje, takže se nedá opakovaně používat do vícero typů drinků. Mám doma jedno takové spešl brčko s integrovaným sítkem na čaj a ledové kafe bych s ním teda nepila, čaj je z brčka cítit.

  Zero waste, nezero waste, jak normálně ekologickým alternativám fandím, tak v případě brček mi z toho vychází nejlépe ty obyčejné plastové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každého názor, samozřejmě to ti vůbec brát nebudu, ale ani nesouhlasím. :) Ano, materiál jako sklo a kov je pro děti dost nepraktické, ale proto existují články na téma, jak se o brčko starat, aby právě nemělo dlouhodobou vůni. Nejsem si teda jistá, jak to bude s delším fungováním, v takovém případě můžeš mít samozřejmě pravdu, ale zatím s tím nijak problém nemám. :) Ale mně samotné nevadí ani kovové, tohle už vidím spíš jako nepříliš pravděpodobnou situaci. Když piju z brčka, piju naprosto normálně. :)

   Smazat
  2. Jasan. U dospělých takový problém s bezpečností nevidím, ti už se napít snad umí, ale u dětí ano. Přijde mi, že výrobci někdy cílí hlavně na design a módní vlnu, zkrátka hlavně aby se zboží dobře prodávalo, a na bezpečnost a praktickou využitelnost zapomínají. Nerada bych se dočkala doby, kdy bude u dětských pitíček přibalené eko brčko s upozorněním, že jeho použití je možné jen pod dozorem dospělého.

   Je super, že se toto téma řeší a přichází se s novými řešeními. Jen nevím, zda je defaultní náhrada plastu za kov, dřevo či sklo vhodná ve všech případech. Osobně se zaměřuji na redukci plastových jednorázových kelímků, talířků, příborů... Zkrátka těch věcí, kde je i samotná náhrada jednodušší. Na piknik lze vzít nádobí z umyvatelného plastu nebo z rozložitelného materiálu, v bistrech určitě není problém zavést klasické příbory, případně si beru vlastní, když vím, že budu jíst venku, a kafe si raději dám v kavárně do hrnku než do kelímku s sebou.

   Smazat
  3. Souhlasím a naprosto tě chápu. Ano, každý může pojmout omezování po svém, už jen snaha více lidí v jednom ohledu dává velký rozdíl. A příbory apod jsem nikdy moc nepochopila. Existují suprové náhrady, dostatečně bezpečné a vhodné k cestování, které se nezlomí u prvního sousta. :)

   Smazat
 3. Já moc brčka nepoužívám, spíš fakt hodně výjimečně, třeba když si dám studené pití v kavárně, ale to je třeba jen v létě párkrát .. doma mám takové ty brčka součástí sklenice, takže je používám opakovaně :) myslím, že tohle téma se teď hodně řeší a je super, že se to dá takhle i třeba řešit s těmi kavárnami :) ale myslím že orpoti tomu co se děje v obchodech, kde si každý trhá maximum sáčků je tohle celkem malý problém, ale nedokážu posoudit, jelikož ty brčka fakt skoro nepoužívám :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravda. :) Problémy jsou horší, myslím, že tohle se hodně týká restaurací, kde právě brčka dávají k limonádám a tudíž se vyhazují dost často. A ve větším množství. Nebo oslavy, kde lidé nakupují balíky s těmi brčky, což mi přijde zbytečné.

   Smazat
 4. Já brčka nepoužívám, maximálně když je dostanu ke koktejlu, ale doma je nepoužíváme vůbec.. Každopádně je dobře, že se o takové věci lidi zajímají:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, právě ten problém vidím v restauracích, kde se dávají ve velkém množství. To by ale nejlépe chtělo změnit přístup podniků. :)

   Smazat
 5. Já jsem upřímně doteď nepochopila celou tu nafouklou bublinu kolem plastových brček.. myslím si, že v rámci toho všeho je to jen špička ledovce. Je fajn a super, že se lidi zajímají alespoň o něco, ale na druhou stranu i když já sama ekologii docela dost řeším, tak zrovna brčka mi jako ten největší problém nepřipadají... Ale určitě je fajn, že existují jiné alternativy ke klasickým brčkům :)

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to jsem se právě také snažila poukázat, ale i tak, pořád třeba kavárny mohou změnit i tohle. :) Normální člověk to ve většině nevyužije, například já jsem zvyklá na brčko, ale plno lidí ne. Ale jak říkáš, je plno věcí, na které se může člověk soustředit. Například napadat obchody za fotku plastového brčka mi přišlo absolutně mimo. :)

   Smazat
 6. Já naštěstí patřím ke šťastlivcům, kteří z brčka pijí minimálně :D Mám pocit, že se pak skoro vůbec nenapiju, takže já upřednostňuju normální skleničku :) Jinak bambusová mi jsou asi nejvíc sympatická, když to porovnám se skleněnými nebo ocelovými.

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 7. Doma z brček vůbec nepiju, možná tak alpro, když si koupím. :) A když jdu někam se bavit, tak to příliš neřeším, ale je pravda, že mě mile překvapilo, když v jednom baru jsme měli papírová brčka místo plastových a i s kovovým jsem se již setkala.

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!