hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 19. května 2019

Drobnosti do eko-domu, které vás nenapadnou

Vaše, stejně jako moje koupelna, už může vypadat dokonale. V batohu nosíte svá kovová/bambusová brčka, lahev s vodou, udržitelnou, pravděpodobně skleněnou, protože plastová pořád není úplně perfektním zdravým zero waste produktem. Společně s opakovaným využíváním produktů, které vám poradily články z eko stránek, blogerky z eko-blogů (jako já, haha.), se cítíte, že svět se pomalu dává do pořádku.
Kolikrát padlo slovo kovové brčko za poslední půlrok? Milionkrát. A přestože je skvělé, jak se polovina republiky sbírá ze svých pohovek, aby přešli do obchodu nebo k počítači a nějaké si také pořídili - pokud jej vůbec potřebují, pořád na té naší planetce máme mnoho práce.
Víme?

Domácí eko tipy na výrobu prostředků k lesklé koupelně, a přesto vedoucí k spořádanému životu zvířátek po světě, už taky pár existuje a moc ráda bych také přišla s některými tipy. Ale jen tehdy, když budu vědět, že opravdu pomohou.
No jo. Jenže zaslepeni výběrem správné eko lahve a hledáním blogů, které nám podají pár rad pro zdravou domácnost, jsme odsunuli do pozadí pár běžných produktů. Tak běžných, že nás hned nemusí ani napadnout, jestli není náhodou taky potřeba zapřemýšlet nad jejich spotřebou. Proto bych je dneska zase trošku posunula do popředí, protože jsou taky podstatné.
Samozřejmě tohoto článku byste se dočkali pravděpodobně mnohem později, nebýt obchodu interkontakt.store. Takže jim rovnou, speciálně hned na začátku, velice děkuji.
(Trošku jsem ten úvod přehnala, ale tak se mi zalíbilo zarovnání písmenek, že je mi líto je mazat. Tak co, zvládnem to?)


Taky jste pročítali množství článků, které vás upozorňovaly, že si čištěním uší způsobíte akorát problémy? Upřímně i přes jakousi důvěru k těmto článkům jsem k nim i trošku skeptická, jelikož s tím žije běžně každý den tolik lidí a já neslyšela o nikom, kdo by s tím měl problémy. Možná je to jen trochu nafouklé, možná ne.
No a nebo jste nikdy nic nečetli a jednoduše je používáte.
Nic z toho ale nezmění fakt, že tyčinky jsou považované za nejlepší způsob k hygieně, můžete si pomoci oleji a vodou. No a jak jsem zmínila, každý den je používá mnoho lidí, proto množství odpadu z nich je dost velké. To se rozhodla změnit značka Hydrophil.
To je značka, která se již od začátku snaží omezit množství znečištění a využití vody ve výrobě produktů. Více se můžete dozvědět na v popisu produktu.

Tyčinky jsou tvořené z bambusu a bavlny, údajně 100% kompostovatelné. (Bavlna v případě, že neobsahuje dodatkové látky, se může dát do kompostu.)
Navíc za to dáte pár kaček. Používáte je běžně? Tak se rozhodně mrkněte na tyto.


K dalším domácím výrobkům se řadí i prostředky k mytí nádobí. To děláte běžně, každý den, ne? Minimálně to za vás dělají alespoň rodiče. Každopádně houbičky taky nebývají zrovna eko volbou. Což je zrovna jeden z mála věcí, nad kterýma bych rozhodně nepřemýšlela mezi prvními.
Existuje například houbička z mikrovlákna, pratelná a znovupoužitelná. Využít se dá i na hrnce, na běžné nádobí. Upřímně zatím takovou nemám, a taky by to asi pro začátek byl výstup z komfortu, něco jako u kalíšku, prostě se cítím zvláštně s představou, že po použití ji dám do pračky a vyperu.
Našla jsem samozřejmě i eko variantu běžných houbiček a vize této se mi prozatím asi líbí víc. Rozhodně se ale chci pustit i do znovupoužitelné, přecijen už jsem zvládla udělat pár kroků, které mi předtím přišly trochu nezvyklé a teď jsou na denním pořádku.

Nemusíte se tím samozřejmě řídit, ale usnadnila jsem vám hledání a můžete se mrknout tady:

   


Z kuchyně se přesuneme do koupelny, avšak u čištění zůstaneme. Možná už tušíte, co mám na mysli, když tu mluvím o naprosto běžných věcech. Jde o obyčejnou štětku na záchod. Našla jsem jednu od Casa organica. Ta je složená ze dřeva s certifikátem FSC, zkráceně řečeno se stromy mají dobře, ekologicky šetrně. Štětiny jsou z agáve a lontaru (palma). Odkaz můžete najít tady.


Když jsem přemýšlela nad tímto článkem, bylo jasné, zmíním vše, co jste si právě mohli přečíst. Ale nedalo mi to a musím sem přidat ještě pár tipů. Jde o to, že se životem s menší produkcí odpadu, pokud k tomu dodáte i nějaké více vegan-friendly tendence, automaticky se k vašemu životu přidá pár nezbytných drobností.
Jednou z nich je například právě pytlík na mýdlo, který můžete vidět. Je taktéž od Hydrophil. Nejen že může nahradit mýdlenku (já tím, že mám snad vše v koupelně tuhé a mám jen malinkou poličku na věci, musela jsem popřemýšlet nad uspořádáním. Vyrobila jsem si mýdlenku - kupované jsou sice krásné, ale taky některé dosti drahé a malé. A už tak je velká. Proto mýdlo na pleť mám v pytlíku.), nebo - a to je hlavní - na cesty. I když ho použijete tak ho tam můžete rovnou hodit a nemusíte vymýšlet kam s tím.
Je vytvořený ze sisalu - z agáve sisalové.

A když už jsem zmínila více vegan-friendly život, musím vám ukázat jednu supr věc, kterou jsem objevila. Jde totiž o pytlík na výrobu mléka. Když mrknete na návod, jak si vyrobit mandlové mléko, zjistíte, že potřebujete něco, čím filtrovat rozmixované mandle. (Ty se dají dále použít.) Nojo, jenže různé gázy apod nejde využít víckrát. Investice 60 korun do pytlíku už nikoho nezabije. Jsem ráda, že jsem si tímhle ulehčila práci a při další nějaké větší objednávce je hodlám nakoupit.

Najdete je tu.

No a posledním tipem je spíš takový bonus pro milovníky/závisláky na kávě. Jde o jednoduchý pratelný filtr na kávu. A přijde mi to skvělý, protože vás díky podobným vynálezům už nic nemusí držet na uzdě, abyste začali se svou cestou k zerowaste.Snad jsem vám podala dostatečné tipy a ukázala, že některé zero waste produkty má smysl koupit, všechny jsou dostupné, a k tomu vám mohou vydržet dlouho. Stačí se o ně jen dobře starat.

Bavil vás tento článek? Chtěli byste nějaké další tipy?

11 komentářů:

 1. Já mám akorát pratelné pytlíky od babičky na koření do polívky. :) Jestli mám někde díru v eko smýšlení, tak je to právě domácnost. Zkoušela jsem různé eko prací gely, mýdlové ořechy apod., ale neměla jsem s tím úplně dobrou zkušenost, takže jsem se vrátila k chemii. Podobně vím, že by bylo fajn používat méně drastická čistidla, ale Domestos koupelnu umyje prakticky bez práce, tak jsem líná jej měnit za octovou vodu, kde bych si "mákla" mnohem více. Díky, že jsi mě trochu popíchla. Škoda, že u té znovupoužitelné houbičky nepíšou, zda vydrží i vyvářku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to naprosto chápu, proto hodlám začít hledat nějaké možnosti, abych si je sama prozkoušela a pokud budou účinné, stopro podám hlášení. :) Ano, tam je asi třeba se asi přímo poptat. :)

   Smazat
 2. Mnoho vecí v domácnosti sme už vymenili za alternatívu, ktorá je udržateľnejšia – ako vatové tyčinky (tie používame tiež už len kompostovateľné), hubku na riad či špongiu. A hoci by som takú kefu na záchod kupovala hneď, máme už jednu, ktorá je síce z plastu, ale svoj účel plní na jednotku a nemá veľmi zmysel ju vyhadzovať. Ale keď ju zničíme alebo sa opotrebuje, určite budem kupovať takúto :D ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "HEALTH BENEFITS OF A PLANT-BASED DIET"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je skvělé! :) Jasné, kde by pk byl smysl to vyhodit a kupovat, když se dá jetě používat třeba několik měsíců. :D

   Smazat
 3. Tak teď si připadám jako Alenka v říši divů :) Pratelný filtr na kávu je pro mě něco, co jsem do teď neznala. Skvělé tipy i článek :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to mě taky dost překvapilo! A taky ale potěšilo, že už najdeme i takové drobnosti.

   Smazat
 4. Moc hezké tipy, za jsem o něco moudřejší, aspoň se dozvím o nějakých dalších alternativách doma :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! :) Jsem ráda, že jsem mohla něco předat.

   Smazat
 5. Mně se líbí ty vatičky, to je hrozně správňácký :)


  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 6. Za další tipy budu moc ráda! :) Protože bydlím s rodiči a v týdnu jsem k tomu na škole v Pce, tak tyhle věci prozatím neřeším, protože by to bylo dost složité a i nákladné se snažit o zero waste na obou frontách, ale až s přítelem budeme bydlet sami, tak rozhoně chci zavést některé nové věci :) Třeba ta houbička je super!

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 7. Super článek se zajímavými tipy, které by mě opravdu nenapadly a ani jsem o nich ještě neslyšela, takže díky za rozšíření obzorů. :)
  Co se čištění uší týče, my doma používáme jednu špejli, kterou máme v šuplíku nalámanou na menší kousky a vatu, kterou na špejli namotáváme a poté vyhazujeme pouze to znečištěnou vatu. Ovšem, také jsme párkrát domů přinesly tyhle rádoby šikovné plastové tyčinky, kterým jsem neodolala z (bohužel) je zkusila. Už dvakrát jsem díky nim měla totálně zalehlé ucho a zánět zvukovodu, takže něco pravdy na tom bude. :D
  Doktoři mi radili, že nejlepší je si uši nečistit vůbec, takže si po mých zkušenostech maximálně vytírám maz v uchu kapesníkem a nikde ničím nešťourám. Také mám olejíček, který si do ucha občas stříknu a on by měl vyplavit nečistoty. :)
  Tereza's journal

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!