hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 30. června 2019

Jdou proti fast fashion (ale nakupují v HMku)


Nesnesitelná vedra mě opravdu unavují. A nejvíce mě otravuje, když si vytvořím denní plán, ale nemám na něj dost energie. Naštěstí mi ale k psaní článků stačí notebook a voda s ledem. No a taky trochu probudit tu převařenou mysl. Lehce jsem ji tedy postrčila a vynořila se myšlenka, se kterou jsem se setkala u jedné dívky, která natáčí na Youtube. Ale nejen zde, už jsem podobné téma řešila dřív, dokonce i u mé osoby. Proto bych se mu dnes ráda věnovala.
Problém s fast fashion se rozvíjel opravdu rychle až do fáze, kdy se některé řetězce uchylují ke greenwashingu. Je poté na vás, do jaké míry si tyto informace budete zjišťovat a čemu se rozhodnete věřit. Snaha ekologičtěji nakupovat se však mnohem zvýšila, o tom není pochyb. Dokonce začali toto téma propagovat influenceři a lidé na Youtube. Někteří svými příklady opravdu zvládají pozitivně ovlivňovat skupiny lidí a vzdělávat je ve slow fashion, jiní se spíše chytají trendu.

Nebudu tu však dneska obviňovat či útočit na ty, kteří "kážou vodu a pijí víno". Naopak existuje ještě třetí úhel pohledu. A to lidé, kteří nepodporují a sem tam se zmíní o problému s rychlou módou. A nakupují v HMku.

Tak jednou za rok.

Je to špatně?

Můžeme my právem soudit ty, kteří nakoupí v obchodním řetězci jednou za rok? Nebo si ve výloze zamilují top, který si následně koupí? Osobně už dlouho nemám potřebu nakupovat v podobných řetězcích a nepamatuji si ani, co posledního jsem si pořídila. Pravděpodobně to bylo něco, co jsem nutně potřebovala, jelikož už předtím mě tyto obchody nezajímaly.

Ale také si pamatuji, že jsem si před nějakou dobou koupila New balance boty. Takže fast fashion, že? A jsem hned zařazená do skupiny lidí, kteří chtějí, abyste na ně nahlíželi s růžovými brýlemi? Podle mě by tohle tvrdil jen hlupák. Pokud lidé nakupují, když už, tak například v sekáči (na víc stejně zatím nemám peníze, haha), ale jednou sáhnou po něčem jiném, nezboří tím přeci celý systém, který si ať už v řádu let či měsíců zakládají.
Dále slečna, kterou jsem zmínila již v úvodu, nakupuje v těchto řetězcích. Nakupuje v nich ale opravdu málokdy a jen to, co potřebuje. A samozřejmě se jí občas něco zalíbí. Snaží se ale žít trochu více minimalisticky a zbytek posílá dál. 

I v tomto případě si nemyslím, že by na ni měli ostatní útočit. Ano, i přesto, že přímo nepropaguje slow fashion, neměla by se chovat vyloženě neekologicky. Stejně tak stále podporuje tyto řetězce. A pokud argumentuje vysloveně proti jednomu řetězci, bylo by nevhodné v něm nakupovat. Tyto body dodržuje.

Jaký hlupák ale člověk musí být, aby slovně po někom útočil za šíření myšlenek místo toho, aby sám vstal a věnoval se tomuto problému, pomohl přesměrovat své chování více ekologicky, a poté šířil myšlenku sám? 
Jakou pomoc najdete v útocích a vysmívání se, pokud vidíte i další aspekty chování této osoby? Vše by mohla zvládat na 100 %, ale jakmile by selhala v jednom zanedbatelném bodě, pravděpodobně by se do ní polovina sledujících pustila.

Nemyslíte si, že kdyby každý snížil počet nakoupených kusů o polovinu, vytvořili byste mnohem větší nátlak na obchody a něčemu přispěli, místo vytváření nátlaku na osoby snažící se tuto problematiku šířit?

Můžete mi napsat svůj názor. Souhlasíte?

Mějte krásný den! ❤

Můžete se mrknout na takové střípky ze života, jen se mi nějak pokazila při ukládání kvalita:(


15 komentářů:

 1. Já to mám trochu složitější v tomto. Jasně, ekologie je důležitá, snažím se ve svém životě tam, kde můžu. Nejsem žádný gurmán, takže jídlo prostě jím spíš doma, nic moc si nekupuji, ale doma třídím. Máma ne, ale snažím se ji to naučit. Místo tekutých mám tuhé mýdlo i šampon, holím se žiletkami v kovovém strojku místo jednorázovek z plastu, piju většinu času vodu z vodovodu /jako mladší jsem to udělala, abych z peněz na pití ušetřila na dárky na Vánoce/.
  Co se týče oblečení?
  Nekupuji si oblečení na jednu sezónu, snažím se kupovat s rozumem, takže i když si něco koupím v HM, zůstane to u mě, dokud se to úplně nerozpadne. Ani nějak neměním postavu, takže z věcí ani nevyrostu. Víc však věci dědím po ostatních nebo nakupuju v secondhandech. Další věcí je, že když nakupuju v komerčích řetězcích, kupuji to ve slevách, hodně velkých, protože to jen ukazuje, jak jsou ceny našponované a za co opravdu stojí materiál. Kromě ekologie mám s těmito řetězci morální problém - pracovní podmínky v továrnách, mzdy atd. Jednu chvíli jsem uvažovala o tom, že přestat hromadně kupovat zboží od těchto firem by pomohlo, ale pravděpodobně by došlo k opaku. Lidi by byli propuštěni a nemohli by třeba živit svoji rodinu. Nejsilnější v tuto chvíli je mediální působení a tlak, aniž by na tom byli biti zaměstnanci.
  A proto tvrdím, že slow fashion může podporovat člověk, který nakupuje v řetězcích. Prostě ale nemá tričko na jednu sezónu, ale třeba na 4 (než se roztrhá) a kupuje si jen to, s čím si je fakt jistý, u čeho fakt zahořel (tradičně si zkusím 10 věcí a neodnesu si nic). Třeba boty si kupuji zásadně když se mi roztrhají ty staré, mám dohromady 4 páry a dvoje slavnostní.
  Ještě v druháku na gymplu jsem nosila tričko z šesté třídy :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně o tom jsem psala. Pokud nakupuješ rozumně, nevím, proč bys nemohla jít proti rychlé módě. Jsou v tom právě další problémy, které by se spolu s tím musely řešit. Ale pořád to nemění nic na tom, že nejsi stejná jako plno dalších, kteří to oblečení kupují s náhlým zatměním. A nakonec to nenosí. Stejné je to s mými botami. Rozpadly se mi, tak jsem si koupila právě tyto. A drží mi, jiné nepotřebuji.
   Děkuji ti moc za názor! :)

   Smazat
 2. I já se snažím nakupovat s rozumem, rozhodně nenakupuju jako maniak všechno, co se mi zalíbí. Obecně co se týče ekologického myšlení, myslím, že je dobré ocenit, když se člověk snaží udělat něco malého pro naši planetu s ne ho hned urážet za to, že dělá jen 95% a ne 100%. Nikdo přeci nejsme dokonalý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Navíc bychom si měli uvědomit, že jsou lidé, kteří začínají. A nemají tolik zkušeností. Naopak jim můžeme pomoci. Mile, slušně.

   Smazat
 3. Já hodně třeba chodím nakupovat, ale nikdy si nic nevyberu a když se mi něco líbí tak vždycky zvažuju jestli to mám s čím kombinovat, jestli to vůbec budu nosit ... takže prostě nakupuji jen když něco potřebuju a vím že to unosím a ten kousek se hodí :) Myslím že je fajn když děláme každý alespoň něco málo pro naší planetu a šíříme to dál a holt nikdo není dokonalý :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 4. Souhlasím s článkem. Já mám dost oblečení i 8-10 let. Dříve to byly slavnostní kousky, dneska spíše na donošení, ale pokud vypadají pořád dobře a vlezu se do nich, nemám důvod je vyhazovat. Věřím, že vzhledem k jejich životnosti je celkem jedno, ze kterého obchodu tehdy pocházely. Dnes už dávám přednost české výrobě, ale nabídka není tak široká, jak bych ráda, a ačkoliv si často nechávám šít na míru, pokud narazím na vytoužený kousek v konfekci a zpracování a cena jsou přijatelné, tak není co řešit. Ale je pravda, že do obchodů typu H&M už skoro nechodím, takže mě musí opravdu něco padnout do oka ve výloze. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, přesně tak to mám i já. :D Zvláštní, jak si pak člověk zvykne, že slavnostní věci jsou nyní čistě na doma. To je skvělé, koukala jsem již dříve, že žiješ obzvlášť ve sféře s oblečením dost šetrně. :) U mě je výhoda toho, že se k takovým obchodům dostanu málokdy. To pak člověk nemusí nic řešit. :D

   Smazat
 5. Nakupuju v New Yorkeru a Terranově, případně ve sportovních obchodech. Oblečení mám tolik, kolik potřebuju. Nemůžu tvrdit, že bych měla zrovna minimalistický šatník, ale pravda je, že nosím průběžně úplně všechno. Vyjma ryze zimních/letních věcí nemůžu o ničem říct, že bych to neměla na sobě několik týdnů či dokonce měsíců. Jen těch triček mám možná trochu víc, než by bylo nutné, ale co. Aspoň je nemusím často prát. :D
  No a co je hlavní - oblečení nosím, dokud je to možné a někdy možná i trochu déle. (Ano, tak moje oblíbená mikina, kterou mám osm let, už se snad nehodí ani na to venčení, ale nemůžu si pomoct, mám ji tak ráda...)
  Takže tak. Dalo by se říct, že s oblečením hřeším, ale v porovnání s holkami, které si z OC nosí plné tašky nevyužitelných věcí, jsem naprostý svatoušek.
  Utrácím spíš v čajovně. :D

  A k článku. Je něco jiného podporovat dobrou věc a být v té "dobré věci" ortodoxní. Vždyť extrémy jsou akorát na škodu.
  To je jako třeba já a igelitové sáčky. Ovoce nakupuju do vlastních pytlíků, přes to nejede vlak, ale občas se nějaký sáček ke mně dostane, třeba s neplánovaně kupovaným pečivem nebo když mi dají sáček automaticky v nějakém obchodě, klidně i v papírnictví, a já ho nestihnu včas odmítnout. No co, stane se, vztekat se nebudu. Sáček se hodí na úklid po psech... :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že mě navštíví i lidé, kteří stále žijí tak běžně, jako jsem žila. Takto jsem také nakupovala. Pravda pravda. Obecně mi přijde přehánění zbytečné. Ale dost lidí tohle nechápe. Podporuješ dobrou věc, ale ostatní tě hned budou mít za maniaka (protože předsudky. Jednou řekneš jednu věc a dav se toho chytí.) a jakmile neděláš vše na 100 %, jdou po tobě jako po oběti.

   Smazat
 6. Já obecně nakupování čehokoliv ráda nemám, takže nosím to co mám dokud to jde a když už si to nemůžu obléct mezi lidi, tak to využiju ještě nějaký ten rok ve stáji. Do řetězců nechodím skoro vůbec. Tohle je moc zajímavé téma. O ekologii se zajímám, ale až takto daleko jsem ještě nedošla. I když svým způsobem života se mi to docela daří tak nějak přirozeně. Aspoň v nějaké míře :)

  OdpovědětSmazat
 7. pre mňa je dosť náročné ísť slow fashion, keď pracujem vo fast fashion reťazci, ale bývam často krát presýtená už tým všetkým a vačšinou siaham vždy po oblúbených kúskoch ktoré mám aj viac rokov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, věř mi, tohle naprosto chápu. Pracuju pro catering a tam je to to samé v ekologii a udržitelnosti. Asi se ti někdy ozvu ohledně článku, pokud nevadí. :) Je super, že takto žiješ, vždyť i tohle je skvělé.

   Smazat
 8. Článek na podobné téma mám zrovna rozepsaný :) Já sama jsem člověk, co fast fashion řetězce nemusí a snaží se jim vyhýbat. Na druhou stranu si myslím, že úplný bojkot těchto řetězců není řešením :)

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
 9. Upřímně? Já zatím módu nijak extra neřeším, a nestydím se za to. Dělám alespoň jiné věci pro planetu a v sekáčích také občas nakoupím. Ono upřímně na to všechno eko oblečení prostě nemám peníze. Jasně pak mě někdo osočí tím, proč si jako nekoupím jednu dražší věc, která mi vydrží déle, místo těch několika na pár měsíců. Bohužel jsou v tom opět peníze. Nemůžu si prostě dovolit triko za 2 litry, když za ty 2 litry mám triko jinde a k tomu nákup potravin domů...bohužel. Snad se to jednou zlepší a já budu mít peníze na oboje :) Každopádně s tvým názorem souhlasím.

  https://thewaybya.webriter.cz/

  OdpovědětSmazat
 10. Já do tohoto všeho moc nevidím a až tak moc se tímto tématem nezabývám, ale to už víš, každopádně nikdo by se neměl napadat a odsuzovat ať je to kvůli tomu, že jde jedním směrem a občas odbočí, či kvůli něčemu jinému.

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!