hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 14. července 2019

Cesta k zero waste: Každodenní realita

Občas mi přijde, že následuje v týdnu volný den, ve kterém se odnikud vynoří spousta činností, které nemůžu odložit. A nakonec je z celého týdne směs všech možných deadlinů, ale občas i skvělých výletů. Minimálně se snažím si je zpříjemnit. Například vyřizování úřadů jsme proložili focením, včerejší návštěvu ve městě zase kavárnou.
Dneska jsem koukala na svoji objednávku přírodních produktů a přemýšlela, jak se všechno tak nějak samo změnilo. Potřeby, radosti, ale i jiné poměry. Vlastně to přišlo včera, když jsme posedávali venku a ostatní mi nabízeli, ať si stáhnu aplikaci a nakoupím boty a oblečení s velkou slevou. A tak jsem to alespoň oznámila milému, který si nějaké ty značkové botky rád koupí a jistě by o to nechtěl přijít.
A dneska se budu věnovat svému pohledu na svět nyní. A třeba to za pár měsíců dotáhneme ještě dál a zkusíme to porovnat s dnešním článkem.
Jo a taky se tu pochlubím fotkami od milého.

Od doby, co se snažím omezit svou spotřebu, jsem došla k pár poznatkům. A protože už je to nějaká doba, co jsem vůbec došla k pojmu udržitelnost, myslím, že si o nich můžeme trochu popovídat.

Rozhodně jsem došla k tomu, kolik toho nepotřebuji. Nepotřebujete mít 5 žiletek, k tomu další pěny a krémy. Stačí kokosový olej a mýdlo. Nepotřebuji každý měsíc milion tamponů a vložek. Myslím, že by mi dnes nebyly ani příjemné. Také jsem si uvědomila, že čím méně se setkávám s nějakým určitým druhem jídla (například), přestávám ho reálně potřebovat, nechybí mi. A funguje to tak s mnoha věcmi. A zvládl by to každý i s těmi, kteří tvrdí, že ne. Spíše jde o to, jestli se budete cítit šťastnější, když se daných produktů vzdáte.

Uvědomila jsem si pravou hodnotu kvality. A nevzrušují mě obchody plné věšáků s oblečením a doplňky. Nabídka řetězců mi navíc ani nesedí do stylu. Ale i kdyby se našly pěkné topy, šaty či sukně, beru je například jako květák v obchodě. Nemám ho ráda, respektuju, že existuje, ale to je tak všechno. (No nevím jak to líp vysvětlit, tak to máte takto. Debilně, ale pochopitelně. Hihi)

Naopak ale nechci shazovat nikoho, kdo tu nakupuje, nebo kohokoliv, kdo si zamiluje nějaké šaty či kousek v takovém řetězci. Nechci se tvářit, že vše bez výjimek sabotuji. Kdybych našla lásku na první pohled, taky ji beru. Jde o to bezmyšlenkovité nakupování, to jde mimo mě.


Mám nová témata k debatě. Najednou poznáte, kolik lidí, které jen tak potkáváte ve škole, se zajímají o stejné téma. Nebo je poznáte přes internet či přes známé. A nejlepší je na tom vzájemný respekt lidí, hodnota informací a možnost se přiučit v oblasti, ve které se tolik neorientujete. A díky více pohledům můžete přijít k názorům, které by vás jen tak nenapadly. A miluju to.

Co se s tím však neoddělitelně pojít, je i ztráta téma k debatě. A to, že si v mnoha věcech nemám s lidmi co říct. Pokud se totiž chytí témat o módě a baví se o Tommym, Ultraboostech a podobně, jen sedím a koukám. A přemýšlím nad svým šatníkem. Jasně, já mám značkové boty, ale to neznamená, že danou módu podporuji. To znamená, že jsem neměla boty na jaro a potřebovala jsem je. A narazila jsem na ty, co se mi opravdu zalíbily.

Jsem ve věku, ve kterém je diskuse o tomto tématu běžná. Což mě brzdí do doby, než ostatní přejdou na jiné téma. A nejhorší asi je, když se začnou vyptávat vás a vyprávět vám, co si značkového pořídili ve slevě. Ne, že bych to brala negativně, ale nevím, jak reagovat. Tak se raduju za jejich radost, protože proč ne.

Taky jsem přestala řešit slevy. Ano, když je něco zlevněné a běžně dané zboží kupuju, tak mám radost. Ale honění za slevami mě nebaví. A mám díky tomu o starost méně. I tak se dá ušetřit, víte?

Občas mě štve, že je jednodušší si pořídit zabalené a chemicky vytvořené produkty. Takže to, co nechci. Ale naučíte se nakupovat s větším rozmyslem. Místo objednávání na třikrát dělám velké nákupy. A občas se poptám, jestli někdo něco nepotřebuje, ať to vezmeme najednou.

Těžší je taky shánět například kosmetiku. Dekorativka mě fakt baví, ale sehnat oční stíny, které mají přírodní složení a jsou dostatečně pigmentované, mi občas způsobuje drobné deprese. Teda, ne přímo deprese, ale je to sakra těžký!

A nejlepší na tom je fakt, že přírodní a bezobalové výrobky bývají dražší než ty chemické.


Sami tedy vidíte, že snaha o cestu k zero waste má svá pozitiva, ale i lehká negativa. Ty mě však nikdy nijak nebrzdily. Jen je třeba jít postupně. Stejně tak nemohu vydat pět článků najednou. Je třeba jeden, ze kterého mohu pak vycházet dál. I kdybych chtěla. Taky nemohu změnit celý svůj život v jedné minutě. Musím se nejprve věnovat jedné oblasti života a přecházet až když je pro mě perfektní. Jinak by neměla snaha smysl.
A pohled další osoby do situace by neměl být povrchní. Tak hlavně nesuďte ostatní, pokud je vidíte nakupovat v Gatu. Třeba jen něco potřebovali. Jako já po sto letech v Kiku sluneční brýle, protože mi sluníčko dráždí oči.
(Aka další můj poznatek - naprosto se mi změnilo kritické myšlení. Zmírnilo se a přesunulo jinam.)

Jak to máte vy? Snažíte se jít touto cestou?
A poznáváte nějakou změnu v životě?

15 komentářů:

 1. Ze mě si občas dělají srandu v práci, bývalá spolubydlící zase kroutila hlavou nad pratelnými odličovacími tamponky a intimkami... Ale vlastně jsem se asi nikdy nesetkala s žádnou vyloženě negativní reakcí. Je ale pravda, že v mém okolí se slevy a nákupy oblečení obecně už moc neřeší.

  Krásné fotky máš! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se setkám jen občas s vtípkem, tohle zase v mém okolí nikdo neřeší. Naopak mám pocit, že si přede mnou hlídají, co používají, apod. :D Přestože jsme se o podobném tématu nikdy nebavili. Ale závidím ti to okolí, to zde je to naopak. :)

   Smazat
 2. Velký palec nahoru za tvé myšlenky a přístup! :) Já se nedávno rozhodla začít omezovat ve velkém své nakupování oblečení, bot a doplňků .. zkrátka všeho "na sebe". Pořád jsem žila v domnění obrovského nedostatku věcí, ale ve chvíli, kdy jsem se musela ze dne na den sbalit a přestěhovat a zjistila jsem, jaké peklo mám ve skříni .. ty haldy a haldy věcí, které stejně nenosím. No šílené .. člověk si fakt neuvědomí, kolik věcí reálně vůbec nepotřebuje, pokud nedojde na to, že je všechny vidí na jedné kupě O.o

  Jinak bych ocenila tipy na přírodní kosmetiku! Třeba na ty stíny! :D :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Krásný příklad! Máš naprostou pravdu.
   Ano ano, vše chystám! :D

   Smazat
 3. Hezký článek. Já nežiju zero waste, ale snažím se nekupovat zbytečnosti, třeba oblečení nenakupuju skoro vůbec (naposledy před půl rokem halenku, co se mi fakt moc líbila), boty jsem si koupila nové asi po dvou letech :D Celkově když procházím obchody (a většinou se tomu snažím spíš vyhnout), tak se přesvědčuju o tom, že to jsou kolikrát zbytečnosti a že fakt nepotřebuju nový šaty atd... Starých věcí, co nenosím, se snažím zbavovat přes Vinted, ale bohužel málokdy se něčeho fakt zbavím. Jen s kosmetikou mám problém, to vždycky slintám u nějaké novinky a musím se v hlavě přemlouvat, že ji přece nepotřebuju a že nejdřív dopotřebuju to, co mám. Holt světem vládne chamtivost..

  OdpovědětSmazat
 4. Ta první fotka je fakt boží! Hele Šáry, já se fakt snažím, ale někdy mě to obchody zlákají xDD Ale snažím se teď víc používat látkové kapesníčky, pytlíky už vůbec nepoužívám - buď beru krabičku nebo pytlíky na více používání. Kosmetiku zatím ještě tolik neřeším, protože ji skoro nepoužívám, takže mi daný výrobek vždycky vydrží fakt dlouho. Nepotřebuju XX barev, stačí mi jedna která se mi líbí a to používám do konce.

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc!
   Noo, vždyť já chápu, že to člověka občas zláká, člověk by se za to nikdy neměl kamenovat! :) Ano ano, máš ty pytlíky fakt nádherný a stejně tak podporuješ místní výrobce z fleru, což je skvělý!

   Smazat
 5. Poděkuj milému za fotky - jsou super!
  Já se určitě snažím jít tou svojí cestičkou (sice pomalu a dlouho, ale přece!) za zero waste. Rozhodně nejsem radikální, ale snaha tam je. Myslím si, že kdyby se každý snažil alespoň tak, jako já a trošku o tomto tématu i přemýšlel, na světě by bylo líp. :D
  Nejvíce souhlasím s tím, že jsem přišla na to, kolik věcí fakt nepotřebuju. Vložky a tampóny nepoužívám už x let, sáčkům se snažím vyhýbat, doma mám kokosové a bambucké máslo, které používám na věci od vaření, pečení, mazání obličeje i bot až po čištění zubů. Nepotřebuji 5 tílek z New Yorkeru, stačí mi jedno kvalitní, které mám fakt ráda a hodí se mi ke všemu, protože je univerzální.
  S kosmetikou jsem to vyřešila tak, že už se skoro nemaluju. :D Obočí mi upraví a dobarví kosmetička, zbytek občas trošku doladím, ale nic extra. :)

  Tereza's journal

  OdpovědětSmazat
 6. Fotky jsou krásné, tvůj přítel je šikovnej :) Též mě štve fakt, že to přírodní je dražší než to chemický, bohužel. Já se poslední dobou také dost zamýšlím nad tím, jestli danou věc fakt potřebuju nebo ne. Chodím sice do řetězců, ale aspoň nad tím trochu přemýšlím. Znám lidi, co kupují věci, které si ani nevyzkouší a doma pak přijdou na to, že jim nesedí a prostě to třeba nechají ležet ve skříni s visačkou - škoda ne?

  TheWayByA

  OdpovědětSmazat
 7. Vydala ses na složitou cestu, co se týká třeba ty kosmetiky... :) Jinak mýdlo místo pěny bych asi mít nemohla :D, má pokožka nesnáší přírodní a ani normální mýdla... prostě NE...
  Fotky jsou moc pěkné, přítelovi vyřiď, že sklidily úspěch.

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 8. Úplne súhlasím. Keď prechádzam okolo obchodov s oblečením už na ne pozerám pohľadom asi takým aký venuje dieťa obchodom so zeleninou... už ma nelákajú. A to s debatami o trendoch je fakt hrôza, úplne to poznám. Ja sa s tým ale pasujem celé veky pretože, neznášam túto tému, nemám rada módu a vždy som bola tá poloupravená baba ktorá mala radšej vlastný komfort než to čo práve letelo. :D Preto na to reagujem ako na každú tému o ktorej nemám čo povedať. Poviem všetkým účastníkom že je to mimo môjho záujmu alebo prejdeme na názorové debaty ktoré ja môžem <3 Ale asi to bude aj ľudmi akými sa obklopujem, nikdy som nemala také tie kamošky ktoré by sa veľmi chichotali a preberali trendy :D A to o cene a obale ! ... hrôza, nikdy som nechápala prečo je niečo čo škodí vyššiemu dobru dostupnejšie... (jasné chápeme, že je lacnejšia výroba ale vieš ako to myslím) Ja sa tiež snažím priložiť ruku k dielu, aj keď je to so študentským rozpočtom ťažké (určite poznáš). Investovala som do (megadrahej) fľaše na vodu... peniažky som oplakala, no musím povedať že si veci viac vážim a dám si záležať na tom aby som ich používala. Mám trebárs asi 7 tašiek z Martinusu, ktoré sú z plátna a snažím sa mať vždy aspoň jednu po ruke a namiesto sladkostí ktoré by som si normálne kupovala siaham po nezbalenom ovocí. Je veľa malých vecí kde môžeme zaviesť zmeny a to sa mi na tom páči.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je skvělý! Ano, po dražším nákupu si člověk hned věcí váží mnohem víc, pokud si na ně ještě k tomu vydělá. Jen tak dál a hodně štěstí! :)

   Smazat
 9. Máš upřímně můj veliký obdiv! Chtěla bych to dotáhnout tak daleko. Zatím se snažím dělat aspoň maličké krůčky, které jsou sice v celosvětovém měřítku asi úplně zanedbatelné, ale já mám ze sebe lepší pocit a to mi stačí :)

  OdpovědětSmazat
 10. Jsi super! Hrozně ti fandím! Já se taky už hodně krotím a snažím se vypotřebovat co mám doma a kupuji jen co fakt potřebuji :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 11. Snažím se jít "zero waste cestou". Jak říkáš, je to těžký, ale má to i spoustu výhod. :)

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!