hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 28. července 2019

Výlety po Česku po česku: Cheb

Kdybych sepsala knihu fuckupů a vytvořila na ni přednášku, pravděpodobně byste si museli přijít víckrát. Nebo opravdu hodně pít, abyste vydrželi. Pokud bych se totiž měla vzít jeden náhodný den, minimálně jeden "fuckup" by tam byl. Tak jsem si vytvořila nové oblíbené slovo. Fuckup.
Ráda bych si tu stěžovala na operátory, na několik návštěv a na to, jak nekompetentní jsou, ale od toho tu nejsme. Jsme tu dnes od toho, abych vám předala pár krásných vzpomínek z výletu a vy z nich mohli čerpat inspiraci.
Nemusím opakovat, jako to zmínilo již mnoho blogerů, že je Česko krásné. A památky zde taky. Kolikrát na světové úrovni. Mým menším snem je mrknout do Hluboké, abych pak mohla v klidu umřít, haha. Tuto středu jsme měli plány na výlet, ale odnikud se vynořila opravdu neskutečná horka. Tak plány padly, ale já se nevzdala a řekla jsem, že bych chtěla alespoň do Chebu, který je poblíž, na císařskou falc. Tak jsme jeli.


Chtělo se mi také jet právě z toho důvodu, abych vynosila své Aloisovy ponožky. Pro ty z vás, kteří mě nesledují na Instagramu, což byste měli napravit, protože tam uvidíte ty mé prokluzy mezi chováním dámy a rádoby vtipnou bohémskou duší, přidávala jsem příspěvek z nákupu těchto ponožek. Na Alze koupíte pár za 180 kč a peníze jdou fondu Seňorina, který pomáhá lidem s Alzheimrovou chorobu prožít hezké chvilky.

Tak kdybyste chtěli, můžete pomoci.

A na mně žádné normální ponožky opravdu neseženete. Je skvělost nosit se něčím, co využiji dlouhodobě a někomu to pomohlo.

Tak jsem s nimi jela do Chebu.

Byli jsme v něm už týden předtím v Neobalu s dalšími dvěma lidmi, nyní však jen s milým, za kulturou a poznávat. A snažit se neztratit. Což s mým orientačním smyslem je téměř nemožné, problém je, když se do toho připlete milého snaha najít něco v navigaci a zmatkaření, že nemám pravdu. Jasně, že jí mám, ha. Ale to nevadí, nakonec to uzná.

A jelikož mi přijde, že na památky poblíž si nikdy nenajdou lidé moc času, je třeba tento zvyk rozbít. Já teda byla všude možně, ale z maturitních otázek, kde jsem měla právě i císařskou falc, jsem zjistila, že kolem je toho mnohem více. 


Císařská falc v Chebu je jediná v České republice, což je neskutečně zajímavý. A my tam nikdy nebyli. Nicméně pro ty méně znalé v tomto oboru, falc je sídlo panovníka, které mu poskytuje zázemí na určitou dobu, než se přesune se svým dvorem jinam. Tedy, bylo, že.

V Chebu můžete vidět pár pozůstatků. Za mě nejzajímavější je Černá věž (A výstup na ní. Výstupy všude. Proč museli mít všude úplně jiné a všude úplně stejně blbé schody?) a kaple sv. Erharta. Obzvlášť, protože tu kapli jsem měla v poznávačce a tak hloupý jméno si člověk buď nezapamatuje vůbec, nebo zapamatuje navždy. U mě proběhlo obojí.


Můžete se podívat i na její vývoj. Vystavená byla v 9. století, ale za mě nejlépe vypadala v 16. století. Jednoduše baroko, co si budeme vyprávět. Nakonec ale falc poškodili francouzi s vojskem, proto se projdete po věžích, kaplích, ale hlavně kolem zřícenin. Krásu románského slohu zde zdůrazňují arkádová okna. Jo, a mám odtud vysněnou blogerskou fotku, kde vlastně ani nejsem vidět.Vstup byl 100 korun. A na jednu stranu je jasné, že u hranic s Německem musíte čekat ledacos, ale jsou hrady, které mají v nabídce mnohem více, a přesto stojí méně, nebo minimálně stejně. Avšak jinde se v Čechách s falcí nesetkáte, to je pravda. A věže jsou zajímavé, obzvlášť tedy Černá věž. Kaple taky, ovšem budu milá a prozradím jednu menší zrádnost. V kapli vedou točivé fakt špatně schůdné schody k "Alchymistům". Až na to, že vás kromě jedné zamřížované místnosti a uprostřed přehozený hábit čeká jen další mříž a sklad. Nechoďte nahoru, věřte mi, je to zbytečné. A dolů se budete skoro klouzat.


Bylo sice opravdu nesnesitelné horko, ale moc se mi líbí okolí, zahrady, dole Krajinka s minigolfem, která je až na pár koutů plných lahví od piva a odhozených balíků od chipsů fakt příjemná a jako stvořená na romantickou procházku a focení. Navíc jste blízko centru, kam můžete zajít ke Špalíčkovi (další budova z poznávačky, ha.) pro skvělou italskou zmrzku. Navíc je Cheb natolik inteligentní, aby postavil na náměstí rozprašovače s vodou, což je ve skoro 40 stupních ta nejgeniálnější věc na světě.

Také doporučuji Kino svět. Pokud nejste Pražák, počítejte s lehce vyšší cenou a nejlevnější limonáda chutná po železe. Ale sedačky se stolky a bar v kině, který si můžete přivolat až k pohovkám, to je opravdu pohodový servis. (A moc se mi líbí zrcadla na záchodcích, která jsem vám vyfotila.) Jen mi přijde, že v Chebu nikdo neumí pořádně jezdit a řidiči se chovají jako hovada (bez prominutí). Ale chodci jsou ještě větší (taktéž bez prominutí). Proto koukejte na cestu.Byli jste někdy v Chebu, kam cestujete o prázdninách?A tady máte ještě pár fotek a jednu, aby se neřeklo, že tu jsem pořád jen já.
17 komentářů:

 1. V Chebu jsem ještě nikdy nebyla a ani mě nenapadlo, že tam může být toho tolik k vidění. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 2. V Chebu jsem ještě nebyla. Dobrý typ na výlet, super. Hezké fotky ❤️👍

  OdpovědětSmazat
 3. V Chebu jsem nikdy nebyla, máme to z ruky. Moje poslední výlety mě zavedly do Prahy či Jihlavy :) Ponožky jsou skvělý a jejich myšlenka ještě lepší. V horku jsou rozprašovače super. Nás osvěžily v Praze na Manifesto :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 4. Já jsem si až doteď myslela, že v Chebu vůbec nic není :D Takže moc děkuju za rozšíření mých obzorů! ♥

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
 5. V Chebu jsem nikdy nebyla, ale fotky jsou moc hezké a možná bych se tam i podívala, kdybych měla někdy cestu okolo:) Ta fotka s květinami je nádherná!:)

  OdpovědětSmazat
 6. V Chebu jsem nikdy nebyla, mám to trochu z ruky :) Niméně fotky jsou super, ten výhled je krásný :) Miluju výlety po Čechách :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 7. Pekné fotky, toto miesto som nikdy nenavštívila ale už som párkrát výlet zvažovala. :) Mimochodom to nové slovo je celkom podarené. :D

  OdpovědětSmazat
 8. Mestečko vyzerá úplne úžasne – ako to, že som o ňom ešte nikdy nepočula? A ponožky sú super :D ❤
  SIMPLY BERENICA // Facebook Page // READ ABOUT "SVIEŽE RÁNO BY MUSK"

  OdpovědětSmazat
 9. Jsem neznalec, pro mě byl Cheb do teď městem, kam se asi podívat ani nemusím... no změnila jsem po Tvém článku názor :)

  OdpovědětSmazat
 10. To je zajímavé, já měla falc za "normální" hrad, a ono ne. Cheb mě láká už delší dobu, tak nejspíš někdy neodolám a vyrazím, z Prahy to není tak daleko.

  A co se týká fuck-upů, tak ty k cestování patří. Vždyť bez nich by to nebylo ono. :)

  OdpovědětSmazat
 11. Super článok a veľmi pekné fotky! :)

  FRENCHSTYLE

  OdpovědětSmazat
 12. Cheb mám opravdu přes celou republiku, takže pro mě je to absolutní neznámo :) Ale mile mě překvapilo, jak krásná místa se tam dají najít. A Aloisovy ponožky máme doma hned dvoje :)

  OdpovědětSmazat
 13. V Chebu jsem byla jednou a je to už docela dávno, co ale vím, že mě na něm opravdu zaujalo byly cukýny, které pěstovali na náměstí, a právě tebou zmiňované kino s pohovkami a barem, jo ale protože jsem zvyklá na pražské ceny drahé pro mě asi nebylo, hlavně jsem byla docela malá, ale tahle poznámka mě opravdu pobavila :D

  OdpovědětSmazat
 14. Na Hluboké jsem byla už několikrát a rozhodně mohu doporučit!
  Cheb a tuto část republiky ale vůbec neznám, každopádně tento výlet vypadá super a jestli tam někdy pojedu, mám z čeho čerpat :)

  Little Dreamer

  OdpovědětSmazat
 15. O Chebu som ešte nepočula. Keď budem mať cestu do česka tak už viem čo mám navštíviť :)
  HAUL & TRY ON // MAY 2019

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!