hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 25. srpna 2019

Káva vs udržitelnost

Popravdě mě dnešní článek stál dost času ještě předtím, než jsem ho začala vůbec psát. Před nedávnem mi totiž přišla V60 a káva z Bolívie. A přesně v tu chvíli mě napadlo, že bych tu dnes trošku rozebrala téma udržitelnosti v souvislosti s kávou.
Předem mě omluvte, že budu obhajovat spíše kávu. Kromě toho, že mi fakt chutná, beru její přípravu po pořízení příslušenství jako menší rituál. Přesto se pokusím zamyslet objektivně, přestože do jednoho článku pravděpodobně všechno nezahrnu. Porovnávání z hlediska udržitelnosti je hned několik a já doufám, že stihnu alespoň kousek.
Instantní vs filtrovaná a balení

Pokud bych vám mohla dát radu hned pro začátek, nejlepší chuti dosáhnete jen s filtrovanou kávou. Samozřejmě vám instantní může chutnat, navíc se jedná o velmi rychlý postup přípravy, nicméně správný výběr zrn, jejich aroma a chuťových tónů pohladí po duši. Zjistíte, že každý druh nemusí chutnat stejně a příprava se vyplatí v poměru s kvalitou chuti. 

Pokud ale vezmeme v potaz udržitelnost, kolik sáčků 3v1 denně vyhodíte? Sklenice s rozpustnou kávou se dají využít, ale ne pokud jich doma budete mít dost, pak je třeba je vyhodit. Naopak ekologičtější je nakoupit výběrovku, přesněji v obchodech, kde vám je snadno naváží. Jeden z nich najdu i u nás ve městě. Pokud objednáváte balená zrna, osobně vám poměr jejich spotřeby neřeknu. A asi bych se ani neodvážila to porovnávat, jelikož byste nejprve museli porovnávat stopu, kterou zabere příprava zrn a příprava instantního kafe, které musí projít delším procesem. A jen tak mimochodem, většinově se u nich používá robusta, tedy méně kvalitní druh kávy. (Záleží na pohledu jedince) Navíc je třeba k její přípravě mnohem více kafe -> větší dopad.Odpad při přípravě

Obecně najdete v mnoha článcích, že je mnohem ekologičtější připravovat si kávu doma. Hlavně kvůli to-go kelímkům a filtrům. Moment, co? Papírové filtry jsou zmíněné hned v několika článcích. Kdo však hledá pozorněji, nebo jednoduše přečte tento článek, zjistí, že papírové filtry jsou kompostovatelné. Informaci mi potvrdil i Filip z BARIST. (Moc milý obchůdek, to vám povím.) Společně se zbytky kávy si z nich můžete vytvořit kvalitní hnojivo pro květináče.

Pokud mohu doporučit, ekologičtější přípravou jsou nebělené filtry. U bělených je třeba vyhledat způsob jejich bělení. A pokud vám to i tak nestačí, na stránce Econea najdete ty pratelné. Bohužel by chtělo nejprve zjistit, jestli náhodou nepropouští zrna, což pravděpodobně propouští.


Je libo latté?

Domácí latté může vypadat a chutnat tak, jako z kavárny. Vegani a ti, kteří se snaží žít více ekologicky, si spíše mléko vyrobí, nebo koupí alternativu. (Výroba je ale zábavnější) Jenže pro napěnění je třeba dostatečný obsah tuku a bílkovin. Podle této tabulky jsem získala představu, které mléko by mohlo být ideální. V poměru tuků a bílkovin vyšlo nejlépe makové, nebála bych se ale ani sójového, ovesného, či mandlového. Problém je však reakce těchto nápojů s kávou. Musíte jednoduše zkoušet, jestli spolu budou spolupracovat. U některých ovlivníte tuto spolupráci již při přípravě, přesněji u ředění vodou.Plantáže, certifikace, dovoz

Pokud si příliš nezjišťujete původ, tak vám mohu prozradit, že běžně kupovaný například Standard obsahuje robustu. Nejvíce je tento druh dovážený z Vietnamu, kde se kvůli plantážím zbytečně kácí pralesy. V takovém případě můžete ale zasáhnout sami. Existují certifikace, která zaručí, že se na plantážích nevyužívají pesticidy, jsou vyráběné ekologicky a zaručují kvalitu. Stejně tak mají některé kávy označení Fair trade nebo Direct trade. Pro lepší rozeznání rozdílu si můžete přečíst tento článek. Sami můžete vidět, jaká negativa se pojí s jakým certifikátem, proto pro vaše vlastní svědomí doporučuji zjišťovat si vše individuálně. Například Right side coffee získalo označení Direct trade a na oficiálních stránkách vás čeká několik článků na toto téma.


To ovšem nemění nic na tom, že uhlíková stopa je vidět na převozu ze zahraničí. Bohužel, tak to zatím je a je třeba, aby si každý provozovatel nejprve uvědomil, jestli může minimálně vypomoci změnou typu dopravy.

Nebo můžete přestat pít kávu. Za sebe ale s lehkou pokorou odmítnu.

Budu moc ráda, když sami trochu přispějete vaším pohledem.

Děkuju za přečtení a mějte krásný den!


5 komentářů:

 1. Zajímavé zamyšlení. :) V práci máme Nespresso kapsle, což je ta nejméně ekologická varianta vůbec. Chápu, že pro firmy je to rychlé a pohodlné řešení. Každý si může vybrat svoji oblíbenou příchuť a sílu kávy, odpadá složité čistění kávovaru a ještě je Nespresso reprezentativní pro návštěvy. Doma bych ale kapsle nechtěla, už z ekologického hlediska. Navíc mi ani nepřijde, že je z nich kafe nějak extra dobré. Sama si raději zajdu do kavárny na kvalitní, filtrovanou kávu.

  OdpovědětSmazat
 2. Ja kávu vôbec nepijem, preto som sa ani nikdy veľmi nezamýšľala nad tým, koľko odpadu celý proces prípravy jednej šálky kávy vyprodukuje, respektíve ako by sa množstvo odpadu dalo znížiť; ale veľmi zaujímavý článok a výborné tipy! ❤
  SIMPLY BERENICA // Facebook Page // READ ABOUT "ZERO WASTE BACK TO SCHOOL"

  OdpovědětSmazat
 3. Já moc neřeším odkud káva je, jednou jsem měla speciální kvalitní a drahou zrnkovou z bioproduktu a vyhazovala jsem ji, prostě taková káva mi nechutná... nejraději piji rozpustnou, vím, že to s kafem nemá nic moc společného a asi to není úplně dobrá výroba, ale nakopne mě nejvíc a nejvíc mi chutná, dávám si ji i v kavárnách i doma. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 4. super článok, no ja zatim frčím doma len na "neske" a už vôbec nepijem tolko kávy ako kedysi, tak sufam že stopa po mne je mala :D

  OdpovědětSmazat
 5. Já v tom mám jasno, káva mi nechutná, takže tohle nemusím řešit. Ale fakt jsem se snažila! :D Ochutnala jsem ji v mnoha kavárnách, vegan, ledovou a stejně nic moc. Spíš by mě v tomto ohledu zajímalo, jak je to s čaji Na těch ujíždím :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!