hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

sobota 7. prosince 2019

Low cost adventní věnec

Přemýšlela jsem nad vánočním tématem, kterým bych přispěla mezi nepřeberné množství vánočních článků a tipů. Zároveň jsem chtěla, aby sem jednoduše krásně zapadl. Kromě cestování po trzích, ze kterého nemám téměř žádné fotky, mě napadla tedy ještě jedna věc.
U nás v rodině existoval něco jako adventní věnec, ale spíše se tomu tak říkat nedalo. A já po pravém věnci toužím už neskutečně dlouho. Tak jsem si vymyslela, že vyrobím svůj vlastní. Jelikož si ale peníze raději dávám stranou na dárky, přemýšlela jsem, jak si udělat tak trochu "low cost" věnec. No a dnes vám tu na něj přináším - něco jako - návod.


Jediný můj nákup směřoval ke svíčkám, které mě stály 35 korun. A to je vlastně vše. Jinak vše proběhlo tak nějak "co příroda a dům dal". My teda ještě měli stojánky na svíčku, což si v opačném případě budete muset také dokoupit.

Dál jsem využila:
 • Mandarinku, kterou tu nechala jedna známá. Nakrájela jsem ji na plátky a usušila na topení.
 • Pár šípků, které se na mě mezi těmi zmrzlými větvemi ještě červenaly.
 • U jednoho stromku jsem našla pár zelených kvítků.
 • Procházka po vesnici přinesla pár šišek. Ty jsem na topení sušila, než se otevřely.
 • Pár metrů od domu jsou nějaké keře, které jsem trochu otrhala.

Nejprve jsem si jednu větev smotala do kruhu, abych odhadla velikost. K němu jsem začala vždy po svazcích přivazovat další. Upřímně jsem s větvemi pracovala, když byly ještě lehce navlhlé, takže se tvar, řekla bych, tvořil lépe. Tohle motání a svazování k sobě mi trvalo minimálně hodinu či dvě. Větve se totiž musely přivazovat hned z několika míst, aby držely, pak jsem se je snažila do sebe vklínit, aby držely i mezi sebou. Nebrala jsem si příliš velké svazky, s nimi by se pracovalo hůř.

Když vše bylo svázané do tvaru, samozřejmě to vypadalo dost drasticky. Ze stran neustále vystrkovaly větve. Původně jsem to chtěla celé smotat do vlákna, to jsem ale nenašla. Naštěstí v narozeninovém košíku jsem měla pro okrasu přírodní výstelku. Ta byla dostatečně pevná, aby větve přivázala k věnci. Nakonec to vypadalo ještě lépe.Původní plán byl pak odstranit ten bílý provázek. Riskovat jsem to ale nechtěla, proto jsem vymyslela lepší způsob. Vše zakrýt ozdobami. Nejprve jsem ale napíchala držáky na svíčky, abych měla představu, jak to bude vypadat.

Nakonec jsem, nejprve bez lepidla, posadila své ozdoby, a pak je na místě pomocí lepicí pistole usadila na trvalo. Mezi přírodní ozdoby můžete zařadit například i mech, skořici a podobně. Nebo celý věnec zabalte do větví jehličnanů. Jediná jeho nevýhoda a důvod, proč ani já jsem je nevyužila, je jejich opadávání.

I přes low cost zásoby myslím, že se věnec poměrně povedl, co myslíte?

Máte doma adventní věnec? Jste pro přírodnější ozdoby, nebo to máte jinak?

Já vám tímto přeji krásný 2. Advent a užijte si ho, jak se patří! 

9 komentářů:

 1. Vyzerá nádherne! Dokonalý príklad toho, že krásny veniec si človek môže pripraviť aj sám, za veľmi dostupnú cenu, a najmä z materiálov, ktoré sa rozložia v prírode ❤

  SIMPLY BERENICAFacebook PageREAD ABOUT "SUSTAINABLE GIFT IDEAS FOR EVERYONE"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju! :) Přesně tak, navíc si výrobou člověk hned navodí vánoční atmosféru.

   Smazat
 2. Je to něco jiného, ale je krásný, moc se povedl. Jinak hezky druhý advent :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 3. Věnec je moc povedený! Moc se mi líbí. My máme klasiku z jehličnatých větviček a máma na něj i koupené ozdoby, ale používáme je vždy minimálně pět let vkuse. :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasné, já si tak dělám takovou vázičku na ozdobu. :) I to ale vypadá moc pěkně!

   Smazat
 4. Doma máme adventní věnec, ale mamce se líbí, tak ho nezapalujeme a máme ho pouze jako dekoraci :D Předloni jsem také vyráběla adventní talíře, které jsem postříkala stříbrnou barvou, nalepila větvičky, bańky a svíčky. Musím říct, že mě se líbí kombinace - mám ráda vlašské ořechy nebo sušené mandarinky na ozdobu (skořice, badyán), ale mám tam ráda i nějakou baňku či mašli :) Ale moc se Ti povedl!

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jee, ale pravda, některých věnců je taková škoda. :D To muselo být krásné, také to mám moc ráda.

   Smazat
 5. Krásný výtvor! Tvůj věnec je mi o dost bližší než ty přezdobené z obchodů. Také se vždy snažím využít, co mám doma.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. :) Je to právě skvělé, když člověk doma ty možnosti má, pročby ne. :)

   Smazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!