hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

neděle 9. února 2020

Painting and me

Moc bych si přála se věnovat na tomto blogu své vášni, která mě tak nějak doprovází celý život. Jelikož se jedná o poměrně osobní záležitost a blog je přesně o sdílení takových záležitostí, ráda bych vnesla téma na blog trochu častěji. Kromě své snahy o udržitelnost a fotek z výletů bych vás i ráda kulturně obohatila.
Sama nemám pevně stanovená témata, ale rozhodně bych měla začít nějakým základem. Mohli jste si přečíst již článek z mé vernisáže, kde jste viděli i některé ukázky. No dneska si popovídáme obecně o malování a o tom, že malovat může každý.
Umění mě naplňuje už dlouho. Od mala jsem kreslila a přestože výtvory nebyly perfektní, snaha o posun se mi tak nějak dařila. Jeden večer v roce 2015 (asi?) jsem vzala do ruky štětec, tempery a zjistila, že mi to docela jde a hlavně, že mě to baví. Po nějaké době jsem začala s olejovými barvami a zjišťovala jejich chování a vlastnosti, až nakonec z toho vzniklo pár ucházejících kousků. Můj strýc, učitel výtvarné výchovy a taktéž tak trošku malíř, mi poradil některé vylepšení a já se začala zase o trochu posouvat. Když mi došlo, že to má cenu, že se to lidem líbí a že mám dost děl, rozhodla jsem se pro uspořádání výstavy, která mě překvapila hlavně počtem návštěvníků a lidí, které ta díla zajímá.

Dnes mám v plánování další dvě výstavy a malá plátna postupně vyměňuji za větší. A přestože ty obrazy pomalu nemám kam dávat (A to přidávám další a větší, ha) a za chvíli pravděpodobně zaberou celou místnost, nedokážu a nechci přestat. Obzvlášť ne po reakcích lidí kolem. 

Ano, určitě mám co pilovat. Budovy a malování budov je náročné. Občas jsou křivé, občas podivně tvarované, ale výsledek se mi líbí a to je hlavní. Hlavně vím, že i přes lehce křivé zdi domů nebo pouliční lampy některé obrazy už v tuto chvíli těší několik zájemců v jejich domě. A to je asi ten největší úspěch pro malíře jako takového.


Malování a vy

Pokud jde o malování, myslím, že malovat může každý. Ano, neustále se setkávám s těmi, kteří se zasmějí nad tím, že ani neudrží tužku a jejich rovná čára končí jako kruh. Ale nejde o to, jestli to umíte, neumíte nebo se to učíte. Je to o tom, co vychází z vás. Ať si klidně čáry končí jako ovál, když vás to naplňuje. Abstraktní umění je sdílení pocitů na plátno, jsou to šmouhy, čáry, kapky, je to ale i tvar, obličej, objekt nebo krajina. A pokud zvládáte i konkrétní části umění, také se do toho můžete pustit jen tak.
Osobně bych například nikdy nešla na výtvarnou školu, přestože bych zvládala techniky, které pomohou vylepšovat vlastní díla. Problém by nastal ve chvíli, kdy bych musela dodržovat nějaký úkol, postup. V tu chvíli by mě to přestalo bavit. Já si raději zvyknu na své křivé lampy.

Jde o to, že pokud chcete malovat, neměli byste se ohlížet nad tím, jestli máte potřebné dovednosti. I kdyby to byla malá nesmyslná kresba do šuplíku, pokud se potřebujete vyjádřit, vyjadřujte se. Mně se to nakonec dost vyplatilo.

Co vy, využíváte umění jako způsob vyjádření?

5 komentářů:

 1. Mě se Šári strašně líbí Tvůj styl malování! A žádných křivých lamp jsem si nevšimla :) Jako malá jsem strašně ráda kreslila! Akorát já neumím kreslit sama od sebe, potřebuju vždy předlohu. A taky když kreslím, tak já jsem na ty miniatury než ty plátna :D :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 2. Krásně napsané. :) Moc vám děkuji. Mám ráda malování, kreslení, sice nejsem žádný profík,ale je to pro mne velký relax. :)Někdy kreslím jen tak a z toho raději podle předlohy a nebo omalovánky s dcerkou. Krásný zbytek dne přeji. Lucka

  OdpovědětSmazat
 3. To je nádherné :)) Jak jsem si článek četla, tak ve mně vyvolal pocit, že bych taky chtěla vzít do ruky štětec a něco namalovat :) Dříve jsem malovala hodně, ale už několik let jsem nenamalovala ani čárku a vlastně mi to i chybí..

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
 4. Ty tvoje "křivé lampy" se mi moc líbí! Jde ti to, máš ohlasy, co více si přát. Těším se na další články o tvé vášni i na další vernisáže (a tentokrát už dojedu :)).

  Občas sahám po malování jako po terapii, když v sobě řeším nějaký problém. Jde ale spíše o automatickou kresbu, nic, co by měl vidět někdo další. Umění je pro mě také důležité, ale sama se realizuji jinak. V malování jsem se nenašla.

  OdpovědětSmazat
 5. Ty obrazy jsou nádherný, máš strašný talent. Hlavně mě zaujal ten první. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!