hl

(Lifestyle blog o spontánním studentském cestování, focení, vegan produktech a občas knihy)

sobota 21. března 2020

Painting // Tips & Tricks

Doba karantény působí na každého jinak, někdo se má skvěle, někdo hůř. U mě se díky práci z domova moc nemění, jen bych se ráda vídala s lidmi, se kterými teď nepřijdu ještě dlouho do styku. A to mě mrzí. Nicméně je naopak více času se učit, pracovat a věnovat se vášním.
U mě je to rozhodně malování, jak už asi víte. Už je to nějaký ten rok, co jsem do ruky vzala štětec a začala. Stejně tak je to nějaká doba od založení Instagramu a počátku sdílení mých děl. I za těch pár let jsem si tak nějak stihla vytvořit svůj styl, najít si, co mě baví a učit se. Proto bych těchto pár rad ráda předala dál, například pokud začínáte, nebo byste jen rádi vyslechli něco, co by se vám mohlo hodit. Rozhodně právě vás tento článek může bavit.
Samozřejmě jsem stále student této krásy, které se říká malování. Přesto, proč se i o to málo, co jsem stihla zjistit, nepodělit?Hned na začátek platí jedna rada. Malování je samozřejmě věc rozvoje, na začátku to nemusí být perfektní a cesta bude nejspíš dlouhá, u mě, tipuji, nekonečná. Přesto je třeba neustále zkoušet a nevzdávat se. Vyzkoušet si všechny typy malování, všechny možnosti, portréty, krajiny, abstrakci, cokoliv vás napadne. Sami zjistíte, co vás baví, naplňuje a co vám jde. To však neznamená, že se toho musíte i striktně držet. Malujte cokoliv, na co se zrovna budete cítit.

1. Neočekávej nic

Naučila jsem se tu nejdůležitější věc, která platí snad pro každé malování. Nesmím očekávat výsledek, protože nikdy nedopadne tak, jak si vysním. Často během procesu vypnu a nechám ruce, aby za mě dělaly všechnu práci. To však znamená i plno změn a vylepšení, které si moje fantazie zrovna usmyslí. To, že to pak vypadá dobře, vás pak zajímat nebude, protože to nebude to, co jste chtěli. Lepší je neočekávat, a pak se radovat.

2. Ne/dokonalost

Ano, jsem dost perfekcionista a většina věcí v mém životě musí být perfektní. Ale u umění často platí dokonalost v nedokonalosti. Občas místo 20 čar stačí 5, aby ve výsledném díle vypadalo místo přesně tak, jak by mělo. Nedotažení některých míst nebo jejich "neupravenost" na vás působí nejvíce při samotném malování, když se věnujete jedné oblasti hodinu. Lidské oko má však tendenci vše dokončovat a upravovat, tudíž na to také tak nahlížejte. Je to třeba cvičit, ale nakonec uvidíte, že obraz vytvoří mnohem realističtější dojem.
V určitém ohledu mi toto poradil můj strýc, kterému jsem za to moc vděčná.

3. Drobnosti tvoří celek

Po čase si všimnete, že právě po přidání pár drobností, přestože celek není úplně do milimetrů hotový, dotvoří obraz samo. Právě těch pár detailů, jako je světlo posazené na správném místě nebo pár drobných tahů dokončí celé dílo, aniž byste museli přemýšlet nad každým oknem nebo každým stéblem trávy.

4. Světlo

Miluju odrazy světla, miluju déšť, vodu, pouliční lampy i slunce. To vše mě nějakým způsobem učí nahlížet na světlo jinak. Kam jde, jak ho vytvořit, jak mu doplnit ten správný kontrast. Nemusíte využít nutně bílou. U světla postupujte postupně od chtěné barvy až po nejsvětlejší. Bílé se věnujte jen trochu a dejte ji opravdu jen na nutná místa. Není třeba ji využívat plošně, pár tahů vytvoří mnohem viditelnější efekt. Také nezapomínejte na to, že se světla netýká pouze jeho zdroj, ale i vše, na co působí.5. Barvy

Nejdůležitější část, kterou pravděpodobně využije každý, kdo vezme do ruky štětec. Barvy se na první pohled často nemusí zdát takové, jaké jsou. Pokud se vám nedaří namíchat správné barvy a dosáhnout vyžádaného výsledku, podklad, například fotografii, hoďte do Photoshopu a označte kapátkem. V barevném spektru se vám poté objeví reálná barva, kterou už namícháte.
Někdy dokáže Photoshop s barvami dost překvapit, ale trik se osvědčil. Ten tip jsem získala z uměleckých videí.

Videa na Youtube jsou opravdu skvělým zdrojem nápadů. Na videích jsem se naučila trochu realističtěji začít malovat stromy a přírodu, vylepšit některé způsoby a zjistit, co se dá dělat jednodušší cestou. Vše je jen o pozorování a o zkoušení. Nic víc.

Doufám, že se najde nějaká osoba, které by to málo v tomto článku mohlo pomoci. A i kdyby ne, důležité je, že děláte co vás baví a způsobem, kterým vás to baví. Myslím, že u malování pravidla nejsou úplně třeba, vždyť ti, kteří se jimi neřídili, se stali klasiky výtvarného umění. A já je obdivuji. My je obdivujeme. Ale i oni se v tom svém stylu často snažili posunout dál a vylepšovat některé drobnosti, které z jejich děl udělalo to, co milujeme.

Mějte se krásně a pokud se doma nudíte, můžete se podívat na mé time-lapsy a hodit třeba ten subscribe. ❤
8 komentářů:

 1. Tenhle obraz je naprosto dokonalej a obdivovala jsem ho už i na insta! Já jsem si k Vánocům přála šicí stroj a chtěla jsem se na něm po zkouškách učit. Času jsem tomu moc nedala, žejo. Ale teď šiju roušky jak divá a cítím, že se v tom zlepšuju. Dřív mi dělaly problém úplně obyčejné věci jako zároveň šít a držet pedál :D nebo šít a dát zpětný chod :D Všechno tohle už zvládám s přehledem. Těším se na další krásná díla! A typ obrazů, co maluješ, tak ten se mi přesně líbí :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! :) To je skvělý posun, mně se moc líbí, cos mi posílala, doufám, že si někdy taky budu moci přivlastnit některý z tvých výrobků. :D

   Smazat
 2. U nás v rodine to boli vždy moje sestry, ktoré mali na kreslenie a maľovanie talent, a preto som sa do tejto kreatívnej činnosti nikdy veľmi nepúšťala; ale hodiny výtvarky na základnej škole ma vždy veľmi bavili. Už pár rokov si hovorím, že tomu dám aspoň šancu — hoci ani náhodou neočakávam, že zo mňa bude nejaký umelec a ani to nie je mojim cieľom, chcem to minimálne vyskúšať ❤

  SIMPLY BERENICAFacebook PageREAD ABOUT "RECYCLING GLASS — HOW, WHY AND MORE!"

  OdpovědětSmazat
 3. To timelapse video je úžasné. Vždycky mě bavilo sledovat, jak podobná díla vznikají. Tím, že nemám s danou technikou zkušenosti, tak je to pro mě něco zcela nového. Krásný obraz! Kolik času ti zabral, jestli mohu být zvědavá? :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :) Přesně nevím, ale rozhodně více jak 13 hodin. Osobně tipuji 13-15. :)

   Smazat
 4. Aj keď maľovanie ide úplne mimo mňa, pretože nikdy mi to nešlo a ani ma to až tak veľmi nebavilo .. obdivujem ľudí, ktorým to ide. Ten obraz aj video sú krásne! Vyzerá to tak, že ti to ide s úplnou ľahkosťou. Aj keď to tak určite nie vždy je.
  Čo sa týka umenia, tak ja sa venujem hre na klavír. Teda aj súčasnú situáciu beriem ako príležitosť sa v tom zlepšiť, pretože cez školský rok na to nemám až toľko veľa času :(

  OdpovědětSmazat

Moc děkuji za komentář ♥ Každá zpráva mě moc potěší!